Newcleo uzavírá partnerství pro rozvoj jaderných reaktorů na Slovensku
Francouzská společnost Newcleo podepsala rámcové dohody se slovenskými firmami JAVYS a VUJE. Tyto dohody mohou vést k výstavbě až čtyř olovem chlazených rychlých reaktorů (Lead-Cooled Fast Reactor, LFR) s jednotkovým výkonem 200 MWe v lokalitě Jaslovské Bohunice.
Dohoda se státní společností JAVYS, která se zabývá nakládáním s radioaktivními odpady, předpokládá vytvoření společného podniku. Jeho úkolem bude vyvinout a postavit jadernou elektrárnu v areálu JE Jaslovské Bohunice V1, která by měla disponovat až čtyřmi pokročilými modulárními reaktory LFR-AS-200.Vyjmutí reaktorové nádoby z šachty. JE Jaslovské Bohunice V1. Zdroj: Javys
Cílem dohody je také za podpory francouzské vlády rozvinout dodavatelský řetězec pro výrobu jaderného paliva. Dlouhodobý plán počítá s recyklací vyhořelého jaderného paliva a dosažením uzavřeného palivového cyklu.
Rámcová dohoda s inženýrskou společností VUJE vytváří základ pro technickou a obchodní spolupráci. VUJE poskytne své dlouholeté zkušenosti s výstavbou a uváděním jaderných elektráren do provozu. Tento projekt má posílit slovenské jaderné know-how a zařadit ho mezi světové lídry v zavádění moderních jaderných technologií.
Význam projektu pro Evropu a energetickou soběstačnost
Generální ředitel Newcleo, Stefano Buono, vyzdvihl význam spolupráce: „Tato silná státní podpora naší reaktorové technologie a uzavřeného palivového cyklu dokládá, jak významnou roli sehrají malé a pokročilé modulární reaktory v zajišťování evropské energetické budoucnosti. Současně jde o vzor pro ostatní evropské státy, které nyní musí řešit nákladné způsoby dlouhodobého skladování vyhořelého paliva. Opětovné využití jaderného paliva navíc Evropě zaručí stovky let energetické nezávislosti za konkurenceschopné a stabilní ceny.“
Vizualizace olovem chlazeného rychlého reaktoru (LFR) od Westinghouse. Zdroj: Westinghouse
„Věříme, že využití vyhořelého jaderného paliva v pokročilých reaktorech, jako je LFR od Newcleo, nabízí udržitelnější a odpovědnější řešení než jen umisťovat palivo do hlubinných úložišť. Tento přístup nejen snižuje dopad jaderného odpadu na životní prostředí, ale zároveň poskytuje cenný zdroj energie pro budoucí generace,“ uvedl k dohodě předseda představenstva společnosti JAVYS, Peter Gerhart.
Harmonogram LFR-AS-200
Podle plánu společnosti Newcleo má v Itálii do roku 2026 vzniknout první nenukleární prototyp reaktoru. První reaktor by měl být uveden do provozu ve Francii do konce roku 2031. Konečné investiční rozhodnutí o první komerční jaderné elektrárně se očekává kolem roku 2029.
Mohlo by vás zajímat:
Super zpráva, už aby to frčelo v reálu.
Tak tohle je velká škoda že nešli do RR. Zrovna Slovensko, se kterým jsme jaderné strojírenství dlouze sdíleli se k nám mohlo přidat.
Obecně jsem zvědavý, kdo si kromě nás (a možná GB) vybere RR, zatím většina volí GE Hitachi.
Podle plánu společnosti Newcleo má v Itálii do roku 2026 vzniknout první nenukleární prototyp reaktoru. Ve stejném roce má být spuštěn olovem chlazený reaktor BREST-300-OD. Pravda, v zemi, o níž se nesmí napsat...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se