Španělsko chce během 5 let vypsat aukce pro obnovitelné zdroje o celkovém objemu 20 GW

DomůObnovitelné zdrojeŠpanělsko chce během 5 let vypsat aukce pro obnovitelné zdroje o celkovém objemu 20 GW

Španělsko nabízí díky slunečnému počasí a větrnému pobřeží ideální podmínky pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Není tak žádným překvapením, že země má v této oblasti velké plány. Tamní vláda se nechala slyšet, že během následujících pěti let plánuje vypsat aukce na podporu výstavbu těchto zdrojů o výkonu přinejmenším 20 GW. Další zdroje by přitom v zemi mohly vyrůst čistě na komerční bázi.

Španělská vláda na začátku měsíce oznámila rámcové plány na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů. Podle zpravodajského serveru Montel by do roku 2025 měly být postupně vypsány aukce na výstavbu obnovitelných zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 19 440 MW.

Primární roli budou hrát solární a větrné elektrárny, pouze malá část celkového objemu připadne na biomasu či další „zelené“ zdroje. V průběhu nadcházejících pěti let by tak v průměru měly být každoročně vypsány aukce na 1,9 GW solárních elektráren, z toho 1,8 GW elektráren fotovoltaických. V případě větrných elektráren se bude jednat o 1,5 GW, na biomasu připadne 60 MW a na ostatní „zelené“ zdroje poté dalších 20 MW.

Do konce letošního roku by přitom podle vládních plánů měly proběhnout aukce na podporu zdrojů o výkonu alespoň 3,1 GW, z čehož 2 GW mají připadnout rovným dílem na větrné a fotovoltaické elektrárny a 80 MW na biomasu. Přesná podoba kalendáře aukcí zatím není známa, jelikož do 18. listopadu ještě bude probíhat konzultační proces.

„Kalendář bude každoročně aktualizován a bude cílit na dosažení cílů výroby energie z obnovitelných zdrojů, které jsou staveny národním integrovaným energeticko-klimatickým plánem,“ uvedla podle serveru španělská vláda k plánovaným aukcím.

Španělsko je nejlevnějším trhem pro solární PPA v Evropě, nové aukce tlak na trh ještě zvýší

Španělsko nabízí v rámci Evropy ideální podmínky pro výstavbu fotovoltaických zdrojů. Podle nedávné analýzy výzkumníků BloombergNEF nabízí tamní trh vůbec nejnižší ceny u korporátních dohod o nákupu elektřiny (PPA) ze solárních elektráren ze všech zemí v Evropě.

Nové aukce na podporu výstavby obnovitelných zdrojů podle finančního ředitele tamní energetické společnosti Endesa však znamenají další ránu pro již oslabený trh, který byl zasažen nízkými cenami elektřiny v důsledku opatření přijatých pro zamezení šíření koronaviru.

Zdroj úvodní fotografie: nationalgrid.com