Domů
Jaderné elektrárny
Japonská Tepco zřejmě trvale odstaví část největší jaderné elektrárny na světě
Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa, Japonsko. Zdroj: IAEA Imagebank
Zdroj: IAEA

Japonská Tepco zřejmě trvale odstaví část největší jaderné elektrárny na světě

Japonská společnost Tepco oznámila, že pravděpodobně trvale vyřadí z provozu část elektrárny Kashiwazaki-Kariwa, která je z pohledu instalovaného výkonu nejvýkonnější jadernou elektrárnou na světě. Zpráva přichází pouhých několik týdnů poté, co společnost uvedla, že se do provozu již nevrátí Fukushima Daini, která se nachází nedaleko nechvalně známé jaderné elektrárny Fukushima Daiichi.

Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa je s celkem 7 výrobními bloky o souhrnném instalovaném výkonu přesahujícím 8,2 GW největší jadernou elektrárnou na světě.

V současné době nicméně zdroj elektřinu nevyrábí, jelikož byl spolu se všemi jadernými bloky v zemi odstaven po havárii v elektrárně Fukushima Daiichi v roce 2011.

Kashiwazaki-Kariwa je v současnosti již posledním jaderným zdrojem společnosti Tepco, který by se mohl vrátit do provozu, jelikož ani jeden z bloků elektráren Fukushima Daiichi a Fukushima Daini, které Tepco rovněž provozovala, již restartovány nebudou.

Společnost Tepco podle agentury Reuters obdržela předběžné povolení k restartování výrobních bloků 6 a 7, jejichž instalovaný výkon činí celkem 1356 MW, již v roce 2017. Starosta přilehlého města Kashiwazaki si povolení nicméně podmiňoval trvalým odstavením alespoň jednoho ze zbývajících bloků.

Společnost tak může zahájit kroky k odstavení alespoň jednoho z jaderných bloků číslo 1 až 5 během následujících 5 let po restartu bloků 6 a 7, pokud si bude jistá, že chybějící výkon dokáže nahradit jinými než fosilními zdroji. Podle jednoho z představitelů společnosti by Tepco chtěla do roku 2030 vyrábět z jaderných a obnovitelných zdrojů 44 % své elektřiny.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa, zdroj: IAEA Imagebank

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
DDT
28. srpen 2019, 14:22

Japonci se mohli poučit z Černobylu, opačně to možné nebylo. Jsou to neuvěřitelní flinkové a hlupáci. Fukušima - důležité motory dáme do sklepa, kde je může zastavit voda a ještě ten sklep vybavíme jen protipovodňovými dveřmi, které proti vlně nemají sebemenší šanci. Debilně umístěné motory a levné dveře - ušetřili pár desítek miliónů korun, aby později zaplatili stovky miliard. Z uvedených důvodů lze prohlásit : I ti Sověti na vodce měli v hlavě víc.

Jan Skoupý
29. srpen 2019, 09:57

Kdyby jste věděl, co znamená kavitace a minimální nátoková výška na čerpadle... tak byste věděl, že čerpadlo musí být vždy co nejníže a napájecí nádrže co nejvýše. To z toho důvodu aby vůbec mohlo čerpadlo pracovat na tak velkých tlacích a průtocích. Z toho důvodu si u čerpadel vybrat nemůžete.

Chyba,že nebyly připraveni na pořádné vlny s dostatečně velkými zdmi, protože stojí na břehu oceánu, to byla velká, to máte pravdu.

Jan Veselý
29. srpen 2019, 13:18

Čerpadlům nevadí ani být ponořené trvale ve vodě. Zato motorgenerátorům, které je měly pohánět voda vadí dost výrazně.

energetik II
28. srpen 2019, 16:58

Jaderná energetika v Japonsku dopadla nakonec špatně. Jedna havárie a po ní totální marasmus. Proti nim jsme i my v ČR úplní - "kofři". V dubnu 1986 došlo k Černobylu a jen 8 měsíců !!! po tom, v únoru 1987, jsme začali stavět dva sovětské bloky VVER- 1000 v Temelíně, které už skoro 20 let úspěšně běží. Nepodlehli jsme zbytečné panice jako obyvatelé Japonska. I když, nechci jim nijak křivdit, protože jsou zatím jediný národ světa, který USA bombardovaly jadernými bombami. A tato strašlivá zkušenost jim jistě velí velkou ostražitost vůči atomu.

Michal
30. srpen 2019, 13:42

VVER-1000 je jiná konstrukce než RBMK. Podstata havárie v Černobylu a Fukušimě je taky úplně jinde. Závěry, které z toho vyvozujete jsou zavádějící a chybné.

Jaroslav
31. srpen 2019, 18:27

Jaderná energetika je nucena k sebevraždě . Německo je začátek. Už potřetí za století. Nechci být nezdvořilý, ale současný "Gretenismus" nás svojí totalitou přivede na "správnou bezjadernou cestu" redukcí lidské populace nejdříve na jednu třetinu a po ověření funkčnosti opakování na další třetinu třetiny. Pak opravdu postačí obydlený pás u rovníku, FV panely na střechách a zdravá strava v podobě vegetariánské pro sloužící jinak se stravujících a žijících elit ... a že atomky bez údržby nelze ponechat a vypnout chlazení a jaké to může mít následky, to ví každý technik a po pár desítkách let degradace vzdělanosti v takto zparchantělé společnosti ti technici budou rozehnáni jako paraziti...a pak to peklo, slibované v podobě posledního soudu opravdu vypukne. Prvotní předpoklad, že neschopní, ale "správně politicky angažovaní" jdou na vedoucí místa společnosti je plněn už nyní, viz náš drahý, velmi drahý Senát a i jinde je to stejné ... ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se