Znovu zprovozněná elektrárna Takahama musí být odstavena
Oblastní soud v japonské prefektuře Fukui nařídil v tomto týdnu dočasné odstavení bloků 3 a 4 jaderné elektrárny Takahama. Ty byly do provozu uvedeny teprve na začátku letošního roku poté, co splnily zpřísněné požadavky na jadernou bezpečnost.
Na konci ledna letošního roku podalo 29 obyvatel prefektury Shiga, nacházející se v blízkosti elektrárny petici, v které žádali odstavení bloků jaderné elektrárny Takahama. Soud po čtyřech slyšeních rozhodl, že elektrárna nemůže zajistit jadernou bezpečnost svého provozu. Rozhodnutí soudu je tak v rozporu s rozhodnutím japonského Úřadu pro jadernou bezpečnost (Nuclear Regulation Authority), který znovuspuštění bloku schválil.
Čtvrtý jaderný blok je momentálně z technický důvodů mimo provoz. Dle tiskové zprávy provozovatele elektrárny, společnosti Kansai Electric Power Company, začalo odstavování 3. bloku 10. března v 10 hodin místního času a v 19:59 téhož dne bylo ukončeno.
Provozovatel elektrárny pochopitelně s rozhodnutím soudu nesouhlasí a hodlá se proti němu v nejbližších dnech odvolat.
„Od doby, kdy vznikla petice požadující odstavení elektrárny jsme žádali její zrušení. Snažili jsme se vysvětlit a doložit, že dle všech expertíz je zcela zaručena jaderná bezpečnost. Je politováníhodné, že soud neporozuměl našim připomínkám, což nemůžeme akceptovat,“ uvádí v tiskové zprávě provozovatel elektrárny, společnost Kansai Electric Power Company.
Takahama 3 a 4
Oba bloky elektrárny byly původně odstaveny v roce 2012, respektive v roce 2011 v rámci pravidelných odstávek. V návaznosti na havárii v elektrárně Fukušima – Daichi zůstaly odstavené až do doby, kdy bylo rozhodnuto, že splňují nové zvýšené bezpečností požadavky. V červenci roku 2013 požádal provozovatel elektráren japonský Úřad pro jadernou bezpečnost o znovuspuštění těchto dvou bloků. Povolení k restartu bylo uděleno až v druhé polovině roku 2015. Takahama 3 byla do provozu uvedena 29. ledna, čtvrtý blok 26. února, avšak po třech dnech byl z technických důvodů odstaven.
Mohlo by vás zajímat:
Z hlediska soudu to má logiku. Nikdo nemůže zaručit bezpečnost JE. Riziko lze jen snižovat několikanásobným jištěním chlazení. Když selže chlazení (odvod tepla z reaktoru i při zastaveném štěpení uranu), musí nastat to co v Fukušimě. To ví každý jaderný fyzik, ale mlčí o tom.
Podle této logiky byste měl začít chodit pěšky, nemůžete přece na 100% zaručit, že někoho nepřejedete. Tento způsob uvažovaní dovedli k dokonalosti džinisté, aby neporušili 4 slib džívy.
V demokratické společnosti o tom rozhodují občané. Tak v Německu se rozhodli že tato rizika JE nechtějí. Ve Švýcarsku se rozhodli v referendu, že staré JE nechají dosloužit ale nové nechtějí- to je zase trochu jiný pohled na rizika.
V Japonsku nebylo žádné referendum, ale vláda reagovala na jadernou havarii a občané mají možnosti vyjádřit své názory a hájit je soudní cestou.
Atd, záleží na každé zemi jak se k tomu její občané postaví.
Demokratické principy nezpochybňuji. Jen jsem vyjářil názor, že tato logická konstrukce je vadná.
Souhlas, to riziko je také i pro mne nepřijatelné.
To raději budete dýchat jedy každý den, co?
Právě že ne, CO2 není jedovaté, pouze dusivé na rozdíl od skutečných a dlouhodobých jedů z jaderného šílenství:
http://tn.nova.cz/clanek/poplach-v-jaderne-elektrarne-na-strechu-temelina-unikla-radiace.html
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1210075-drabova-upozornuje-na-radioaktivni-jod-nad-ceskem
Vaše články ukazují pouze na mediální šílenství, ne na skutečný problém. To že extrémně citlivé přístroje naměří minimální množství radiace neznamená žádné ohrožení jediného člověka.
Zkuste si to porovnat se situací v severočeské uhelné pánvi, jak tam se nejaderná energetika podepsala na lidech a krajině.
Zapomínáte na NOx a polychlorované bifenyly, a další. O CO2 tu nebyla řeč.
No a ted si predstavte, ze je na svete spousta prirozene radioaktivnich mist, treba takove Krkonose... :) Ale az se to dozvi Nova, tak si zase uzijeme nejakou reportaz typu "Sok! Vite, co se stane s vodou, kdyz ji nechame v -15 hodinu venku?":D
soud řeší petice? tím se snad zabývá moc výkonná a ne soudní!
To je for ci co? 29 lidi prakticky rozhodne za 1,3 milionu obyvatel teto prefektury?! ostatni nemaji pravo se vyjadrit, ptal se jich nekdo? Opravdu povedena demokracie.
70% obyvatel Japonska je proti JE, v prefektuře okolo Fukušimi to bude určitě více. Ale na soud se může obrátit jen jednotlivec nebo menší skupina, kdyby zažaloval cca 1 milion obyvatel prefektury, to by nebyla demokracie ale sabotáž soudního procesu.
Jak vite ze 70% obyvatel japonska je proti JE? bohuzel me unikla informace o referendu v teto veci.
Žádné referendum se nekonalo, to znám jen ze Švýcarska, kde si zakázali stavět nové JE a staré nechají dožít. V Japonsku se jedná jen o jeden z mnoha průzkumů veřejného mínění, tento je z února 2016, cituji: According to Japan's NHK broadcaster that conducted the survey, 22 percent of respondents want the country to abandon nuclear power plants in the country entirely, while 49 percent partially supported the idea.
Čili není to tak ostré jak ukazoval titulek ve zprávách (70% japanese against nuclear....)
Hlavne ta myslenka je nechat dozit je dobra, cimz vznikne cas na rozvoj OZE a dalsich, ne je hned vypnout, protoze jsou osklive a strasidelne nebezpecne... :)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se