Domů
Jaderné elektrárny
Americké vláda přislíbila další úvěrové garance na dostavbu JE Vogtle
Jaderná elektrárna Vogtle. Zdroj: public domain

Americké vláda přislíbila další úvěrové garance na dostavbu JE Vogtle

Americké ministerstvo energetiky podmínečně přislíbilo další záruky na výstavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Vogtle ve výši 3,7 miliard dolarů (81,4 miliard Kč). Výstavba 3. a 4. bloku, na kterou vláda USA již dříve poskytla záruky ve výši 8,3 miliard dolarů, započala v roce 2013. Přestože tento projekt měl znamenat začátek “jaderné renesance” v USA, výstavba bloků se prodlužuje a prodražuje.

Nové bloky jaderné elektrárny Vogtle v americkém státě Georgia jsou prvními nově licencovanými bloky ve výstavbě v USA za poslední tři desetiletí. Jedná se o vůbec první výstavbu nových bloků AP1000 ve Spojených státech. Po svém dokončení, které se odhaduje na konec roku 2022, by ročně měly vyrábět 17 TWh bezemisní elektřiny, tedy dostatek elektrické energie pro 1,6 milionů tamních domácností.

Nové úvěrové záruky budou rozděleny mezi vlastníky projektu, kdy společnost Georgia Power obdrží záruky ve výši 1,67 miliard dolarů, Oglethorpe Power Corporation 1,6 miliard a tři dceřiné společnosti Municipal Electric Authority of Georgia 415 milionů.

„Věřím, že budoucnost jaderné energie ve Spojených státech je slibná a těším se na posílení americké vedoucí pozice v inovačních jaderných technologiích. Pokročilé projekty v oblasti jaderné energie, jako Vogtle, jsou těmi důležitými projekty energetické infrastruktury, které podporují spolehlivou a odolnou síť, podporují hospodářský růst a posilují naši energetickou a národní bezpečnost.“

Rick Perry, ministr energetiky USA

Nad dokončením projektu panuje nejistota

Celý projekt výstavby nových bloků se ocitl v nejistotě, kdy hlavní dodavatel technologie, společnost Westinghouse, která se již delší dobu potýkala s problémy, letos v březnu požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli.

Navzdory navyšování rozpočtu a průtahu výstavby je dokončení projektu podle společnosti Georgia Power schůdnější variantou, než jeho ukončení či výstavba zdroje spalujícího zemní plyn. O dalším osudu výstavby má však rozhodnout Komise pro veřejné služby státu Georgia, která by tak měla učinit do února příštího roku.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.