Japonská Tepco zřejmě trvale odstaví část největší jaderné elektrárny na světě

DomůJaderné elektrárnyJaponská Tepco zřejmě trvale odstaví část největší jaderné elektrárny na světě

Japonská společnost Tepco oznámila, že pravděpodobně trvale vyřadí z provozu část elektrárny Kashiwazaki-Kariwa, která je z pohledu instalovaného výkonu nejvýkonnější jadernou elektrárnou na světě. Zpráva přichází pouhých několik týdnů poté, co společnost uvedla, že se do provozu již nevrátí Fukushima Daini, která se nachází nedaleko nechvalně známé jaderné elektrárny Fukushima Daiichi.

Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa je s celkem 7 výrobními bloky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 8,2 GW největší jadernou elektrárnou na světě.

V současné době nicméně zdroj elektřinu nevyrábí, jelikož byl spolu se všemi jadernými bloky v zemi odstaven po havárii v elektrárně Fukushima Daiichi v roce 2011.

Kashiwazaki-Kariwa je v současnosti již posledním jaderným zdrojem společnosti Tepco, který by se mohl vrátit do provozu, jelikož ani jeden z bloků elektráren Fukushima Daiichi a Fukushima Daini, které Tepco rovněž provozovala, již restartovány nebudou.

Společnost Tepco podle agentury Reuters obdržela předběžné povolení k restartování výrobních bloků 6 a 7, jejichž instalovaný výkon činí celkem 1356 MW, již v roce 2017. Starosta přilehlého města Kashiwazaki si povolení nicméně podmiňoval trvalým odstavením alespoň jednoho ze zbývajících bloků.

Společnost tak může zahájit kroky k odstavení alespoň jednoho z jaderných bloků číslo 1 až 5 během následujících 5 let po restartu bloků 6 a 7, pokud si bude jistá, že chybějící výkon dokáže nahradit jinými než fosilními zdroji. Podle jednoho z představitelů společnosti by Tepco chtěla do roku 2030 vyrábět z jaderných a obnovitelných zdrojů 44 % své elektřiny.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa, zdroj: IAEA Imagebank