Koronavirus straší zaměstnance jaderných elektráren ve Francii. Někteří z obav opustili pracoviště

DomůJaderné elektrárnyKoronavirus straší zaměstnance jaderných elektráren ve Francii. Někteří z obav opustili pracoviště

Francouzské jaderné elektrárny zavádějí přísnější hygienická pravidla, aby zmírnily obavy zaměstnanců z nakažení koronavirem. Státní energetická společnost EDF, která spravuje 40 jaderných bloků, tak reagovala na situaci ve třech elektrárnách, kde část zaměstnanců z obavy před nákazou pracoviště opustila.

Francouzské zákony umožňují lidem opustit pracovní místo, pokud mají odůvodněnou obavu o svůj život nebo zdraví v důsledku reálné a okamžité hrozby. Někteří zaměstnanci jaderných elektráren v obcích Fessenheim, Civaux a Chooz z práce odešli proto, že se obávají nakažení koronavirem během procedury měření úrovně radiace v těsných kabinách, jimiž musejí procházet při odchodu z práce.

Ilustrační foto

Společnost EDF se rozhodla kritické místo dezinfikovat dvakrát během jedné pracovní směny a oznámila, že bude dbát na dodržování vzdálenosti mezi procházejícími zaměstnanci. Odchody zaměstnanců podle francouzských expertů provoz jaderných elektráren neohrozí, už nyní velká část lidí pracuje z domova. Na místě jsou přítomni jen pracovníci operativního řízení, údržby a bezpečnosti.

Šíření koronaviru se zatím elektrárenských provozů nedotklo, oznámila EDF. Uvedla, že bez čtvrtiny zaměstnanců mohou elektrárny fungovat tři měsíce, bez čtyřiceti procent dva až tři týdny.