Domů
Jaderné elektrárny
Havlíček: Rozhodnutí o Dukovanech ve středu nepadne, cílem však je tendr neoddalovat

Havlíček: Rozhodnutí o Dukovanech ve středu nepadne, cílem však je tendr neoddalovat

Finální rozhodnutí o podobě tendru na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny na středečním jednání předsedů sněmovních politických stran nepadne. Řešit se budou ekonomické a bezpečnostní otázky plánované zakázky, cílem je tendr neoddalovat. ČTK to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Část opozice dlouhodobě kritizuje případnou účast ruských a čínských firem ve výběrovém řízení.

Už dříve Havlíček mluvil o čtyřech variantách, jak by se výběr dodavatele mohl řešit. Podle něj mezi ně patří scénář, kdy bude pozváno do tendru všech pět aktuálních zájemců, druhou variantou je pozvat tři zájemce bez Ruska a Číny. Další variantou je pak takzvaný model 3+2, kde by se Rusko a Čína mohly zúčastnit v dodavatelských konsorciích, ale nebyly by vůdčí, a zbylí členové by byli z Evropské unie a NATO. Čtvrtou variantou je odložení výběrového řízení až po letošních sněmovních volbách. Sám Havlíček před Vánoci označil za nejpřijatelnější model 3+2.

„Ve středu to není o rozhodnutí, ale o diskusi nad variantami ekonomického a bezpečnostního charakteru, což nelze oddělit. Všichni účastníci mají podklady týkající se všech podobných projektů ve světě, kde se popisují konsorcia, ceny, technologie. Cílem je tendr neoddalovat. ČEZ a ministerstvo průmyslu a obchodu, kteří jsou hlavními odpovědnými za zadávací dokumentaci, by následně měly zadávací dokumentaci definitivně zkompletovat,“ uvedl dnes Havlíček.

Ilustrační foto

Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. Polostátní společnost ČEZ, která je investorem stavby, byla připravena vypsat tendr do konce loňského roku.

Po jednání Stálého výboru pro jadernou energetiku na začátku prosince ale Havlíček uvedl, že nejdříve se uskuteční jednání šéfů stran, protože jde o projekt daleko přesahující jedno volební období. „Přítomen budu rovněž já, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš i vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl,“ řekl dnes ČTK ministr.

Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila česká vláda loni. Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému dukovanskému bloku na konci loňského července. Havlíček a Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele stavby. Beneš tehdy řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022. Na výstavbě by se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ČEZ chce 15 nových jaderných bloků do 30 let, říká místopředseda představenstva Cyrani
27. červen 2022, 09:20
Jaderná energetika zažívá obrození. Roky, kdy stála stranou pozornosti, si ale vybírají svoji daň
27. červen 2022, 05:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Richard Vacek
26. leden 2021, 17:21

Když to bude Rusko, tak nám USA vyhlásí sankce že zvyšujeme závislost na Rusku. A když vybereme někoho z přátel, tak získáme model elektrárny 1:1. Těžký to výběr.

ijn
26. leden 2021, 18:01

Nejracionálnější a bezpečností riziko nízké je dostavba ETE 34 shodnou technoliigií ETE12 vlastními českými dodavateli za 250 mld.Kč, poté doplnit EDU56 podobnými bezpečnostně vylepšenými bloky, to je však politikům velmi vzdálené jednání, oni jednají okolo EDU5? Jsou při smyslech??? Uhlíková neutralita zdraží elektřinu razantně po r.2030!!!

PetrV
26. leden 2021, 19:25

Jsi duševně nemocný? ty uhlíkový neutrální slepče.

Díky tvým větrům a slunci na poli o inverzích jedou všechny paroplynky v Evropě a způsobují úplně stejné smrady jako uhelky.

Helmuti s rakušanama prosí na kolenou o ee po celé evropě.

Odpojit je, ať si udělají svůj systém, pijavice zlodějské.

Je to jen okrádání stabilních energetik německými loupežníky.

Vodík si můžou uložit do reichstagu nebo evropských parlamentů. Třeba se jim tam rozsvítí v hlavách.

ijn
26. leden 2021, 19:48

tušíte kolik bude stát 1tuna emisní povolenky CO2? Co když vystoupá cena až na 100,-Euro/tuna a cena 1 MWh 10 000,-Kč?!?

To bude důsledek naší loajality neschopným politikům, a jejich vysoké neodpovědnosti!!!

blaha.p
26. leden 2021, 21:09

v roce 2030 bude stát emisní povolenka v intervalu 80-120 €/t CO2, to ví všichni, jen psychopati z uhelné komise počítali s cenou 30 €/t

Emil
26. leden 2021, 21:39

Kdyby to všichni věděli, tak by si ty povolenky nakoupili dopředu už dnes a tím pádem by teď nebyly "jen" za 33 €/t.

blaha.p
27. leden 2021, 06:21

Emile proč se vyjadřuješ k věcem, kterým nerozumíš. Celkový počet emisních povolenek neustále klesá, během deseti let do roku 2030 klesne jejich počet o cca 600 milionů, a tím, že jich bude míň, tak poroste jejich cena, to je jedna z jistot, takto EU, Kanada a další státy tlačí skrz povolenky na ekologický provoz, nebo na rychle uzavírání uhelných elektráren. Celý systém je nastaven na postupném snižování počtu povolenek a růstu jejich ceny. To že ty a pitomci z uhelné komise tuto zákonitost nevědí, je věc druhá.

Emil
27. leden 2021, 06:55

Množství povolenek klesá v současnosti ročně o 2,2 %, emise ale klesají daleko rychleji, takže ještě víc klesá jejich potřeba. Zkuste tedy vymyslet něco jiného, a zároveň zkuste vymyslet, proč si je všichni emitenti nenakoupí dopředu, když podle vás všichni ví, že budou stát trojnásobek.

Emil
27. leden 2021, 07:28

Ještě bych dodal, aby mě zase někdo netahal za slovo, že kvůli tomu že emise klesají rychleji než je v současnosti stanovený cíl o 2,2 % ročně, jsou přebytečné povolenky z trhu odstraňovány mechanismem MSR.

blaha.p
27. leden 2021, 08:50

Emile, Emile ty jsi jelimán, to že si rychle dohledáš mechanismus snižování a hlavně přesné procento počtu povolenek, neznamená, že jsi pochopil aukce a systém přerozdělení pro jednotlivé státy. Na trhu žádné přebytečné povolenky nejsou (jejich počet je neustále upravován jak sám píšeš), kdyby na trhu existovalo obrovské množství povolenek na 10 let dopředu stály by 1 €, ale tím že je jejich počet řízen, je řízena i jejich cena, ta bude postupem času, tak jak budou povolenky ubývat, stoupat. Je to základní smysl a důvod existence povolenek.

Emil
27. leden 2021, 09:55

Stále čekám na vysvětlení, proč si dnes společnosti nenakoupí povolenky za 30 €/t a neschovají si je na dobu, kdy budou "zaručeně" stát 80-100 €/t. Pro vaši informaci, nakupování povolenek na několik let dopředu se úplně běžně děje, obvykle společnosti současně prodávají část svojí předpokládané výroby elektřiny a současně na tu dobu nakupují povolenky, a tím se zajišťují jak proti výkyvům cen elektřiny, tak proti výkyvům ceny povolenek. Je mi ale jasné, že takového vysvětlení se nedočkám, jen dalších urážek...

Pavel
26. leden 2021, 22:06

Tu pohádku o sankcích jste četl kde, aeronet? Maďarsko je také na sankčním seznamu? Finsko? Jsme jenom posluhovači imperialistického západu? :)

A.O
27. leden 2021, 09:44

Maďarsku dělala problémy EU. Ve Finsku se nic neděje, ale krásným příkladem nám budiž Německo a NS2, kdy se USA nelíbí, že Němci chtějí pořádný plyn za rozumnou cenu a ne to, co jim předraženého vozí USA v tankerech.

Nevidím důvod, proč by se to nemohlo zopakovat i u nás.

pr
26. leden 2021, 23:07

uvidíme co na to EK.

Cifry které nám lítají tiskem, slíbená výše půjčky od státu, procento kofinancování a celková cena 165 miliard mi pořád nesedí. A to ještě nedošlo na výběrové řízení. A potom chci vidět ty vícenáklady..... No uvidíme. Cventndorf ke Cventndorfu sedá ......

Ivan Novák
27. leden 2021, 00:18

Netřeba se bát rakouského scénáře. Realistickou smlouvu v momentální bramboračce sjednat nejde, na což by každý možný dodavatel (a doufejme i odběratel) přišel nejdéle při schvalování a licencování úvodního projektu. Následoval by fade out do ztracena, nezačne se ani lít beton.

Juan
27. leden 2021, 07:04

Jednou z nežádoucích pravd pro apologety zelené Energiewende je, že stabilní dodávku elektřiny nelze zajistit pouze pomocí obnovitelných zdrojů. Všechny země kromě Německa si to uvědomily a spoléhají se při tvorbě energetického mixu na jadernou energie, která je ze své podstaty inherentně bezpečná.

ijn
27. leden 2021, 07:47

Proč nechceme na omylech SRN vydělat jádrem a skladováním EE? Vládnou nám německé loutky a proto budeme dělat to, co od českých loutek Němci požadují:tj.pandemii+úpadek, předražené potraviny, vliv na naše politiky = legislativce,

IV.Říše oprášila manuál a zatím nevypaluje vesnice,...!!! Zatím ničíme naše lesy kůrovcem a dodáváme levnou dřevní surovinu...!!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se