Domů
Jaderné elektrárny
Nové praskliny na grafitovém jádře reaktoru oddálí restart skotské jaderné elektrárny Hunterston B

Nové praskliny na grafitovém jádře reaktoru oddálí restart skotské jaderné elektrárny Hunterston B

Společnost EDF Energy informovala o prodloužení odstávky třetího bloku své jaderné elektrárny Hunterson B ve Skotsku. Důvodem je nález nových prasklin na grafitovém jádře plynem chlazeného reaktoru.

Během pravidelné kontroly jaderné elektrárny Hunterston B na západě Skotska byly identifikovány nové praskliny grafitového jádra reaktoru. Tvorba prasklin je s pokračujícím stárnutím elektrárny očekávána, nejedná se tak o žádnou mimořádnost. Na třetím bloku elektrárny však aktuálně došlo k výskytu prasklin ve vyšší míře, než bylo očekáváno na základě predikčního modelu.

EDF Energy, provozovatel elektrárny, v reakci na toto zjištění prodloužila odstávku tohoto bloku, dokud nebudou podstoupeny všechny kroky k zajištění bezpečného provozu elektrárny. Provozovatel je také v kontaktu s britským úřadem pro jadernou bezpečnost (Office for Nuclear Regulation).

„Pracovali jsme mnoho let, abychom plně porozuměli a připravili se na změny doprovázející stárnutí reaktorového jádra. Pravidelné kontroly na našich všech elektrárnách nám pomohly plně pochopit, jak probíhá stárnutí reaktorového jádra, uvádí tisková zpráva EDF Energy uveřejněná k popisované události.

Opětovné uvedení zmíněného bloku jaderné elektrárny do provozu je předpokládáno do konce letošního roku.

Jaderná elektrárna Hunterston B

Hunterston B je jaderná elektrárna na západě Skotska se dvěma pokročilými plynem chlazenými rektory (AGR). Do provozu byla uvedena v roce 1976.

Jádro AGR bloku je tvořeno z několika tisíc grafitových cihel. Polovina z nich obsahuje palivové kanálky. Jako chladivo je používán oxid uhličitý. Zmíněné grafitové cihly není možné za dobu životnosti elektrárny vyměnit. Jejich technický stav je tedy jedním ze zásadních prvků určujících životnost elektrárny. Z tohoto důvodu je jejich pravidelná kontrola nutnou podmínkou provozu.

Zdroj úvodní fotografie: EDF Energy

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Budou německé jaderné elektrárny přece jen zapojeny do sítě? Co stojí za rozhodnutím „zeleného“ ministra hospodářství a klimatu?
29. září 2022, 14:40
Co budu dělat, pokud na Kyjev dopadne jaderná bomba? Pojedu na ostrov na Dněpru
29. září 2022, 14:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se