Nejstarší reaktor RBMK byl po 45 letech provozu uzavřen

DomůJaderné elektrárnyNejstarší reaktor RBMK byl po 45 letech provozu uzavřen

Reaktor číslo 1 jaderné elektrárny Leningradská byl po 45 letech provozu 21. prosince v 11:30 místního času uzavřen. Oznámila to ruská státní společnost Rosatom. Blok 1 JE Leningradská byl prvním reaktorem typu RBMK-1000, zároveň byl také prvním reaktor o výkonu 1000 MWe, který byl v Sovětském svazu zprovozněn. Před odpojením od ruské elektrizační soustavy byl reaktor postupně odstaven v souladu s technologickými předpisy. Celá operace proběhla bez komplikací.

O výstavbě reaktoru bylo rozhodnuto v září 1966.  Výstavba elektrárny začala 1. dubna 1970, kritikality bylo v reaktoru poprvé dosaženo 12. září 1973. K sítí byl reaktor připojen 21. prosince 1973. Podle Rosatomu reaktor celkem vyrobil 264,9 TWh elektrické energie.

„První blok JE Leningradská sloužil naší národní ekonomice spolehlivě a bezpečně jak za časů Sovětského svazu, tak za dob moderního Ruska. Došli jsme do poslední fáze životního cyklu jakékoli jaderné elektrárny, a tím je uzavření. V tuto chvíli je naším hlavním cílem udržovat nefunkční blok za stejných bezpečnostních předpisů, vyjmout palivo z reaktoru a připravit všechny jeho systémy pro uzavření.“ – Vladimir Pereguda, ředitel JE Leningradská

Podle federálních předpisů se uzavřený reaktor považuje za provozovaný, dokud z něj nebude odstraněno všechno palivo. Podle současného plánu by odstranění veškerého paliva z reaktoru mělo být hotovo v roce 2023. V současnosti je naplánována řada aktivit, které mají vést k odstranění paliva z reaktoru, deaktivaci systémů a prvků, které byly uvedeny mimo provoz, a zachování provozu i nadále používaných systémů a prvků elektrárny. Jelikož se podle Rosatomu všechny tyto postupy neliší od standardní údržby, jsou zaměstnanci i samotná elektrárna plně připraveni na tento proces.

„V roce 2018 jsme udělali obrovský krok – ještě před tím, než byl první blok uzavřen, byl do komerčního provozu uveden inovativní reaktor generace 3+ s vyšším výkon typu VVER-1200. To tedy znamená, že vyřazený výkon z dob Sovětského svazu bude nahrazen iterativně a bez problémů pro spotřebitele. Ve srovnání s reaktory RBMK mají nově spuštěné reaktory řadu výhod – jsou vybaveny těmi nejvyspělejšími bezpečnostními systémy, mají o 20 % vyšší výkon a jejich projektovaná životnost je dvojnásobná ve srovnání s předchozí generací a dosahuje až 60 let.“ – Andrey Petrov, výkonný ředitel společnosti Rosenergoatom

V provozu je dalších 10 reaktorů RBMK

Reaktory RBMK jsou i nadále v provozu ve třech jaderných elektrárnách – bloky 2, 3, 4 v JE Leningradská, bloky 1 až 4 v JE Kursk a bloky 1, 2 a 3 v JE Smolensk. Dohromady tyto reaktory produkují téměř 30 % veškeré elektrické energie vyrobené v ruských jaderných elektrárnách.

Původní projektovaná životnost reaktorů RBMK činila 30 let. Životnost všech reaktorů v JE leningradská byla ovšem po rozsáhlém výzkumu, ověřování a implementaci modernizací prodloužena o 15 let. Modernizaci podstoupilo 90 % všech systémů a vybavení reaktorů.

Zdroj úvodního obrázku: Rosatom