Domů
Jaderné elektrárny
Koronavirus zpomalil výstavbu Hinkley Point C, problémem bude až druhá vlna
Hinkley Point C - výstavba blok. Zdroj: EDF Energy

Koronavirus zpomalil výstavbu Hinkley Point C, problémem bude až druhá vlna

Stavbu elektrárny Hinkley Point C zpomalil koronavirus a ta nesplní některé milníky naplánované na tento rok. Problémem jsou především dodávky materiálu. EDF uvádí, že je schopná zpoždění dohnat, pokud se neobjeví druhá vlna epidemie.

Pandemie onemocnění COVID-19 podstatně ovlivnila prakticky každou činnost v energetice, včetně výstavbových projektů. A nevyhnula se ani jednomu z aktuálně největších a nejdražších – elektrárně Hinkley Point C. Zpoždění přiznal investor elektrárny, společnost EDF.

Problémy má společnost hned se třemi milníky, přičemž jeden je klíčový pro to, aby byla elektrárna spuštěna v plánovaném termínu v roce 2025. EDF ale zůstává relativně optimistická a vidí možnost, jak zpoždění dohnat do konce roku 2021. Má to ale jeden podstatný háček – nesmí přijít druhá vlna pandemie.

„Podařilo se nám některé zpoždění absorbovat, ale pro takové zpoždění máme v harmonogramu prostor,“ uvedl hlavní manažer výstavby Stuart Crooks. 

Hlavní důvod aktuálních zpoždění je u dodavatelů. Ti nyní kvůli epidemii pracují pouze na polovinu svých kapacit a zvyšují produkci relativně pomalu. Zpoždění jsou i na stavbě, kde jsou svařovány ocelové části vložek pro reaktorovou budovu. První by měla být hotova v září, druhá až na konci roku.

Výstavba Hinkley Point C
Výstavba Hinkley Point C

Další zpoždění způsobily omezené možnosti, jak dopravit potřebnou ocel z Francie v době nejtvrdších ochranných opatření. EDF se rozhodla poslat vlastní zaměstnance, aby dovoz materiálu obstarali. Ani to ovšem nepomohlo, jelikož stále čekají na dodání kovových plátů ze Španělska.

Management přizpůsobil veškeré úkoly na stavbě tak, aby bylo prodlení s plněním co nejmenší. Kvůli tomu ale již není v harmonogramu dostatek prostoru pro případné zpoždění způsobené druhou vlnou epidemie.

Samotná EDF nemá problémy pouze ve Spojeném království, ale i ve Francii. Kromě prodlení s běžnou údržbou reaktorů se dá předpokládat zpoždění i na výstavbě jaderné elektrárny ve Flamanville. Na této stavbě byly práce přerušeny mezi polovinou března a počátkem května.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se