Jaderné elektrárně Turkey Point byl jako první americké JE umožněn 80letý provoz

DomůJaderné elektrárnyJaderné elektrárně Turkey Point byl jako první americké JE umožněn 80letý provoz

Americká jaderná regulační komise (NRC) schválila žádost energetické společnosti Florida Power & Light (FPL) o druhé prodloužení provozní licence pro bloky 3 a 4 v jaderné elektrárně Turkey Point. Jedná se o první případ, kdy NRC udělilo provozní licenci opravňující prodloužit provoz reaktoru až na 80 let. Blok číslo 3 tak momentálně vlastní provozní licenci do 19. června 2052, čtvrtému bloku licence vyprší 10. dubna 2053.

Jaderná elektrárna Turkey Point se nachází v americkém státě Florida necelých 39 kilometrů na jih od Miami. Skládá se ze dvou tlakovodních reaktorů typu WH 3LP (DRYAMB) vybudovaných společností Westinghouse. Oba bloky mají instalovaný výkon 829 MWe, 3. blok vstoupil do komerčního provozu 14. prosince 1972, 4. blok jej následoval 7. září 1973. Od zprovoznění do roku 2018 reaktory dohromady vyrobily přibližně 431 TWh elektrické energie.

Reaktory byly původně licencovány na 40 let provozu, v červnu 2002 byla oběma reaktorům poprvé prodloužena provozní licence na dalších 20 let. 30. ledna 2018 FPL podalo NRC žádost o druhé prodloužení provozní licence. NRC o schválení žádosti a udělení licence informoval ve čtvrtek.

„Důvody pro rozhodnutí NRC jsou dokumentovány v závěrečné Zprávě o hodnocení bezpečnosti z července 2019 a konečném Dodatkovém prohlášení o dopadech na životní prostředí z října 2019. Poradní výbor NRC rovněž hodnotil bezpečnostní aspekty obnovení licencí.“ – z prohlášení NRC

JE Turkey Point pravděpodobně nebude ojedinělým případem

Komerční jaderné reaktory v USA mohou od Americké jaderné regulační komise (NRC) obdržet licenci pro provoz až do 40 let. Předpisy NRC umožňují prodlužovat platnost licencí vždy o maximálně 20 let, neexistují však žádná omezení pro opakované obnovování licencí.

V současné době probíhá proces pro druhé prodloužení licence u jaderných elektráren Surry 1, 2 a  Peach Bottom 1, 2. Podle amerického Ministerstva energetiky je u přibližně 20 reaktorů plánováno prodloužení provozu na 80 let.

Druhé obnovování licence na dalších 20 let se mimo jiné soustředí na řízení stárnutí zařízení během tohoto období. Zvláštní důraz se klade například na vliv prodlouženého provozu a vystavení vysokým hladinám radiace na součásti reaktoru, betonové části kontejnmentu, potrubí a elektrické rozvody.

Zdroj úvodního obrázku: NPCA Photos
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují