Domů
Jaderné elektrárny
Italský návrat k jádru: Tamní vláda schválila klíčový zákon
Jaderná elekrtrárna a větrné turbíny
Zdroj: Jeanne Menjoulet / Creative Commons / CC-BY-2.0 (licence)

Italský návrat k jádru: Tamní vláda schválila klíčový zákon

Italská vláda přijala minulý týden v pátek zákon, který směřuje zemi k návratu k využívání jaderné energie necelých 40 let poté, co bylo na základě referenda rozhodnuto o ukončení tehdejšího jaderného programu. Tamní premiérka Giorgia Meloniová označila zákon za důležitý krok k energetické bezpečnosti a soběstačnosti.

Zákon, který bude muset schválit italský parlament, dává vládě mandát pro přijetí konkrétních právních předpisů potřebných k opětovnému zahájení využívání jaderné energie. Ministr energetiky Gilberto Pichetto Fratin podle zahraničního serveru Reuters uvedl, že očekává dokončení procesu do konce roku 2027.

"Vláda přijala další důležité opatření pro zajištění čisté, bezpečné a levné energie, která zajistí energetickou bezpečnost a strategickou nezávislost," uvedla Meloniová.

Cílem země je využití pokročilých jaderných reaktorů. Ty mají při 11% podílu na elektroenergetickém mixu přinést do roku 2050 úspory v rámci dekarbonizace hospodářství ve výši 17 miliard eur. Podle národního klimaticko-energetického plánu by přitom podíl jádra mohl dosáhnout až 22 %.

Aktuálně jsou hlavním zdrojem elektřiny v Itálii elektrárny spalující zemní plyn. V loňském roce měly podíl na celkové výrobě elektřiny ve výši 42,2 %.

Itálie z jaderného sektoru nikdy úplně neodešla

Itálie kdysi patřila k průkopníkům ve využívání jaderné energie, když v roce 1946 založila první vědecký orgán zaměřený na tuto oblast. Postupně měla země v provozu 4 jaderné reaktory, avšak poslední dva byly v roce 1990 odstaveny v návaznosti na havárii v jaderné elektrárně Černobyl.

Itálie se již v minulosti pokusila k využívání jaderné energie vrátit. V roce 2009 tehdejší premiér Silvio Berlusconi oznámil záměr znovu investovat do jaderné energetiky, své plány ale později pozastavil. V roce 2011, několik měsíců po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, se v dalším referendu vyslovilo proti stavbě nových reaktorů přibližně 94,5 % Italů.

Země si však zachovala klíčové odborné znalosti z jaderného sektoru. Státní energetická společnost Enel totiž provozuje jaderné elektrárny ve Španělsku a nadnárodní ropná společnost Eni investuje do projektu zaměřeného na rozvoj fúzního reaktoru ve Spojených státech amerických.

Zahraniční server Reuters dále připomněl, že Pichetto Fratin v loňském roce řekl, že Itálie hovoří s několika společnostmi včetně amerického Westinghousu a francouzské EDF jakožto potenciálními partnery pro státem podporovanou společnost, která by měla v budoucnu v Itálii stavět nové jaderné reaktory.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Karel Valenta
7. březen 2025, 07:28

Že by další jaderný navrátilec ? Občané Itálie jsou ale výrazně proti.

Milan Vaněček
7. březen 2025, 09:12

A kde na to Italie vezme peníze? Vždyť nové JE jsou ten nejdražší (a v Italli s její aktivní vulkanickou činností) i nejnebezpečnější způsob výroby elektřiny.

Ale napsané a nerealizované plány alespoň neškodí...

Emil
7. březen 2025, 09:24

Vezme na to peníze stejně jako na jakýkoliv jiný zdroj, váš předpoklad "nové JE jsou ten nejdražší (a v Italli s její aktivní vulkanickou činností) i nejnebezpečnější způsob výroby elektřiny" je totiž naprosto mylný.

Milan Vaněček
7. březen 2025, 10:09

to není můj "předpoklad", to je realita v EU, ve Velké Britanii nebo v USA.

Emil
7. březen 2025, 10:11

Ne, to není realita v EU ani ve Velké Británii nebo v USA, to je "realita" jen ve vaší hlavě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se