Domů
Jaderné elektrárny
Japonský jaderný regulátor zakázal zavezení paliva do elektrárny Kashiwazaki-Kariwa, která tak nemůže být spuštěna
Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa, Japonsko. Zdroj: IAEA Imagebank
Zdroj: IAEA

Japonský jaderný regulátor zakázal zavezení paliva do elektrárny Kashiwazaki-Kariwa, která tak nemůže být spuštěna

Japonský regulační úřad pro jadernou bezpečnost (NRA) zakázal provozovateli elektrárny Kashiwazaki-Kariwa manipulovat s jaderným palivem. V praxi tak znemožnil znovuspuštění této elektrárny, která nevyrábí elektřinu již téměř deset let, a to od nehody v elektrárně Fukušima. Důvodem zákazu je nefunkčnost bezpečnostních systémů, které nezabránily neautorizovanému přístupu do chráněných částí elektrárny.

Společnost TEPCO, provozovatel jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa, dostala od japonského jaderného regulátora zákaz manipulovat s jaderným palivem ve zmíněné elektrárně. TEPCO tak nemůže do elektrárny ani přivézt nové jaderné palivo, či ho vsadit do reaktoru, což ve výsledku znamená další odložení opětovného spuštění elektrárny.

„Tento zákaz je velice závažný, protože neumožňuje provozovateli jaderného zařízení přesouvat jaderné palivo. Neexistuje žádná lhůta pro přijetí nápravného opatření na ochranu jaderného materiálu. Doufám, že Tepco bude brát tento bezprecedentní trest vážně,“ uvedl předseda NRA Toyoshi Fuketa.

Již na začátku tohoto roku Tepco oznámilo NRA, že jeden z jeho dodavatelů poškodil bezpečnostní systém elektrárny. I přes provedenou opravu a zavedení nápravných opatření vyšlo najevo, že kvůli chybě došlo k neautorizovanému přístupu do chráněných částí elektrárny. Úřad vzhledem k těmto pochybením v březnu předčasně ukončil svoji předprovozní inspekci v elektrárně.

Pokrytí obřích provozních nákladů?

TEPCO se v poslední době, kromě odstraňování následků havárie v jaderné elektrárně Fukušima, soustředilo právě na opětovný start, alespoň některých svých bloků. Bloky 6 a 7 elektrárny Kashiwazaki-Kariwa o výkonu 1356 MW, měly být prvními bloky typu BWR, které se opětovně spustí.

Alespoň částečný provoz elektrárny Kashiwazaki-Kariwa by společnosti měl přinést pokrytí nákladů v objemu 800-900 milionů dolarů (17,3 - 19,5 miliardy Kč) ročně.

Elektrárna Kashiwazaki-Kariwa je se svými sedmi bloky a instalovaným výkonem 8 212 MW největší jadernou elektrárnou na světě. Po havárii ve Fukušimě však už deset let elektřinu nevyrábí a celá již pravděpodobně zprovozněna nebude.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
energetik II
19. duben 2021, 10:43

Je vidět, že ani v jinak precizním Japonsku se nevyhnou závažným "botám" v oblasti jádra. Vypuštění 1 000 000 tun kontaminované vody z Fukušimy do moře je dalším důkazem.

P.S. Japonci, uzavřete všechny jaderné elektrárny. Jste jenom jeden velký "Pat a Mat" v provozování jaderných elektráren.

Lukáš
19. duben 2021, 12:14

Nech si ich zavru vsetky, radsej budu podla novych planov spalovat odpad a biomasu podovazanu z celeho sveta co je 100x menej ekologickejsie a ked pomiznu lesy na sibiri, severe USA a v Kanade potom sa budu vsetci cudovat.

Milan
19. duben 2021, 12:18

Pat nebo Mat jste nejspis vy. O takých botách tady mluvite? "Kontaminovana voda" je jen aktivistický termín pro strašení lidí. O nic závadného nejde a to dobře víte.

Lukáš
19. duben 2021, 12:31

V niektorých našich riekach je horšia voda ako tá, ktorú chcú Japonci vypustiť, ale média už stihli postrašiť celý svet radioaktívnou vodou, že o par rokov budú v mori päťhlavé ryby a krevety veľké ako slon.

Už stačí počkať iba na tlačovú konferenciu Gréty.

ldx
19. duben 2021, 17:33

Vypuštění té vody není žádná bota, ale plánovaný krok. Obsah tritia je tam menší než v lecjaké přírodní vodě. Takové komentáře nejsou nic než Zelená hysterie...

Jiří K.
20. duben 2021, 05:16

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Josef
19. duben 2021, 20:57

zavřete JE a kupte si uhlí z Austrálie a Indonesie pro pokrytí svých energetických potřeb....

Carlos
19. duben 2021, 21:29

A kolik toho uhlí bude ve finále ale potřeba? Jaké technologie se nasadí a nebude třeba ve finále vhodné uhlí zplyňovat v podzemí a následně tento plyn rafinovat na methan s pomocí vodíku z OZE a ten smísit s ostatním z místních zdrojů?

Pokud budeme někde v celé ekonomice na nějakých, dejme tomu 10-20% energie z fosilních paliv, tak to bude dost dobré.

Josef
19. duben 2021, 22:35

Jde o cenu navrhované řešení je drahé. Japonsko je dost zalidněný ostrov a ještě jako na potvoru v okolí hluboké moře. Zemětřesení.... mají to těžké kluci Japonští... Chtěli těžit metanhydráty, ale i to nějak vázne - nevím asi cena.

Karásek
19. duben 2021, 15:22

Tady se ukazují úskalí jaderné energetiky. Najde se nějaký takový problém a jaderná elektrárna nemůže bát provozována. Lepší je tedy jadernou energetiku už nerozvíjet a soustředite se na OZE.

Jaroslav
19. duben 2021, 16:23

Pane Karásku napište do Číny, Ruska, Francie a do všech zemí, které budou stavět JE, že jim budete zdarma radit.

pr
19. duben 2021, 17:01

Pane Jaroslave, Karásek má stejně platný občanský průkaz jako Vy. Sám moc dobře ví co má dělat a Vaše knížecí rady nepotřebuje. Co má druhý dělat si zkuste radit doma. I tam s Vámi zanedlouho vyběhnou.

Lukáš
19. duben 2021, 17:12

Som jediny, alebo sa mi len zda, ze prispevky pana PR v diskusiach tejto stranky su najslabsie, bez vypovednej hodnoty a casto iba uraza inych ludi s inym nazorom?!

Vladimír Šťastný
19. duben 2021, 19:30

Nejste. Hned za ním je Karásek.

St
24. duben 2021, 20:25

Pane Lukáši, nebojte se nezdá se Vám to. Naštěstí většina diskutujících zde i když mají jiné názory diskutuje věcně a slušně.

Josef
19. duben 2021, 21:10

Jaderná energetika má svoje úskalí, ale jiné zdroje také.

Vypadá to asi takto: jádro je nebezpečné, uhlí je špinavé , plyn a ropa vedou na politickou závislost na dodavatelích. OZE jsou nedostatečné (geot. en, spalovny odpadů, vodní elektrárny) , drahé a nestabilní (FV, VTE) - potřebují zálohy nebo devastují přírodu (biomasa, biopaliva) Tak si vyberte.

St
24. duben 2021, 20:29

Pane Josefe trošku bych Vás, když dovolíte, poopravil. Jádro je jeden z nejbezpečnějších energetických zdrojů. Chápu, že porucha nehoda JE je velice vděčné novinářské téma. Ale i jiné klasické zdroje se neobešli bez nehod.

Pokud bych si mohl vybrat, tak za základ našeho energetického mixu vzal JE, vhodně bych je doplnit kogeneračními jednotkami jak na plyn tak odpad. Co se týče OZE, tak tam bych hlavně preferoval vodní zdroje včetně MVE jako doplněk FVE na střechách. Biomasu a větrníky považuji za zločin vůči přírodě.

svatoslav butora
26. duben 2021, 22:11

Podle snímku/obrázku elektrárny na začátku článku je zřejmé, že tato JE je vystavěna poblíž mořského pobřeží. Tím je zajištěno zničení této elektrárny při nejbližší vlně tsunami podobně jako u JE Fukušima. Zdá se,že tuto fatální projekční chybu si v JPN uvědomují. Kvůli JE Fukušima vznikla v "chytrých" hlavách mánie odmítání jaderných elektráren.

Emil
26. duben 2021, 22:45

Tato elektrárna stojí na západním a nikoliv východním pobřeží jako Fukušima. Tím je elektrárna proti tsunami dostatečně chráněna.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se