Největší španělský jaderný blok obdržel licenci na dalších 10 let provozu
Španělská jaderná elektrárna Cofrentes obdržela od regulátora licenci na dalších 10 let provozu. Jaderný blok typu BWR s instalovaným výkonem téměř 1100 MW po uplynutí planosti licence ukončí provoz na konci roku 2030. Další tři španělské jaderné elektrárny na obnovení licence čekají.
Španělský jaderný regulační úřad Consejo de Seguridad Nuclear (CSN) schválil obnovení provozní licence největšího španělského jaderného bloku Cofrentes. Blok typu BWR s instalovaným výkonem 1068 MW provozuje společnost Iberdrola.
Iberdrola podala žádost o prodloužení licence v březnu loňského roku. Po důkladném přezkumu CSN uvedl, že elektrárna splnila veškeré provozní a bezpečnostní požadavky, aby mohla vyrábět elektřinu i po uplynutí 40 let provozu. Tohoto milníku elektrárna spuštěná v roce 1985 dosáhne v roce 2024. Licence na deset let je pro elektrárnu tou poslední, jakmile totiž 30. listopadu 2030 vyprší, bude definitivně odstavena.
Španělský útlum jádra
V únoru 2018 zveřejnila španělská vláda návrh energetického a klimatického plánu do roku 2030. Ten počítá se zachováním instalovaného jaderného výkonu na úrovni přes 7 GW do roku 2025, po roce 2030 má však klesnout ke 3 GW.
Z celkem sedmi jaderných bloků mají obnovené licence celkem čtyři z nich. V květnu roku 2020 schválil ČSN desetileté obnovení provozních licencí 1. a 2. bloku elektrárny Almaraz do 1. listopadu 2027, respektive 31. října 2028. V červnu loňského roku pak odsouhlasil desetileté obnovení provozní licence bloku Vandellos 2 do července 2030.
V roce 2019 vyprodukovaly španělské jaderné elektrárny s 55,9 TWh přes 20 % celkové výroby elektřiny v zemi.
Zdroj úvodní fotografie: Wikipedia (Roberto Uderio)
Mohlo by vás zajímat:
JE půjdou do útlumu a naopak OZE si polepší. Cenově, ekologicky, ani bezpečnostně nemůžou jaderné elektrárny obnovitelným zdrojům konkurovat.
Na jihu a u moře možná, ale tam Česká republika ani náhodou neleží, a ani se nikdy nepřestěhuje.
Úplně stačí když tam vedou vodiče a zákazníci tam budou smět nakupovat.
A úplně stačí, když k Marsu vede volný vesmír, a jejikož už tam běžně přistávají roboti, tak stačí, aby zákazníkům nikdo nebránil nakupovat tamní levně na povrchu ležící suroviny.
Asi jste ještě neslyšel o tom hrozícím blackoutu minulý měsíc, když se mírně nepovedlo hlídání spekulantů v jejich papírově ziskovém a perfektně vycházejícícm nakupování elektřiny z Turecka až do Británie.
Čili limitů v smění zákazníků dálkově nakupovat už bylo dosaženo. A cena silové elektřiny je už dávno menší částí celkových nákladů na zajištění vždy dostupného celoročně dostatečného proudu v zákazníkově zásuvce.
O tom černém výstupu zde neslyšel nikdo. Ale četli jsme o dobré práci dispečerů, kteří zvládli běžnými metodami své práce nahradit výpadek přenosové trasy aniž by to běžný zákazník zaznamenal.
Jestli naší zemi neochladí významněji nějaká katastrofa v podobě např. nějakého super vulkánu, musí se lidstvo max. snažit, aby dál nepřikládalo pod kotlem. A zdaleka to nejsou jenom emise všeho druhu, které jsou jenom tou pokličkou. Ledovce, které ubývají zrychleným tempem ještě částečně tlumí zrychlené oteplování (latentní teplo a světelný odraz), ale z jejich úbytku je to čím dál tím méně. Samotné oteplování se i bez zásahu člověka podílí na větším množství vodních par (velkého skleníkového plynu) unikajícího metanu, CO2 a nebude to ještě určitě všechno. Kolo se roztočilo a zrychluje už samo od sebe. Bude spousty scénářů jak to všechno může dopadnout. Tato zhoršující se nepřízeň může být poslední nadějí lidstva, aby se dokázalo více semknout ke společnému nejefektivnějšímu způsobu jak to aspoň zmírnit a oddálit pro možnou adaptaci na nové vznikající podmínky.
Ale vaše vyjádření s tématem nesouvisí. Ani technicky ani politicky. Španělský reaktor je postavený a neprodukuje téměř žádné CO2. Takže teď tu o Karkulce. Ne?
Ale produkuje odpadní teplo. Což nebudou zanedbatelné emise.
Pokud to je zanedbatelné v případě JETE, tak to bude zanedbatelné i v případě Cofrentes
https ://ww w.in-pocasi.cz/clanky/teorie/temelin-vliv-na-pocasi-17.6.2014/
Ono to odpadní teplo není zanedbatelné ani u JETE.
Naprostý nesmysl, už jsem to tady psal. Spočítejte si jako technik tři věci:
1)Množství tepla od slunce. Asi víte že je 1,5 kW na m2. Osluněnou plochu spočítáte pi x r2.
2)Množství tepla jaderného rozpadu přirozeného pozadí. Uvádí se 0,1 ppm hmoty země
3)Všechny JE dají o 9 řádů měně tepla. To je dokonce mimo toleranci měření tepla ze slunce.
Přesně tak. Solární konstanta, neboli výkon dopadající na horní vrstvu atmosféry, je 1361 W/m2/s během Slunečního minima a o jeden Watt víc během Slunečního maxima. Z hlediska radiační bilance k tomu globální oteplování od přidává ještě jeden Watt navíc a dál roste.
Na povrch, okolo letního slunovratu, v poledne, dopadá cca 1000 W/m2/s. To je 10 MW na hektar. Tepelný výkon jednoho bloku JETE je 3120 MW, což odpovídá energii Slunečního záření, dopadajícího na plochu 3 x 1.2 Km. V případě JETE se 33 % tepla převádí do elektřiny a zbytek do latentního tepla výparu, neboli vodní páry, která odchází z věží pryč.
O nějakém ohřevu krajiny, anebo dalekosáhlém ovlivnění vodního režimu nemůže být řeč. Je to prostě fyzikálně vyloučené.
Proto konečně staví odkládaný horkovod do ČB :-)
Byl to záměr, aby byla snaha zaměřena co nejvíce tímto směrem. Přímo to nesouvisí, ale nepřímo z většího nadhledu zcela zásadně. A to, že to nebylo bráno dostatečně na zřetel, už sklízíme nyní s negativní vyhlídkou do budoucna. To jestli bude energie dražší nebo bude vyrobená jakoukoli metodou dokážeme rozchodit, ale urychlené klimatické změny dokážou spustit takovou migraci a škody z toho vyplívající, že to co prožíváme dnes, může být slabý odvar a pouhým začátkem. Že je lidstvo dost nepoučitelné není nic nového. A k samotné JE lze říct jednoduše to, že jsou to právě ty energetický zdroje, které přitápěj pod kotlem nad rámcem energetického dlouhodobého průměrného příjmu od slunce, aniž by produkovali provozem CO2, což u OZ odpadá. A dokud navíc nebudou reaktory zbudované v dostatečné hloubce pod zemí, budou stále bezpečnostní hrozbou více v menších zemí co do plochy, jako je náš stát a naše sousedy, s kterými by jsme se měli snažit vycházet a sdílet jejich pozitivní záměry.
Aha, takže vy tvrdíte, že odpadní teplo z chladících věží JE vadí a já tvrdím, že VTE zpomalují vzdušné proudění. Buďto ty věci svůj vliv mají, nebo ne, ale určitě to není tak, že vliv mají jenom JE a OZE ne.
Jste technik? Zkuste si to spočítat (návod výše) a neříkejte, že řád -9 něco ovlivní.
V těch počtech předpokládám to bude souhlasit, ale musíme si uvědomit, že jsme se dostali svojí nezodpovědností do stavu, že to kolo oteplování se nám podařilo roztočit (stále pokračuje) díky krátké době spalováním fosilních paliv tvořených po miliony let. A díky tomu se do atmosféry může dostávat více skleníkových plynů než doposud jenom tou zvyšující teplotou. To jsou ty častější a škodlivější přírodní katastrofy. Protože ekonomické zdroje jsou omezené, je třeba jich použít co nejefektněji na účinnou brzdu a tou JE rozhodně nejsou. OZ jsou s tohoto hlediska při tvorbě energie nejméně škodlivé a v případě energetické změny na jinou formu se stávají tou aspoň pomyslnou brzdou, která ale nemusí zdaleka stačit.
Všichni žijeme pod Sluncem, ale nikdo se neodvažuje přiznat, že Slunce občas "zaškytá". Vědci hledají příčiny na Zemi, ale můžou být i mezi Zemí a Sluncem. Ale je tam málo měřících sond a "krátkou" dobu.
Pane Černý jak malý je vliv člověka se ukázalo v loňském roce kdy emise CO2 klesly tak jako by celá Evropa jej přestala emitovat a přes to jeho koncentrace ve vzduchu vzrostla. To není proti tomu chovat se ohleduplně ale pro to nechovat se jako hlupáci. Změna klimatu je fakt a je potřeba s tím počítat a připravit se na ni. Proti tomu ní nám nepomůže vzývat duchy ani upalovat kacíře.
Já bych nazval hlupáky ty, kteří v případě nedostatku nešetrně investují bez hlubších znalostí v širších souvislostech. CO2 se uvolňuje více s teplejší vody a vodní pára jako silnější skleníkový plyn taky. To jsou jednoduché platné fyzikální zákony, které se vzýváním duchů a upalováním kacířů dle vašich představ nijak nesouvisí.
Tak ještě jednou, emise klesly koncentrace vzrostla a meleme hlouposti pořád dokola. Bez ohledu na fakta.
Vy jste si začal. To, že neumíte rozlišit celkovou koncentraci CO2 v ovzduší, tj. nějakou míru jeho celkového množství v atmosféře, a emise, což je veličina, která je úměrná ZMĚNĚ celkového množství CO2 v atmosféře, je pouze a jen váš problém.
Chcete řící pane Veselý že lidské emise neovlivňují koncentraci CO2 v ovzduší? Co tedy řešíme?
Ovlivňují, ale vy vůbec nechápete vztah koncentrací a emisí.
Zkusím to na vás ještě jednou. Koncentrace vyjadřují kolik je vody ve "vaně", emise vyjadřují jak rychle teče voda do "vany".
I když voda teče do vany pomaleji, pořád v ní přibývá.
Je třeba si odpovědět na otázku, co všechno ovlivňuje oteplování a v jaké míře a především nic nevynechat, abychom si nelhali do vlastní kapsy. Nyní už navíc není ve hře oteplování jako takové, ale už jeho zrychlování se. Když tohle budeme vědět, můžeme se zaměřit postupně na ty nejvíce škodlivé podle ekonomických možností. Když strčíme hlavu do písku, nemusíme jí už třeba ani vyndat.
Do písku strkáte hlavně hlavu vy, svou vírou, nepodloženou výpočty. Není dobré řešení. (Snad jen o to, co se pokusila Čína = omezení porodnosti. Ale nikdo se nepřidal a všichni nepřátelé kolem zbrojí=rodí.)
Nejlepší ze špatných řešení je tedy optimalizovat vypouštění škodlivin. Tj. vždy posuzovat, kde je minimum škodlivin i nákladů. A to je různě. Tam kde svítí slunce je třeba FVE+ baterie, Tam kde fouká VTE+ baterie. Tam kde není ani dost větru ani slunce je vhodná JE. Stavět strašně dlouhá vedení, například z Afriky nemá smysl. Ony ty emise rostou i tím vedením. Kov, beton....Už po Evropě je to problém. A v Čechách nám ani moc nefouká ani nesvítí. Krátké vedení není odkud. Pro nás je JEDU + JETE jako optimum + odstavit uhlí. Část EE dorovnávat s Evropou.
Já dokonce z žádných výpočtů nevycházím. jak se mi snažíte podstrčit. Navíc jsem se nikde ani s žádnými ucelenými nikde zatím nesetkal, bohužel ani od vás. Za vinu Vám to nedávám, jedna hlava na to stačit nemůže. Je tam spoustu vlivů a na tom by měly zapracovat největší počítače světa, pokud vím tak i mi podobným disponujeme. Nyní jsme aspoň chaoticky nuceni řešit jako povětšinou už jenom ty důsledky než příčiny. Jinak má dedukce vychází ze znalostí platných fyzikálních zákonů, kde důležitou roli hraje právě ten o zachování energie. Samozřejmě VJE svým provozem CO2 nevypouští, ale svůj energetický přínos, i když malý mají (není jich taky tolik). U vzrůstajících OZ toto odpadána, dokonce změnou na jinou třeba gravitační, chemickou atd. jsou tou pomyslnou brzdou. Na přechodnou dobu VJE ten význam splní, ale v dlouhodobější horizontu nově budované i u nás budou své opodstatnění ztrácet. O tom už tady bylo řečeno dost. Jediný co by mohlo ještě vzkřísit jádro jsou ty malé, kdy začíná v reálu problikávat světlo na konci tunelu. Z bezpečnostních důvodů by ale nebylo od věci umístit je pod zem.
Omluva za ty podsouvané výpočty.
Bohužel jen víra nestačí.
Jak praví klasik. Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.
Ta víra zcela jistě nestačí, bez myšlenky se ale nedá nic uskutečnit. Nelze se mít líp, aniž by bylo nejdřív hůř. Současná situace již vyžaduje komplexní důslednou analýzu, Jednoduché řešení nám už nemusí pomoci, i když bychom si to přáli.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se