Domů
Jaderné elektrárny
Itálie by mohla do roku 2050 získávat až pětinu elektřiny z jádra
Vizualizace AP300 SMR, zdroj: Westinghouse Electric Company
Zdroj: Westinghouse Electric Company

Itálie by mohla do roku 2050 získávat až pětinu elektřiny z jádra

Italský ministr životního prostředí a energetické bezpečnosti, Gilberto Pichetto Fratin, představil možný plán rozvoje jaderných kapacity, pokud by se země rozhodla obnovit svůj civilní jaderný program. Gilberto Fratin vystoupil na Global Energy Transition Congress v Miláně, kde uvedl, že v rámci italské platformy pro udržitelnou jadernou energii zahájil jeho tým hodnotící proces s výhledem možné obnovy italské jaderné energetiky po roce 2030.

„Máme v úmyslu tak učinit implementací nových udržitelných jaderných technologií, které jsou v současnosti vyvíjeny, zejména malých modulárních reaktorů a v dlouhodobém horizontu i jaderné fúze,“ řekl Fratin. „Jaderná energie a fúze budou doplňovat rostoucí podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů a dalších nízkouhlíkových řešení. Očekáváme, že do roku 2050 dosáhneme přibližně 8 GW instalovaného výkonu z jaderné energie, což pokryje více než 10 % italské spotřeby elektřiny. Tento podíl by mohl vzrůst na více než 20–22 % plným využitím potenciálu jaderné energie v naší zemi.“

Národní integrovaný plán pro energetiku a klima

Italská vláda zahrnula možnost využívání jaderných zdrojů do svého Národního integrovaného plánu pro energetiku a klima. Tento plán byl v pondělí 1. července 2024 předložen Evropské komisi. Konzervativní scénář počítá s 11 % podílem výroby elektřiny z jádra a ambiciózní s 20-22 %. Předložený dokument rovněž uvádí, že si Itálie klade za cíl dosáhnout 131 GW instalovaného výkonu z obnovitelných zdrojů do roku 2030. V tomto scénáři by 79 GW kapacit pocházelo ze solární energie, 28 GW z větrné energie, 19 GW z vodní energie, 3 GW z bioenergie (biomasa, atd. …) a 1 GW z geotermálních zdrojů.

Mluvčí italské společnosti Newcleo, která vyvíjí inovativní jaderné reaktory, označil tato oznámení za „správný krok vpřed“. Důležitou součástí integrovaného plánu italské vlády bylo také to, že odhadované náklady na dosažení klimatických cílů s jadernými zdroji byly o 17 miliard EUR (cca 472,8 miliard KČ) nižší než dosažení těchto cílů bez využití jaderné energie.

Změna veřejného mínění a nové plány

Itálie od počátku 60. let provozovala celkem čtyři jaderné elektrárny. Po havárii Černobylské elektrárny v roce 1986 rozhodli Italové o ukončení provozu všech jaderných elektráren v zemi. Poslední dvě provozované elektrárny, Caorso a Trino Vercellese, byly uzavřeny v roce 1990.

Na konci března 2011, po havárii v japonské Fukušimě, schválila italská vláda moratorium na výstavbu jaderných elektráren, které mělo trvat nejméně jeden rok. Veřejné mínění se od té doby změnilo a v květnu 2023 italský parlament schválil návrh, aby vláda zvážila začlenění jaderné energie do národního energetického mixu.

V září se konalo první setkání Národní platformy pro udržitelnou jadernou energetiku, kterou vláda zřídila s cílem definovat časový rámec pro možnou obnovu využívání jádra v Itálii a identifikaci příležitostí pro dodavatelský řetězec, který již v tomto sektoru působí.

Italský minstr energetiky, Gilberto Pichetto, vystoupil ve francouzském Cadarache na oslavě dokončení supravodivých magnetů pro mezinárodní projektu jaderné fúze ITER

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jan Veselý
6. červenec 2024, 09:55

Jak pravil klasik:

Emil Novák

21. červen 2024, 20:33

Fakta nejsou že někdo něco chce, až jestli se to skutečně stane, pak to teprve mohou být fakta.

Takže jaderná energetika v Itálii s tím, že se začne někdy po roce 2030, to má k nějaké jaderné výrobě opravdu hodně daleko.

Emil
6. červenec 2024, 11:29

Co to zase melete? Já jsem nikde nepsal, že má Itálie "k nějaké jaderné výrobě" blízko.

Jan Veselý
6. červenec 2024, 14:05

Máte pravdu, Emile. To já tvrdím, že k ní má Itálie hodně daleko a ta vzdálenost může klidně být i nekonečná. Odvolávám se na autoritu nejvyšší, Emile. :-)

Emil
6. červenec 2024, 16:44

A proč mi to píšete? Mě nějaké věštby budoucnosti, které nelze ani potvrdit ani vyvrátit, vůbec nezajímají. Zvlášť ne od člověka, kterému notoricky nevycházejí.

Milan Vaněček
6. červenec 2024, 12:51

Jaderná energetika v zemích s aktivní sopečnou činností není dobré řešení, jak vědí třeba v Japonsku. A Itálie je velmi aktivní, co se sopek týče.

Pro Italii jsou nejlepší OZE a plyn.

Pavel
7. červenec 2024, 17:41

Když pominu fantasmagorickou představu jak je Itálie (tedy celá) sopečně aktivní (v Terstu zřejmě mají panický strach z toho, jak je zasype prach z Vesuvu), tak argumentace, že plyn je to pravé ořechové a bezpečné v seismicky aktivní oblasti je fakt k smíchu.

Miloslav Černý
6. červenec 2024, 16:51

Co je na tom aspoň zsjímavé je, že přípouštějí max, malé SMR snadněji řiditelné a ekonomicky přijatelnější při hromadnější výrobě oproti jaderným mamutům i v případě jenom jednoho, do kterého se bezmyšlenkově hrneme.

Josef
6. červenec 2024, 16:59

Jeden takový malý 345 MW staví Bil Gates a získal státní dotaci 50%, pro banky to rozhodně ekonomické terno není

Emil
6. červenec 2024, 17:30

Nejde o dotaci ale o půjčku.

Josef
6. červenec 2024, 18:34

Dotace není půjčka....

Pro stavbu je ještě důležitější, že firma obdržela až dvě miliardy dolarů od amerického ministerstva energetiky. Peníze byly na projekt přiděleny podle zákona o infrastruktuře přijatého v roce 2022 a mají se postarat o to, aby elektrárna skutečně vznikla.

Dotace by měla pokrýt zhruba polovinu celkových nákladů na projekt.

The project will get about $1.9 billion from the federal government including $1.5 billion from the bipartisan infrastructure bill that President Joe Biden signed this week. The bill included about $2.5 billion for advanced nuclear reactors.

"It's a very serious government grant," said Chris Levesque, president and CEO of TerraPower, which is partnering with GE Hitachi Nuclear Energy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se