Domů
Jaderné elektrárny
MAAE uspořádala na Středním východě první kurz o tlakovodních reaktorech

MAAE uspořádala na Středním východě první kurz o tlakovodních reaktorech

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uspořádala první regionální tréninkový kurz pro obsluhy tlakovodních reaktorů (PWR) na Středním východě. Ve spolupráci s americkou univerzitou Sharjah ve Spojených arabských emirátech se na půdě Inženýrské fakulty (College of Engineering) uskutečnil v termínu mezi 19. a 23. únorem výukový kurz, kterého se zúčastnilo více než 20 účastníků z osmi členských států MAAE.

Vídeňská agentura v pondělí sdělila, že rozvoj národního programu pro využití atomové energie vyžaduje systematický a dlouhodobý trénink pro získání kvalifikovaných jaderných profesionálů. Z toho důvodu vzniká potřeba rozvoje a aktualizace stávající postupů jaderného vzdělávání a programu odborné přípravy.

Plnorozsahový simulátor JE Dukovany je téměř přesnou kopií skutečné blokové dozorny. Operátorům umožňuje nacvičovat likvidace nehod v autentickém prostředí. Zdroj: ČEZ

Za podpory oblasti rozvoje lidských zdrojů v členských státech využívá MAAE počítačové simulátory pro aktivní trénink budoucích jaderných odborníků. Tato zařízení dovedou simulovat provozní podmínky na jaderné elektrárně a také studenty naučit „co dělat“ v průběhu výkonových změn, spouštění a odstavování chladicích čerpadel, vyvedení parní turbíny na nominální otáčky a její odstavení nebo manipulace s regulačními tyčemi.

„Vzhledem k bohatým zkušenostem a množství nástrojů MAAE je naše spolupráce s agenturou pro úspěch těchto kurzů nezbytná. Výcvikový kurz úspěšně vyučuje účastníky s tím, že v budoucnosti budou oni sami instruktory,“ uvedl Wallid Metwally, docent a proděkan na Inženýrské fakultě.

Tato tréninková zasedání také školí účastníky z oblasti technických postupů pro zajištění reaktorové bezpečnosti v průběhu nehod. Podle vyjádření MAAE vypovídají první ohlasy účastníků kurzu o tom, že studenti problematiku plně chápou a mohou své znalosti plnohodnotně aplikovat.

Bloková dozorna JE Dukovan. Zdroj: ČEZ

Tatjana Jeremovic, technický dozor ze sekce technologického vývoje jaderné energie v rámci MAAE sdělila: „Tyto kurzy jsou vhodné především pro operátory, techniky údržby, dodavatele, zaměstnance dozoru, studenty a inženýry. Spolu s dalšími pěti regionálními kurzy uskutečněnými v minulém roce se dohromady podařilo zaškolit 125 odborníků z celkem 20 členských států.“

Uskutečněním prvního regionálního kurzu v Sharjah by podle MAAE mělo pomoci výzkumným a vývojovým institucím, univerzitám, provozovatelům a regulačním orgánům v zemích, které zvažují zařadit jadernou energii do svého energetického mixu.

Zdroj úvodní fotografie: University of Sharjah

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.