Domů
Jaderné elektrárny
Německo bude muset podle Habecka nechat dvě jaderné elektrárny v provozu
jaderná elektrárna Isar Německo
Zdroj: E.ON Kernkraft GmbH / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Německo bude muset podle Habecka nechat dvě jaderné elektrárny v provozu

Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se vyhnulo možným nedostatkům elektrické energie. Dnes to na tiskové konferenci oznámil spolkový ministr hospodářství Robert Habeck. Německo původně plánovalo, že poslední tři jaderné elektrárny odstaví na konci roku, na počátku září ale rozhodlo, že dvě z nich nechá do poloviny dubna v rezervě. Nyní Berlín kvůli energetické situaci ve Francii počítá s tím, že místo v rezervě zůstanou obě elektrárny připojeny k síti.

„Dnes musím jako ministr zodpovědný za energetickou bezpečnost říci, že Isar 2 a Neckarwestheim v prvním čtvrtletí roku 2023 zůstanou v síti. To je stav k dnešnímu dni, což chci výslovně říci,“ řekl.

Atomové elektrárny Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Isar 2 v Bavorsku tak na konci roku nebudou uvedeny do síťové rezervy, ale budou nadále vyrábět elektrickou energii.

Důvodem přehodnocení situace je podle Habecka složitá situace s francouzskými jadernými elektrárnami, které musely být odpojeny a energii nyní nevyrábějí. Na francouzskou elektřinu přitom Německo spoléhá, neboť s ní vyrovnává chybějící energii z plynových elektráren. Kvůli nedostatku plynu Německo obnovilo výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách, které drželo v záloze.

Na propojenost německé a francouzské energetické soustavy Habeck v prohlášení poukázal. Poznamenal, že pokud se situace ve Francii překvapivě nezmění, nebude možné obě německé jaderné elektrárny odpojit. Se změnou energetické situace ve Francii Habeck zřejmě nepočítá, protože poznamenal, že zprávy z Francie jsou stále horší.

Ilustrační foto

Elektrárnu Isar 2 nejpozději do konce října čeká asi týdenní odstávka kvůli opravě netěsnosti tlakového systému. Na počátku roku čeká technická odstávka i elektrárnu Neckarwestheim, která se podle Habecka bude týkat rekonfigurace jádra.

Třetí zbývající německé jaderné elektrárně, kterou je Emsland v Dolním Sasku, provoz prodloužen nebude a nebude ani součást rezervy, počítá se tak s jejím trvalým odstavením ke konci letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ladislav Novák
28. září 2022, 03:59

NEJHLOUPĚJŠÍ ENERGETICKÁ POLITIKA NA SVĚTĚ, KTEROU Německo pod vládou Zelených předvádí, donutila zeleného ministra klimatu pozřít svůj klobouk a oznámit prodloužení provozu jaderných elektráren. Ale jen do dubna 2023, pak bude ve své "zelené" politice pokračovat.

To taky muselo dát práce, vysvětlit mu, že jaderná elektrárna se nedá jednoduše vypnout a zapnout podle toho, co si ministr zrovna usmyslí...

Snad alespoň tohle pochopil. :-)

Ivan Švančara
28. září 2022, 08:20

citim ironiu v tvojom prispevku, zrejme neuznavas odborne kvality zeleneho ministra Habecka.. Pritom on chce pre teba iba to najlepsie.

Maly Jarda
28. září 2022, 08:39

Německá strana Zelených je vpostatě Strana Americké ambasády .. všichni jsou členy Američany placených zelených NGO , Američany placená Greenpeace je pro ně modla, jezdí na stáže do USA na ideologický výplach ... a zároveň čistě náhodou dělají vše co je v jejich silách jak co nejvíce Německu ekonomicky uškodit

Ladislav Novák
28. září 2022, 11:42

Gerhard Schroeder, socialistický expremiér Německa v.v. a veký přítel Ruska a Putina dosazený za své služby do významných a královsky placených "trafik" v ruských firmách, byl u zrodu Energiewende. S Greenpeace a jejich kampaněmi byl nejspíš synchronizován.

Petr Turek
28. září 2022, 18:44

Smutné na celé věci je skutečnost, že všechny nebo téměř všechny spolkové JE byly v daleko lepší kondici než řada jiných po světě. Vypínat něco co je funkční může udělat jen diletant, nebo spíše podplacený diletant. Je lhostejné kdo platil první jestli organizace z USA či RF. Nyní asi vedou ty z RF...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516