Domů
Jaderné elektrárny
Německo požádalo Belgii o dočasnou odstávku dvou reaktorů, Brusel řekl ne

Německo požádalo Belgii o dočasnou odstávku dvou reaktorů, Brusel řekl ne

Německo požádalo Belgii o dočasné odstavení dvou jaderných reaktorů, dokud se nevyjasní otázky ohledně jejich bezpečnosti. Oznámilo to dnes spolkové ministerstvo životního prostředí. V reaktorových tlakových nádobách byly zjištěny trhlinky. Německá komise pro bezpečnost reaktorů tudíž nemůže potvrdit, že budou bezpečné i v případě poruchy. Důkazy pro to ale rovněž nejsou, napsala agentura DPA. Brusel německou žádost odmítl.

Berlín žádá o přechodnou odstávku druhého bloku jaderné elektrárny Tihange v jižním Valonsku a třetího bloku v elektrárně Doel nedaleko Antverp. Provoz v nich byl přerušen již v roce 2012 a znovu v roce 2014 poté, co byly v nádobách obou reaktorů zjištěny trhlinky. Belgický regulátor loni v listopadu schválil opětovné spuštění obou reaktorů, když se zjistilo, že vady v tlakových nádobách třiatřicet let starých reaktorů jsou povrchové. Šlo o vodíkové vločky ve stěnách nádoby, které na bezpečnost elektráren prý nemají nepřijatelný dopad.

Pohled na belgickou jadernou elektrárnu Doel. Zdroj: Torsade de Pointes

Náměstek německé ministryně životního prostředí Jochen Flasbarth v úterý zatelefonoval belgickému ministru vnitra a požádal jej o dočasné vyřazení obou reaktorů z provozu, dokud neproběhnou další bezpečnostní kontroly. Ministryně Barbara Hendricksová v prohlášení uvedla: „Považuji za správné, aby byly elektrárny dočasně odstaveny, přinejmenším dokud neskončí další vyšetřování.“

Reaktory splňují nejpřísnější bezpečnostní kritéria

Belgický federální regulační úřad vyjádřil nad jejím sdělením překvapení. Jaderné reaktory Doel 3 a Tihange 2 splňují „nejpřísnější bezpečnostní kritéria“, uvedl úřad pole agentury AFP. O věci se hovořilo na dubnové schůzce s německými odborníky v Bruselu a rozhodnutím o tom udržet reaktory v chodu prý „není důvod“ se znovu zabývat.

Z nejvyšších pater německé politiky zazněla taková kritika belgických jaderných reaktorů vůbec poprvé, napsal Reuters. Krok německé ministryně poukazuje podle ní na německé obavy ohledně obou jaderných provozů. Problémy měly i jaderné reaktory v jiných zemích sousedících s Německem, i v Česku a ve Francii, obdobná prosba ale dosud nebyla nutná, napsala agentura DPA, která má krok německé ministryně za bezprecedentní.

Jaderná elektrárna Tihange. Zdroj: Michielverbeek

Elektrárna Tihange leží zhruba 65 kilometrů od západoněmeckého města Cáchy, které se v souvislosti s druhým blokem obrátilo na soud.

Vláda německé kancléřky Angely Merkelové po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima z roku 2011 slíbila, že Německo se do roku 2022 zcela vzdá jaderné energetiky.

Autor úvodní fotografie: Hullie

Komentáře

(1)

nikdo

21. duben 2016, 17:40

Ze by Belgicanum nabidli za odstaveni dodavku energie o ktera kvuli tomu prijdou Nemce nenapadlo? nebo radeji rozkazuji? asi si spletli dobu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.