Domů
Jaderné elektrárny
V USA byla po 20 letech připojena nová jaderná elektrárna
Authority

V USA byla po 20 letech připojena nová jaderná elektrárna

V pátek 3. června byl v USA po 20 letech připojen do sítě nový jaderný reaktor Watts Bar 2. První elektřinu blok dodal do sítě v neděli, několik hodin po té byl ovšem odstaven automatickými systémy.

2. jaderný blok elektrárny Watts Bar je prvním novým jaderným reaktorem, který byl v USA připojen k síti od roku 1996, kdy byl připojen první blok elektrárny. Elektrárna ve státě Tennesse je provozována společností Tennessee Valley Authority (TVA) a každý z bloků disponuje výkonem 1150 MWe.

V USA se do roku 2020 očekává spuštění 4 jaderných reaktorů. Momentálně je v zemi v provozu okolo 100 jaderných elektráren, které dodávají do sítě téměř pětinu vyrobené elektrické energie.

Problémy ihned po startu

Jednotka Watts Bar 2 byla automatickými systémy odstavena v neděli odpoledne pouze několik hodin po té, co dodala do soustavy první elektřinu. Podle mluvčího TVA jsou na vině problémy s turbínovými systémy, které jsou momentálně ve fázi řešení. Není známo, kdy bude blok opět spuštěn.

Jaderná elektrárna Watts Bar 2
Jaderná elektrárna Watts Bar 2. Zdroj: Tennessee Valley Authority

Nejdéle stavěný jaderný blok na světě

Termín „nový“ je u Watts Bar 2 poněkud zavádějící, jelikož elektrárna je ve výstavbě od počátku 70. let. Pyšní se tak rekordem nejdéle stavěného reaktoru na světě.

Výstavba druhého bloku započala v roce 1972 a byla přerušena v roce 1985, když byl více než z poloviny dokončen. TVA se rozhodla pokračovat ve výstavbě v roce 2007 po udělení inženýrské, dodavatelské a stavební zakázky společnosti Bechtel.

Po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011 bylo nutné dodržet zpřísněná bezpečnostní opatření, což znamenalo další prodloužení výstavby. Celková cena Watts Bar 2 se vyšplhala na 4,7 miliardy dolarů (112 miliard korun), podle předpokladů ze 70. let měly přitom být oba bloky elektrárny postaveny za 825 milionu dolarů (19,6 miliard korun).

Úvodní fotografie: Tennessee Valley Authority

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Frank
7. červen 2016, 12:20

Zajímavé, nechci hodnotit technickou stránku věci, ale neměl by si autor zjistit jestli 825 milionů nákladů v dolarech v roce 1972 nemělo , čirou náhodou :), hodnotu zhruba současných 4,7 miliardy dolarů ?

Možná dokonce i o něco vyšší :)

Frank
7. červen 2016, 12:25

Aj :) nevšiml jsem si že cena měla být za 2 bloky, ale stejně s tou historickou/současnou hodnotou měn by se mělo pracovat s rozmyslem.... :)

Jan Veselý
7. červen 2016, 19:46

Přeju jim hodně úspěchů a aby na ní neprodělali kalhoty. Jednou je TVA regionální monopol, tak by to snad mohli zvládnout.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516