Domů
Elektřina
Nejstarší španělská jaderná elektrárna se už možná znovu nerozběhne
Jaderná elektrárna Santa Maria de Garoña. Zdroj: Nuclenor

Nejstarší španělská jaderná elektrárna se už možná znovu nerozběhne

Španělská elektrárna Santa María de Garoña, nejstarší jaderná elektrárna v zemi, již možná neobnoví svůj provoz a dojde k jejímu trvalému vyřazení. Elektrárna stojí již od konce roku 2012, kdy se ji provozovatel rozhodl odstavit vzhledem ke končící licenci k jejímu provozu.

Provoz nejstarší jaderné elektrárny ve Španělsku má na starost společnost Nuclenor, joint-venture španělských společností Iberdola a Endesa. Podle generálního ředitele Iberdoly Ignacia Galana se však provoz elektrárny již není ekonomický.

„Nyní se musí rozhodnout jak španělská vláda, tak i Nuclenor,“ řekl mluvčí společnosti Iberdrola

Španělský regulační orgán udělil na začátku letošního února společnosti Nuclenor předběžné povolení k obnovení provozu elektrárny, které je ale podmíněno realizací řady bezpečnostních opatření.

Podle mluvčího Enel, která vlastní zúčastněnou Endesu, nyní společnost bude vyčkávat na rozhodnutí španělské vlády ohledně budoucnosti elektrárny. „Dokud se tato situace nevyřeší, nemůžeme učinit žádná rozhodnutí,“ dodal.

Představitel společnosti Nuclenor řekl serveru ICIS, že by elektrárna mohla být trvale vyřazena z provozu, pokud se oba spoluvlastníci shodnou na stažení žádosti o jejím znovuotevření.

Po 40 letech provozu je na obzoru konec

Výstavba jaderné elektrárny Santa María de Garoña s jedním varným reaktorem o výkonu 446 MWe začala v roce 1966, svůj provoz zahájila o pět let později v březnu 1971. Po téměř 42 letech provozu byla elektrárna odstavena, jelikož její provozovatel, společnost Nuclenor, nestihl zajistit prodloužení licence k jejímu provozu, jež vypršela na začátku července 2013.

Pohled do reaktoru jaderné elektrárny Santa Maria de Garoña. Zdroj: Nuclenor

Nuclenor však pozastavil provoz elektrárny již v polovině prosince 2012, aby se vyhnul retroaktivní dani za celý rok, kterou by musel zaplatit v případě, kdyby elektrárna byla v provozu na začátku roku 2013.

Předčasné uzavření elektrárny se nicméně nelíbilo španělskému regulátorovi, Národní komisi pro finanční trhy a hospodářskou soutěž, který Nuclenoru vyměřil pokutu ve výši 18,4 milionů euro. Podle komise provozovatel elektrárny závažně porušil tamní zákony, když elektrárnu odstavil, a bez povolení tak omezil výrobní kapacitu sítě.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Santa Maria de Garoña. Zdroj: Nuclenor

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Unijní ministři pro energetiku řeší, jak stlačit ceny elektřiny. ‚Shoda bude velmi vysoká,‘ věří poradce
30. září 2022, 05:40
Čistý zisk Skupiny ČEZ v příštích letech poroste, zřejmě překoná hranici 100 miliard korun
30. září 2022, 04:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se