Domů
Jaderné elektrárny
Jaderné elektrárně Turkey Point byl jako první americké JE umožněn 80letý provoz

Jaderné elektrárně Turkey Point byl jako první americké JE umožněn 80letý provoz

Americká jaderná regulační komise (NRC) schválila žádost energetické společnosti Florida Power & Light (FPL) o druhé prodloužení provozní licence pro bloky 3 a 4 v jaderné elektrárně Turkey Point. Jedná se o první případ, kdy NRC udělilo provozní licenci opravňující prodloužit provoz reaktoru až na 80 let. Blok číslo 3 tak momentálně vlastní provozní licenci do 19. června 2052, čtvrtému bloku licence vyprší 10. dubna 2053.

Jaderná elektrárna Turkey Point se nachází v americkém státě Florida necelých 39 kilometrů na jih od Miami. Skládá se ze dvou tlakovodních reaktorů typu WH 3LP (DRYAMB) vybudovaných společností Westinghouse. Oba bloky mají instalovaný výkon 829 MWe, 3. blok vstoupil do komerčního provozu 14. prosince 1972, 4. blok jej následoval 7. září 1973. Od zprovoznění do roku 2018 reaktory dohromady vyrobily přibližně 431 TWh elektrické energie.

Reaktory byly původně licencovány na 40 let provozu, v červnu 2002 byla oběma reaktorům poprvé prodloužena provozní licence na dalších 20 let. 30. ledna 2018 FPL podalo NRC žádost o druhé prodloužení provozní licence. NRC o schválení žádosti a udělení licence informoval ve čtvrtek.

„Důvody pro rozhodnutí NRC jsou dokumentovány v závěrečné Zprávě o hodnocení bezpečnosti z července 2019 a konečném Dodatkovém prohlášení o dopadech na životní prostředí z října 2019. Poradní výbor NRC rovněž hodnotil bezpečnostní aspekty obnovení licencí.“ – z prohlášení NRC

JE Turkey Point pravděpodobně nebude ojedinělým případem

Komerční jaderné reaktory v USA mohou od Americké jaderné regulační komise (NRC) obdržet licenci pro provoz až do 40 let. Předpisy NRC umožňují prodlužovat platnost licencí vždy o maximálně 20 let, neexistují však žádná omezení pro opakované obnovování licencí.

V současné době probíhá proces pro druhé prodloužení licence u jaderných elektráren Surry 1, 2 a  Peach Bottom 1, 2. Podle amerického Ministerstva energetiky je u přibližně 20 reaktorů plánováno prodloužení provozu na 80 let.

Druhé obnovování licence na dalších 20 let se mimo jiné soustředí na řízení stárnutí zařízení během tohoto období. Zvláštní důraz se klade například na vliv prodlouženého provozu a vystavení vysokým hladinám radiace na součásti reaktoru, betonové části kontejnmentu, potrubí a elektrické rozvody.

Zdroj úvodního obrázku: NPCA Photos

Komentáře

(5)

Nový

10. prosinec 2019, 12:20

Takové prodlužování by se mohlo vymstít. Příští havárie bude znamenat definitivni konec jadené energetiky.

energetik II

8. prosinec 2019, 12:45

80 let životnosti, tak to už je slušné ! Na této elektrárně tak bude možné si v praxi ověřovat vliv radiace na stárnutí materiálu a změny jeho struktury. Zajímaly by mne ale celkové náklady nejdříve na to první a nyní i na to druhé prodloužení o 20 let. Jistě to nebude malá částka. Ruské reaktory VVER- 1200 generace III + mají životnost 60 let ,při podobném dvojím prodloužení o 2 x 20 let tak tento reaktor dosáhne na 100 letou životnost. A tu mají tuším zatím jen hydroelektrárny. Odstupování od jádra bude v USA zřejmě velmi velmi !!! pozvolné.

Jan Veselý

9. prosinec 2019, 08:57

V USA už se zavíraly jaderné elektrárny, které sice měly licenci na dlouho dopředu, ale ekonomicky se prostě potřebné rekonstrukce nevyplatily.

Vojtech barták

10. prosinec 2019, 21:29

V tomhle máte narostou pravdu prodloužení licence není reálný provoz. Bohužel je to většinou spíše otázka politická a zbytečná co rozhodne odstavení provozuschopné elektrárny, ale máte pravdu že v USA je to dnes skutečně otázkou ekonomickou kdy si majitel spočítá že se mu to nevyplatí, ale není se čemu divit požadavky na elektrárnu tenkrát (převážně v 70 letech) a dnes jsou diametrálně jiné a ceny taktéž.

michal

8. prosinec 2019, 12:59

Když se nestaví, tak se musí prodlužovat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.