Domů
Jaderné elektrárny
Montel: Francie zvažuje uzavření 8 dalších jaderných reaktorů do roku 2028
Zdroj: EDF

Montel: Francie zvažuje uzavření 8 dalších jaderných reaktorů do roku 2028

Francouzská vláda zvažuje uzavření osmi jaderných reaktorů, nad rámec již plánovaného uzavření dvou bloků v jaderné elektrárně Fessenheim s celkovým instaovaným výkonem 1,8 GW na konci roku 2019, do roku 2028. Několik zdrojů to ve středu uvedlo zahraničnímu serveru Montel.

„Uzavření osmi reaktorů do roku 2028 je plán obhajovaný francouzským ministerstvem hospodářství a financí, o kterém již bylo rozhodnuto, nebo se právě rozhoduje,“ řekl serveru Montel nejmenovaný zdroj bez bližší informace o tom, o které bloky a o jaký výkon by se mělo jednat.

Další tři dobře informované zdroje potvrdili, že francouzská vláda zvažuje dodatečné uzavírání jaderných bloků.

Nový ministr energetiky Francois de Rugy má v plánu představit první draft vládního energetického plánu pro roky 2019-2023 a 2024-2028 do konce října. V plánu by tak mohlo být uvedeno, které bloky budou pravděpodobně odstaveny.

„Nerealistický plán“

Podle Anne Bringaultové z enviromentální organizace CLER je uzavření pouze osmi reaktorů do roku 2028 „nerealistické“, jelikož by to znamenalo prodloužení životnosti většiny provozovaných reaktorů na 60 let.

„Chceme vidět akci v tomto pětiletém prezidentském období. Uzavření pouze reaktorů v jaderné elektrárně Fessenheim do roku 2022 by bylo velmi vážné…“ řekla Anne Bringaultová serveru Montel.

Podle francouzských zákonů může o tom, které reaktory budou uzavřeny, rozhodnout pouze provozovatel jaderných elektráren EDF a úřad pro jadernou bezpečnost ASN.

EDF přitom již v minulosti několikrát uvedla, že doufá v prodloužení životnosti 56 z 58 francouzských jaderných reaktorů na 50 nebo dokonce 60 let ze současných 40 let.

Francouszký ministr hospodářství Bruno Le Maire v tomto týdnu potvrdil svůj postoj proti rychlému odklonu od jádra. Le Maire se má v nadcházejících dnech setkat s předsedou vlády Edouardem Philippem, aby tuto věc projednali.

Philippe na začátku září posunul dočasný termín pro snížení podílu jádra na francouszkém energetickém mixu ze současných 75 na 50 % o 10 let na rok 2035. ASN má v plánu představit svůj názor na prodloužení životnosti jaderných bloků do konce roku 2020.

Komentáře

(2)

Zapletal

2. únor 2021, 12:47

Francii zadlužily mimo jiné také ty jaderné elektrárny. Už dnes se ukazuje, že takové masivní využívání jaderné energie je ekonomická sebevražda. Doufejme, že ČR se z toho poučí a půjde víc cestou obnovitelných zdrojů a žádné reaktory už stavět nebude.

Petr

30. září 2018, 12:45

Tak kdyby Francie odstavovala všechny reaktory už po 40ti letech, tak nemá vůbec žádnou šanci to v dnešní globální situaci volného obchodu jako nadprůměrný předluženec ekonomicky přežít, a zcela jistě by velmi rychle zbankrotovala.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.