Jižní Korea chce vědět, jak se Japonsko zbaví radioaktivní vody

DomůJaderné elektrárnyJižní Korea chce vědět, jak se Japonsko zbaví radioaktivní vody

Neochota Japonska zveřejňovat informace o budoucí likvidaci radioaktivní vody z poškozené jaderné elektrárny Fukušima brzdí úsilí sousedních zemí o minimalizaci následků, uvedlo dle agentury Reuters ve středu vedení agentury pro jadernou bezpečnost Jižní Koreji.

Zemětřesení a následné tsunami v roce 2011 poškodily tři reaktory v jaderné elektrárně Fukušima. Společnost Tokyo Electric Power Co (Tepco), která je za provoz a sanaci elektrárny odpovědná, využívala po léta k chlazení tří poškozených reaktorů načerpanou mořskou vodu, která se tím stala radioaktivní. Proto byla přečerpávána do nádrží, ve kterých měla bezpečně očekávat svou dekontaminaci.

Od japonské katastrofy uplynulo osm let. V blízkosti zařízení v Okumě jsou po tuto dobu skladovány nádrže s více než milionem tun vysoce radioaktivní vody. Tímto způsobem by Japonsko do roku 2022 už nemělo kam vodu ukládat.

„Upozornily jsme na japonský problém s radioaktivní vodou mezinárodní veřejnost, abychom minimalizovali negativní dopad … protože Japonsko doposud nezveřejnilo žádný konkrétní plán a proces, potřebovali bychom více podrobností, abychom mohli provést simulace a studie,“ řekl Uhm Jaesik, předseda Komise pro jadernou bezpečnost Jižní Koreji.

Japonsko se dosud definitivně nerozhodlo, jak nakládat s kontaminovanou vodou. Ministr životního prostředí Yoshiaki Harada však v září navrhoval, že radioaktivní voda bude muset být vypuštěna do Tichého oceánu, kde se naředí do prakticky neškodné koncentrace. Tento plán však zvedl vlnu negativních reakcí. Mezi další varianty snížení objemu radioaktivní vody by mohlo patřit například odpařování, anebo její přesun do jiných nádrží dále od pobřeží.

Další obavy z jaderné energie

Kromě krize ve Fukušimě se v Jižní Koreji zvýšily obavy v souvislosti s jadernou energetikou po skandálu dodávek vadných částí reaktorů s padělanými dokumenty v roce 2012, což vedlo k odstavení řady jaderných reaktorů.

Jižní Korea, světově pátý největší výrobce elektřiny z jaderných zdrojů, plánuje v delším časovém horizontu vyřazení atomové energie ze svého energetického mixu, aby zmírnila obavy veřejnosti.

„Bez ohledu na změnu vládní energetické politiky je naším primárním cílem zajištění bezpečnosti jaderné energie,“ řekl Uhm.

Jižní Korea nyní provozuje 25 jaderných reaktorů, které vyrábějí asi třetinu celkové elektřiny v zemi. Podle zdroje Korea Hydro & Nuclear Power je 10 z 25 reaktorů v nečinnosti kvůli údržbě.