Domů
Jaderné elektrárny
Na Dukovanech probíha letošní největší havarijní cvičení, dozoruje i SÚJB
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Na Dukovanech probíha letošní největší havarijní cvičení, dozoruje i SÚJB

V Dukovanech dnes pracovníci trénovali zásahy, které by vyvolala netěsnost v primárním okruhu s únikem radiace. Do krytů v areálu jaderné elektrárny dopoledne cvičně odešlo 716 lidí. Záchranáři pak ještě v kontrolovaném pásmu zachraňovali zraněného člověka.

Jde o letošní největší havarijní cvičení v elektrárně. Jak ČTK řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk, ve čtvrtek pokračuje prověrkou měření mobilních monitorovacích týmů. Z elektrárny budou ve čtvrtek vyjíždět auta vybavená měřicími přístroji, osádky budou kontrolovat radiační situaci v okolí.

„Cvičení se poprvé koná při plánované odstávce, a jsou do něj tím pádem zapojeni také zaměstnanci dodavatelů, kteří se nachází v elektrárně,“ uvedl mluvčí.

Mimo provoz je nyní třetí blok.

Dnešní událost byla podle scénáře cvičení vyvolaná netěsností na smyčce primárního okruhu ve čtvrtém dukovanském bloku. Štěpná reakce v reaktoru sice byla zastavena, přesto radiace unikla.

Ukrytí personálu nařídil havarijní štáb v 07:30. Z 912 lidí v elektrárně zůstali na pracovištích jen lidé zajišťující provoz bloků. Do sedmi krytů v elektrárně se vejde 2500 lidí, zůstat v nich mohou i několik dní. „Je zde připravena voda a potravinové balíčky,“ uvedl velitel krytového družstva Karel Novák.

Elektrárna Dukovany na Třebíčsku

Cvičení sledují inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) i Občanská bezpečnostní komise.

Elektrárna prověřuje připravenost personálu na zvládnutí mimořádné situace asi desetkrát v roce. Novinou jsou podle Bezděka takzvaná tajná cvičení vyhlašovaná s předstihem pár minut. Zatím se uskutečnila dvě ze čtyř plánovaných pro letošek.

Elektrárna Dukovany pokrývá zhruba pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Její loňská výroba elektřiny ale v důsledku neplánovaných odstávek klesla o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh).

Problémy byly způsobené tím, že odborníci museli opakovat kontroly tisíců svarů, u nichž byly v dokumentaci založeny nekvalitní rentgenové snímky.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.