Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Ostrovets dosáhla poprvé minimálního kontrolovaného výkonu
Výstavba JE Ostrovets (březen 2020); Zdroj: ASE

Jaderná elektrárna Ostrovets dosáhla poprvé minimálního kontrolovaného výkonu

První blok běloruské jaderné elektrárny poprvé dosáhl kritického stavu. V pondělí to oznámila společnost Rosatom. Tento zásadní milník byl dosažen v neděli brzy ráno v 2:26 místního času.

Kritický stav reaktoru je nazýván také jako minimální kontrolovaný výkon (MKV) a je charakterizován dostatečně velkým neutronovým tokem pro udržení řetězové reakce. Jedná se o finální fázi procesu fyzikálního spouštění, které umožňuje personálu elektrárny ověřit, zda fyzikální vlastnosti aktivní zóny reaktoru odpovídají konstrukčním požadavkům.

V současné době se úspěšně dokončují dva bloky VVER1200 v běloruské jaderné elektrárně Ostrovec (zdroj stránky Běloruské jaderné elektrárny).
Dva bloky VVER1200 v běloruské jaderné elektrárně Ostrovec (zdroj: Beales).

Ostrovets je první běloruskou jadernou elektrárnou. Nachází se u města Astravec v regionu Grodno. Zavážka paliva na prvním bloku JE Ostrovets, která po dokončení bude disponovat dvěma reaktory typu VVER-1200, byla provedena v srpnu.

Více než 50 fyzikálních testů

Rosatom uvedl, že specialisté provedli více než 50 fyzikálních experimentů s neutronovými charakteristikami první palivové vsázky včetně ověření provozní spolehlivosti monitorovacího a bezpečnostního systému reaktoru.

JE Ostrovets; Zdroj: Beales

Výsledky těchto zkoušek budou předány běloruskému jadernému dozoru (Gosatomnadzor), jehož povolení je vyžadováno pro uvedení reaktorového bloku do komerčního provozu. Pokud dozor shledá výsledky testů uspokojivé a udělí povolení pro energetické spuštění bloku, může provozovatel elektrárny zahájit postupné zvyšování výkonu až na nominální parametry.

Rozmanitá palivová vsázka

Atomenergomash JSC, inženýrská divize ruské společnosti Rosatom, je dodavatelem všech klíčových zařízení pro běloruskou elektrárnu. Zavezené jaderné palivo bylo vyrobeno závodem Novosibirsk Chemical Concentrates. Obohacení palivových souborů se pohybuje v rozmezí 1,3 % až 4,4 %.

Palivová kazeta. Jaderné palivo. Nuclear Fuel. Zdroj TVEL
Palivový soubor od společnosti TVEL; Zdroj: TVEL

Palivové soubory s nižším obohacením fungují v aktivní zóně jako reflektor a umisťují se na jejím okraj. Snižují únik neutronů mimo aktivní zónu reaktoru a díky tomu jsou stěny reaktorové nádoby méně namáhány neutronovým tokem. V provozovaných energetických reaktorech se do této zóny umisťují palivové soubory s nejvyšším vyhořením (4. až 5. palivová kampaň).

První blok generace 3+ mimo Rusko

Mezivládní dohoda mezi Ruskem a Běloruskem o výstavbě běloruské jaderné elektrárny byla podepsána v březnu 2011.

Výměna paliva v reaktoru Novovoroněž 6 (zdroj Novovoroněžská elektrána/Rosenergoatom)
Výměna paliva v reaktoru Novovoroněž 6 (zdroj: Rosatom)

První blok jaderné elektrárny Ostrovets je prvním ruským reaktorem designu generace 3+ postaveným v zahraničí. V současné době jsou v Rusku provozovány tři reaktorové bloky tohoto typu. Dva v areálu JE Novovoroněž a jeden v JE Leningrad. V červenci byla dokončena výstavba a spouštěcí úkony pro uvedení do provozu čtvrtého ruského reaktoru tohoto typu, Leningrad 6.

Další reaktory generace 3+ designu VVER-1200 jsou plánovány nebo ve výstavbě v Bangladéši, Egyptě, Finsku, Maďarsku a Turecku.

Zdroj úvodní fotografie: AES

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
energetik II
16. říjen 2020, 15:01

Reaktor se začal stavět v listopadu 2013, tedy stavba trvala 7 let. To není vůbec špatné , když vidíme současné potíže s délkou stavby v Mochovcích, Olkiluotu a nebo Flamanville. Doufám, že i tato skutečnost bude brána do úvahy při rozhodovaní o dodavateli nových Dukovan. Dukovany -5 se mají začít stavět někdy 2029/30 , takže v té době budou už 10 leté zkušenosti z provozu Ostrovets- 1 a 9 leté z provozu Ostrovets - 2. A možná i 7 leté z provozu Akkuyu - 1 v Turecku , zemi NATO. Když se ruských reaktorů nebojí Turecko, tak proč se máme bát my ?? NATO je přeci jenom jedno !

PetrV
16. říjen 2020, 16:49

Protože musí být malé modulární reaktory. Odstávka 1200 MW není výhra. 12 malých reaktorů je dtto a odstávka jednoho není takový problém. Jinak reaktor 3+ VVER je lepší než pole poseta nespolehlivými slunečníky navíc tupě natocenymi na jižní stranu. Tupí lidé si rozjeli tupý byznys. Nepremysleji. Jak socani, tak tupolánek. Lidovci vše odkejvali...

Petr
16. říjen 2020, 17:17

Malé modulární reaktory zatím vůbec neukazují, že by mohli být v dohledné době levnější, snad po letech odběrů jestli se podaří rozjet jejich skutečnou sériovou tovární výrobu, ale to by ani náhodou nebylo v České republice.

Daleko pravděpodobnější je, že dříve začně EU dávat dotace na okopírování nčínských jaderek 4. generace vyrábějících vodík, na čemž by se Česko pokud dostatečně rozjede svůj jaderný průmysl mohlo výrazně podílet.

Odstávka 1200 MW bloků v Česku není vůbec problém, zvláště když se to naplánuje na naše měsíce, kdy je nižší potřeba elektřiny, protože v průběhu každého roku se to v české kotlině opravdu docela výrazně mění.

pr
16. říjen 2020, 18:10

Malé reaktory budou rozprostřeny a nebude kousek země kam se hnout aby člověk neměl hlavu na radioaktivním nebezpečí. Dost na tom, že dýcháme radon.

PetrV
16. říjen 2020, 18:45

To je hoax. Reaktor u nás postavíte jen v dukovanech, temelíně mozna v Řezi. Jinde ne. Neprojde povolovacim řízením.

Vyklizet vesnice šlo za socíku z důvodu ochranného pásma.

Mozna ještě vojenský újezd Doupov a libavá. Tam chybí voda a vojaci se houbarskeho raje nevzdají. I když jich je 5 a půl.

Emil
16. říjen 2020, 18:59

Do 50 MWt lze licencovat jako výzkumný reaktor, pak to projde relativně bez problémů prakticky kdekoliv. Jeden český SMR je navrhován právě s ohledem na ten limit do 50 MWt. Tato odpověď se ale "pr" líbit asi nebude :-)

Carlos
16. říjen 2020, 20:40

Emile, mohl byste mi poslat ve kterém předpise to je? Před lety když jsem se zajímal o SMR a potenciální stavbu v ČR, tak jsem se dočetl že se to dělí podlé účelu, nikoliv výkonu, takže jakýkoliv reaktor sebemenšího výkonu byl-li by určen primárně pro výrobu elektřiny/tepla, tak se na něj budou vztahovat regulace pro energetické a pokud bude mít klidně 1GW a bude pro výzkum, tak regulace na výzkumné, ale je možné že jsem něco špatně přečetl/pochopil, nebo že se to změnilo.

P.S.

K tomu minule, byl jsem v týdnu dost utahaný takže odpovím teď. Tím že se to samo rozjede jsem myslel fakt že současné reaktory mají přirozený stav "on" a v běhu reakce se mu musí po zavezení paliva aktivně bránit a regulace se provádí stejně, byť se riziko provozu minimalizuje, bude latentně přítomno stále v myslích lidí. Proti tomu mohou mít zařízení která prostě vypnete a zapnete vypínačem, stejně jako troubu (zjednodušuji :D) podstatnou PR výhodu.

Emil
16. říjen 2020, 21:35

Carlosi, najdete to např. tady:

www. sujb. cz/fileadmin/sujb/docs/legislativa/vyhlasky/v144_97. pdf

viz §2, "Pro účely této vyhlášky se rozumí": "i) výzkumným reaktorem jaderný reaktor [§ 2 písm. h) bod 1 zákona] s tepelným výkonem až do 50 MW včetně."

K tomu P.S.: zbytkový tepelný výkon má každý reaktor, i podkritický, takže ani ten se nedá vypínačem vypnout jako trouba. Rozdíl mezi klasickým a podkritickým reaktorem je v tom, že zatímco podkritický reaktor nemá dostatek neutronů k udržení řetězové štěpné reakce, a ty se musí dodávat zvenčí, u klasického k tomu samému stavu dojde prostým zvýšením teploty. A to stačí k tomu, aby se řetězová reakce nemohla změnit z řízené na neřízenou.

PetrV
16. říjen 2020, 18:36

Modulární reaktory nebudou levnější, je to spise politika. Vitkovice heavy machinery jsou volné. Poláci si mohou postavit svou fabriku na 6 GW vykonu modulárních reaktorů, ale také mohou koupit zachovalou za pusu.

Rusové i číňané vpuštěni nabudou. Kouknete na bělorusko, ostrovec dokončen a povstání vymyšleno. Palivo ze švédska se opět zkouší v temelíně , tak snad to bude menší fiasko než minule, kdy vysavali z bazénu rozsypane proutky.

Ivan Novák
16. říjen 2020, 20:04

Že budoucí provoz Ostrovce spadl do mlýna baltskoběloruských a jiných třenic, a nebude proto politicky korektní referencí v prostoru EU, je škoda. Bez čerstvé důkladné zkušenosti týkající se díla a schopností gen.dodavatele i investora je stavba JE extrémně riskantní akce, to se tu diskutovalo nedávno. Proto Poláci nyní nemohou s péčí řádného hospodáře bohužel ani kupovat Vítkovice, ani chystat SMR.

PetrV
16. říjen 2020, 23:53

Poláci mají tah na bránu. To co jsme ztratili za posl. 30 let.

Vitkovice HM jsou české, v konkursu.

Tak je koupí amici, hlavně ať je nerozkradou na šrot. Stačí že ŠJS úpí diky

majiteli pod americkým embargem.

Petr
17. říjen 2020, 13:01

My naštěstí do USA exportovat nepotřebujeme, stejně je to hyperkonkurenční trh a jestli omezí obchod s Čínou, tak akorát to nahradí americkými firmami

vlastněnými továrnami přemístěnými do ještě levnější Indie, takže pro Česko by to nebylo masově ziskové.

Naopak je pro nás klíčové uchovat si přístup k nám nejlevněji dováženým surovinám ze Sibiře a směňovat je za výrobky našeho průmyslu.

Vítkovice do šrotu stejně musí brzy jít, když jsou daleko od zdrojů železa a kvalitní uhlí tam končí do deseti let. Daleko důležitější je dostupná levná elektřina, s kterou můžeme nakupovat globálně nejlevněji dostupné železné ingoty a společně s evropským ocelovým šrotem z toho vyrábět dražší ocelové kusy pro automobilový a vyspělejší průmysl.

Carlos
17. říjen 2020, 18:28

A proto už roky rokoucí dováží levnější uhlí z Austrálie.

Jaroslav Novák
16. říjen 2020, 18:36

Vláda musí konat a néééé jenom jednat a vybírat dodavatele, toho přeci zná a jejím česká energetická aliance,....nechápu o čem se pořád jedná, mít doma své dodavatele a vydat zakázky ETE 34 a EDU 56 do ciziny je vlastizrádný zločin zrůd a zrádců!!! Ale ČESKO SNESE FŠECKO!!! Uvědomí si vůbec někdo z našich politiků svoji zrůdnost, obelhávání voličů, podvodné jednání a lhaní??????

PetrV
16. říjen 2020, 18:52

Je to o palivu. To pro nás vyrobí pouze tvel a ve švédsku jedni kluci.

Petr
17. říjen 2020, 13:05

O palivu to vůbec není.

Za prvé se dá naskladnit klidně na 5 let dopředu. Za druhé třeba Ukrajina ho mohla odebírat dál i když byla ve válce. Za třetí máme možnost více odběratelů včetně už toho vyzkoušeného dražšího Švédska.

PetrV
18. říjen 2020, 06:29

To vyzkoušené kazety ze svedska od westinghouse v temelíně pěkně vyhořely. Praskly proutky a uranove peletky se rozsypaly v primárním okruhu.byly tam jen 1x a teď je zkoušejí podruhé.

V UA mluví třetina lidí rusky. Velká část snad 10 mio lidí do ruska odešla za prací. Rusové chtějí obchodovat ne valcit. Majdan ua velmi ublížil....

Bizon
18. říjen 2020, 13:54

Celá Ukrajina je tragédie kterou nejvíc odserou normální lidi=/ Souhlasím že Majdan nepomohl. Rusové rozhodně nebyli ideálními spojenci, obchodovat však byli ochotní vždycky. EU naslibovala, ale nakonec se na ně taky pěkně vykašlala, jen jednu partu oligarchů nahradila jiná parta oligarchů.

Měli infrastrukturu na obrovské lodě, obrovská letadla a docela vyspělé kosmické technologie, ale většina toho upadla=( To je mi nejvíc líto. Ještě místo aby vydělávali na tranzitu plynu tak platí za reverse-flow dodávky. Většina kvůli dementní politice, a v tomto případě fakt nevidím žádnou "hodnou" stranu, všechny strany s UKR jen vydrbali...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se