Domů
Jaderné elektrárny
Nový americký program zkoumá přepracování použitého jaderného paliva
Zdroj: SKB

Nový americký program zkoumá přepracování použitého jaderného paliva

Americké ministerstvo energetiky (DOE) oznámilo začátek financování nového programu přepracování použitého jaderného paliva za účelem výroby paliva pro pokročilé reaktory s rozpočtem až 48 milionů dolarů (cca 1,073 mld. Kč). Program CURIE (Converting UNF Radioisotopes Into Energy) bude probíhat pod záštitou Agentury pro pokročilé výzkumné projekty v energetice (Advanced Research Projects Agency-Energy, ARPA-E).

Logo nového programu na podporu přepracování jaderného paliva pro pokročilé jaderné reaktory. Zdroj: Arpa-E

"Palivo CURIE bude pohánět pokročilé reaktory a poskytovat důležitý zdroj čisté energie, při současném snížení množství odpadu," uvedla úřadující ředitelka ARPA-E Jennifer Gerbiová. "V tomto novém programu klademe důraz na bezpečnostní opatření a snižování nákladů, abychom poskytli technologické možnosti čisté energie pro budoucnost."

Palivové soubory EnCore s vyšší odolností vůči haváriím od společnosti Westinghouse. Zdroj: Westinghouse

Podle oznámení agentury ARPA-E o možnosti financování je cílem projektu CURIE umožnit komerčně životaschopné přepracování použitého jaderného paliva ze současných lehkovodních reaktorů tím, že se vyřeší klíčové nedostatky či bariéry v technologiích přepracování, monitorování a návrhu zařízení.

Zisk cenných radionuklidů a snížení aktivity odpadu

Aktinidy v použitém palivu by v ideálním případě měly být přepracovány na surovinu, která poslouží jako palivo pro pokročilé jaderné reaktory, zatímco další komerčně cenné materiály mohou být získány pro průmyslové a lékařské využití.

Proces přepracování paliva. Zdroj: Savannah River Site

Projekty financované v rámci programu budou vyvíjet inovativní separační technologie, techniky monitorování procesů pro speciální jaderný materiál a/nebo konstrukce zařízení, které výrazně zlepší ekonomiku a monitorování procesů přepracování a zároveň výrazně sníží objem vysoce radioaktivního odpadu z použitého paliva, který je třeba bezpečně uložit.

Granty v hodnotě až deset milionů dolarů

Recyklace použitého jaderného paliva pro využití v moderních reaktorech by zlepšila využití energetických zdrojů a snížila objem jaderného odpadu, který je třeba trvale ukládat, uvedla agentura. Tyto technologie by rovněž mohly podstatně snížit tepelnou zátěž a radiační toxicitu odpadu, který vyžaduje trvalé uložení, a zároveň poskytnout cennou a udržitelnou palivovou surovinu pro pokročilé rychlé reaktory. Jednotlivé granty budou uděleny ve výši od 250 000 USD do 10 milionů USD (5,57 až 222,7 mil. Kč).

Přepracovací zařízení a závod pro výrobu paliva MOX v japonské prefektuře Rokasho. Zdroj: JNFL

Kromě programu CURIE podporují vývoj pokročilých reaktorů také programy MEITNER, GEMINA a ONWARDS agentury ARPA-E.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Nový český plán: jaderná elektrárna do každého kraje
23. červen 2022, 09:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Rejpal
19. březen 2022, 17:56

No pokud vím , pak USA nemají technologii pro pokročilé reaktory tedy JE IV generace Rusko je provozuje už více než 40 let Čína je staví USA nemá zatím nic a přepracování paliva pro stávající JE III nebo III+ generace je paběrkování, protože tyto JE nejsou schopny využít přírodní uran , ale jen jeho izotop. zhruba 98% energie zůstává proto ve vyhoželém palivu. Přepracování na tom memůže z principu příliš změnit je to jako když volite Fialu nebo Babiše ve skutečnosti jsou to totiž principiálně stejné strany.

Matěj
21. březen 2022, 16:21

Prectete si neco treba o MOX fuel, aneb nejen uranem 235 ziven je reaktor...

Emil
21. březen 2022, 18:22

V běžném tlakovodním reaktoru s vyhořením 50 GWd/t se využije (rozštěpí) zhruba 5 % paliva, zdaleka ne všechno štěpení ale probíhá na izotopu U-235. Štěpí se i Pu-239, které tam vzniká záchytem neutronu na U-238 a beta rozpadem. Přibližně třetina získané energie pochází právě ze štěpení Pu-239. V použitém palivu zůstávají asi 2 % štěpných izotopů (U-235+Pu-239) oproti přírodnímu uranu, kde je jich jen 0,7 %, takže přepracování rozhodně význam má, a to i z dalších důvodů.

Rejpal
22. březen 2022, 00:00

Jenže přírodní uran se do většiny dnešních JE kromě CANDU nepoužívá takže srovnáváte vozy a kozy. Pokud jde o klasické reaktory pak přepracováním všeho vyhořelého paliva ušetříte asi 1/5 paliva. Drtivá většina energie zůstává nevyužita, přitom přepracování je nákladné.

Emil
22. březen 2022, 07:15

Používá se obohacený uran, který se vyrábí z přírodního uranu. Logicky čím větší obsah štěpných izotopů, tím méně je potřeba obohacovat. V použitém palivu je cca 3× větší obsah štěpných izotopů než v přírodním uranu. Při přepracování lze z použitého paliva oddělit uran, který je pořád trochu víc obohacený než přírodní uran. Ten lze znovu obohatit, oddělit plutonium, které není potřeba obohacovat, a zbyde jen zhruba 5 % odpadu, který je potřeba uložit do úložiště, a jehož aktivita klesá daleko rychleji než použitého paliva bez přepracování. Význam to tedy má, proto to také řada států dělá.

Pavel
27. březen 2022, 03:09

Jinými slovy, nevíš nic.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se