Domů
Jaderné elektrárny
V USA byla po 20 letech připojena nová jaderná elektrárna

V USA byla po 20 letech připojena nová jaderná elektrárna

V pátek 3. června byl v USA po 20 letech připojen do sítě nový jaderný reaktor Watts Bar 2. První elektřinu blok dodal do sítě v neděli, několik hodin po té byl ovšem odstaven automatickými systémy.

2. jaderný blok elektrárny Watts Bar je prvním novým jaderným reaktorem, který byl v USA připojen k síti od roku 1996, kdy byl připojen první blok elektrárny. Elektrárna ve státě Tennesse je provozována společností Tennessee Valley Authority (TVA) a každý z bloků disponuje výkonem 1150 MWe.

V USA se do roku 2020 očekává spuštění 4 jaderných reaktorů. Momentálně je v zemi v provozu okolo 100 jaderných elektráren, které dodávají do sítě téměř pětinu vyrobené elektrické energie.

Problémy ihned po startu

Jednotka Watts Bar 2 byla automatickými systémy odstavena v neděli odpoledne pouze několik hodin po té, co dodala do soustavy první elektřinu. Podle mluvčího TVA jsou na vině problémy s turbínovými systémy, které jsou momentálně ve fázi řešení. Není známo, kdy bude blok opět spuštěn.

Jaderná elektrárna Watts Bar 2. Zdroj: Tennessee Valley Authority

Nejdéle stavěný jaderný blok na světě

Termín „nový“ je u Watts Bar 2 poněkud zavádějící, jelikož elektrárna je ve výstavbě od počátku 70. let. Pyšní se tak rekordem nejdéle stavěného reaktoru na světě.

Výstavba druhého bloku započala v roce 1972 a byla přerušena v roce 1985, když byl více než z poloviny dokončen. TVA se rozhodla pokračovat ve výstavbě v roce 2007 po udělení inženýrské, dodavatelské a stavební zakázky společnosti Bechtel.

Po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011 bylo nutné dodržet zpřísněná bezpečnostní opatření, což znamenalo další prodloužení výstavby. Celková cena Watts Bar 2 se vyšplhala na 4,7 miliardy dolarů (112 miliard korun), podle předpokladů ze 70. let měly přitom být oba bloky elektrárny postaveny za 825 milionu dolarů (19,6 miliard korun).

Úvodní fotografie: Tennessee Valley Authority

Komentáře

(3)

Frank

7. červen 2016, 12:20

Zajímavé, nechci hodnotit technickou stránku věci, ale neměl by si autor zjistit jestli 825 milionů nákladů v dolarech v roce 1972 nemělo , čirou náhodou :), hodnotu zhruba současných 4,7 miliardy dolarů ?

Možná dokonce i o něco vyšší :)

Frank

7. červen 2016, 12:25

Aj :) nevšiml jsem si že cena měla být za 2 bloky, ale stejně s tou historickou/současnou hodnotou měn by se mělo pracovat s rozmyslem.... :)

Jan Veselý

7. červen 2016, 19:46

Přeju jim hodně úspěchů a aby na ní neprodělali kalhoty. Jednou je TVA regionální monopol, tak by to snad mohli zvládnout.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.