Domů
Jaderné elektrárny
Maďarský jaderný regulátor obdržel žádost o licenci na výstavbu JE Paks II

Maďarský jaderný regulátor obdržel žádost o licenci na výstavbu JE Paks II

Maďarský úřad pro jadernou energii obdržel na začátku měsíce žádost o udělení licence k výstavbě dvou nových bloků v tamní jaderné elektrárně Paks. Úřad má nyní rok na to, aby žádost o licenci posoudil, nicméně tato doba může být v případě potřeby prodloužena o další 3 měsíce.

Projekt rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks zaznamenal významný milník, kdy maďarský jaderný dozor obdržel žádost o licenci na výstavbu dvou nových 1200MW bloků VVER-1200. V současné době jsou v elektrárně provozovány 4 ruské jaderné bloky VVER-440, které byly postupně spuštěny mezi lety 1982 a 1987 a dohromady disponují instalovaným výkonem 2000 MW.

Na rozšíření jaderné elektrárny, známém pod názvem Paks II, se dohodlo Maďarsko s Ruskem již v roce 2014, kdy spolu země uzavřely dohodu zahrnující mimo jiné i ruskou státní půjčku ve výši 10 miliard dolarů, která má pokrýt 80 % nákladů projektu Pakš II.

Po letech přípav nyní maďarský jaderný regulátor (HAEA) potvrdil, že přijal žádost na vyadání licence.  Podání žádostí oznámil rovněž maďarský ministr bez portfeje János Süli, který zodpovídá za výstavbu a zprovoznění nových jaderných bloků v elektrárně Paks.

„Dokumentace, která byla dnes předložena, detailně popisuje, jak bloky plánované pro Paks splňují veškeré maďarské a unijní regulatorní a bezpečnostní požadavky,“ uvedl podle serveru World nuclear news János Süli.

Projektová dokumentace o 283 tisících stranách, která byla podána elektronicky, je vskutku rozsáhlá a podle slov ministra by její tištěná verze v podobě mnoha dokumentů v kroužkové vazbě naskládaných na sobě přesahovala výšku 10patrového domu.

Vzhledem k rozsahu dokumentace tak bude na projektu podle maďarského regulátora pracovat na 180 zaměstanců, dále budou přizváni i experti z Mezinárodní agentury pro atomovou energii, jejichž mise by měla začít ke konci letošního roku.

„Cílem je mít posouzení nezávislých mezinárodních expertů v koordinaci s MAAE na předběžnou zprávu a bezpečnostní analýze, která slouží jako podklad pro žádost o licenci na výstavbu. Během přezkumného procesu tým posoudí, jestli jsou plánované bloky v Paksi v souladu v bezpečnostními standardy MAAE. Zpráva s jejich závěry bude zohledněna HAEA při jeho rozhodování,“ uvedl maďarský jaderný regulátor.

Přípravné stavební práce by podle ministra mohly začít v první polovině roku 2021 poté, co developer obdrží licenci na představební práce. Licenci na výstavbu hlavní budovy by společnost mohla obdržet v září 2021, kdy budou moci následně začít hlavní stavební práce.

Podle Süliho bude v souvislosti s touto investicí implementován komplexní, koordinovaný program regionálního rozvoje, který pomůže rozvinout okolí elektrárny.

„Výstavba dvou nových bloků je významnou příležitostí pro region, bude realizováno mnoho souvisejících investicí: budou muset být vybudovány cesty, ubytování, tovární haly, implementována zlepšení v oblasti zdravotnictví, vzdělávání a dalších služeb,“ uvedl ministr.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se