Domů
Jaderné elektrárny
Koronavirus straší zaměstnance jaderných elektráren ve Francii. Někteří z obav opustili pracoviště
jaderná elektrárna fessenheim edf
Zdroj: EDF

Koronavirus straší zaměstnance jaderných elektráren ve Francii. Někteří z obav opustili pracoviště

Francouzské jaderné elektrárny zavádějí přísnější hygienická pravidla, aby zmírnily obavy zaměstnanců z nakažení koronavirem. Státní energetická společnost EDF, která spravuje 40 jaderných bloků, tak reagovala na situaci ve třech elektrárnách, kde část zaměstnanců z obavy před nákazou pracoviště opustila.

Francouzské zákony umožňují lidem opustit pracovní místo, pokud mají odůvodněnou obavu o svůj život nebo zdraví v důsledku reálné a okamžité hrozby. Někteří zaměstnanci jaderných elektráren v obcích Fessenheim, Civaux a Chooz z práce odešli proto, že se obávají nakažení koronavirem během procedury měření úrovně radiace v těsných kabinách, jimiž musejí procházet při odchodu z práce.

Ilustrační foto

Společnost EDF se rozhodla kritické místo dezinfikovat dvakrát během jedné pracovní směny a oznámila, že bude dbát na dodržování vzdálenosti mezi procházejícími zaměstnanci. Odchody zaměstnanců podle francouzských expertů provoz jaderných elektráren neohrozí, už nyní velká část lidí pracuje z domova. Na místě jsou přítomni jen pracovníci operativního řízení, údržby a bezpečnosti.

Šíření koronaviru se zatím elektrárenských provozů nedotklo, oznámila EDF. Uvedla, že bez čtvrtiny zaměstnanců mohou elektrárny fungovat tři měsíce, bez čtyřiceti procent dva až tři týdny.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Milan Vaněček
23. březen 2020, 11:50

Nejmodernější trend v nově budovaných velkých solárních elektrárnách je to, že běží zcela bez obsluhy.

st
24. březen 2020, 12:27

Jenže když přestane svítit slunce, tak jste namydlený. Nehledně, že se nejedná o stabilní zdroj EE. Každopádně máte pravdu, že sluneční elektrárna kromě blackoutu a vysokých cen elektřiny nemůže nijak škodit.

Jan Veselý
24. březen 2020, 13:27

Když přestane svítit Slunce, jsme namydlení všichni. Celá Země prakticky okamžitě zchladne na nějakých -200 °C.

Emil
24. březen 2020, 13:49

Ale on psal "když přestane svítit slunce", ne když přestane svítit Slunce. Tohle se učí už na základce.

Jan Veselý
24. březen 2020, 16:01

Ten fúzní reaktor na nebi je spolehlivější než jakákoliv lidská technika. A mě je stabilně vyrábějící zdroj na nic, já nejsem hliníkárna. Stejně tak je nesmyslné požadovat po jednom zdroji, aby nahrazoval celý systém zdrojů, vedení a akumulace.

Emil
24. březen 2020, 16:51

Určitě jste si všiml, že ten spolehlivý fúzní reaktor na nebi je polovinu času schovaný za obzorem, a ještě navíc ho občas překrývá úplně nespolehlivá oblačnost.

Pepik
25. březen 2020, 08:23

A kdo každé ráno omete z panelů prach, pyl, ptačí trus, jinovatku apod.? A nedej bože/přírodo aby se spustilo nějaké kur..tko ve střídači nebo jiném elektronickém dílu?

energetik II
23. březen 2020, 12:52

Dosud se považovaly za nebezpečné jen velmi vysoké letní teploty u vnitrozemských jaderek chlazených z řek, nyní přibyl i koronavirus. S tímto případem asi počítal jen málokdo.

Milan Vaněček
24. březen 2020, 15:39

I větrné elektrárny mohou pracovat zcela bez obsluhy. A bez výměny a dovozu paliva.

PE
24. březen 2020, 16:16

Ne tak docela,mam vyhled na tri vetrniky a co chvilu nektery z nich stoji za bezneho provozu a ceka az to nekdo nahodi,treba i cely den...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se