Domů
Jaderné elektrárny
IAEA dokončila hodnocení dlouhodobé bezpečnosti jaderné elektrárny Forsmark

IAEA dokončila hodnocení dlouhodobé bezpečnosti jaderné elektrárny Forsmark

Tým expertů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) ve čtvrtek dokončil přezkum dlouhodobého provozu v prvním a druhém bloku švédské jaderné elektrárny Forsmark. Tým při hodnocení zkoumal, zda připravenost, organizace a programy spojené s dlouhodobým provozem elektrárny jsou v souladu s bezpečnostními standardy IAEA.

Tým mise pod názvem Salto se při hodnocení zaměřil na zásadní aspekty pro dlouhodobý a bezpečný provoz dvou varných reaktorů, které vstoupily do komerčního provozu v roce 1980 a 1981. Jejich celkový instalovaný výkon činí 3,271 MWe. Kontrolní mise, která začala 11. června, byla vyžádána švédským Úřadem pro jadernou bezpečnost.

Provozovatel elektrárny, společnost Vattenfall AB, plánuje prodloužit provoz v obou blocích elektrárny na 60 let. Ačkoliv švédské provozní licence pro reaktory nemají časové omezení, schválení jejich provozu je podmíněno prováděním pravidelných přezkumů bezpečnosti, které je zapotřebí každých 10 let předložit tamnímu Úřadu pro jadernou bezpečnost.

12členný tým složený z odborníků z celého světa identifikoval osvědčené postupy a výsledky, tyto poznatky budou sdíleny v rámci celosvětového jaderného odvětví. Jedním z těchto poznatků je například skutečnost, že elektrárna se podílí na spolupráci mezi severoevropskými jadernými elektrárnami při hromadném nákupu náhradních dílů. Stav a dostupnost náhradních dílů pak elektrárna udržuje pomocí optimálních řešení skladování.

„Zjistili jsme, že elektrárna učinila od předběžné kontroly v roce 2016 pokrok v oblasti „Ageing managementu“ a přípravy pro dlouhodobý provoz reaktorů. Ageing management a aktivity spojené s dlouhodobým provozem reaktoru již splňují mnoho doporučených bezpečnostních standardů. Tým SALTO povzbuzuje vedení elektrárny k řešení nalezených připomínek a zjištění realizace všech zbývajících aktivit pro bezpečný dlouhodobý provoz reaktoru.“ – Robert Křivánek, vedoucí týmu a vedoucí pracovník pro jadernou bezepčnost v IAEA.

Doporučení pro pokračování bezpečného dlouhodobého provozu

V zájmu zajištění dalšího bezpečného provozu elektrárny tým navrhuje například zavedení komplexní organizační strategie, která zajistí provedení všech aktivit spojených s umožněním bezpečného dlouhodobého provozu. Vedení elektrárny by dále mělo implementovat podrobný program kvalifikace zařízení pro všechny komponenty, které jsou zásadní pro zajištění bezpečnosti. Vedení elektrárny se přitom zavázalo, že provede implementaci doporučení a požádalo o naplánování následující mise, ke které má dojít v roce 2021.

„Velmi si vážíme podpory IAEA při našem Ageing managementu a přípravám na bezpečný dlouhodobý provoz. Závěry této mise nám velmi pomohou zlepšit naše aktivity pro zajištění bezpečného dlouhodobého provozu elektrárny a sladit tyto aktivity s příslušnými požadavky.“ – Bjorn Linde, výkonný ředitel JE Forsmark

Zdroj úvodního obrázku: Vattenfall

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.