Domů
Jaderné elektrárny
Nový americký program zkoumá přepracování použitého jaderného paliva
Detail palivového souboru Framatome E-ATF. Zdroj: Framatome
Zdroj: Framatome

Nový americký program zkoumá přepracování použitého jaderného paliva

Americké ministerstvo energetiky (DOE) oznámilo začátek financování nového programu přepracování použitého jaderného paliva za účelem výroby paliva pro pokročilé reaktory s rozpočtem až 48 milionů dolarů (cca 1,073 mld. Kč). Program CURIE (Converting UNF Radioisotopes Into Energy) bude probíhat pod záštitou Agentury pro pokročilé výzkumné projekty v energetice (Advanced Research Projects Agency-Energy, ARPA-E).

Logo nového programu na podporu přepracování jaderného paliva pro pokročilé jaderné reaktory. Zdroj: Arpa-E

"Palivo CURIE bude pohánět pokročilé reaktory a poskytovat důležitý zdroj čisté energie, při současném snížení množství odpadu," uvedla úřadující ředitelka ARPA-E Jennifer Gerbiová. "V tomto novém programu klademe důraz na bezpečnostní opatření a snižování nákladů, abychom poskytli technologické možnosti čisté energie pro budoucnost."

Podle oznámení agentury ARPA-E o možnosti financování je cílem projektu CURIE umožnit komerčně životaschopné přepracování použitého jaderného paliva ze současných lehkovodních reaktorů tím, že se vyřeší klíčové nedostatky či bariéry v technologiích přepracování, monitorování a návrhu zařízení.

Zisk cenných radionuklidů a snížení aktivity odpadu

Aktinidy v použitém palivu by v ideálním případě měly být přepracovány na surovinu, která poslouží jako palivo pro pokročilé jaderné reaktory, zatímco další komerčně cenné materiály mohou být získány pro průmyslové a lékařské využití.

Proces přepracování paliva. Zdroj: Savannah River Site

Projekty financované v rámci programu budou vyvíjet inovativní separační technologie, techniky monitorování procesů pro speciální jaderný materiál a/nebo konstrukce zařízení, které výrazně zlepší ekonomiku a monitorování procesů přepracování a zároveň výrazně sníží objem vysoce radioaktivního odpadu z použitého paliva, který je třeba bezpečně uložit.

Granty v hodnotě až deset milionů dolarů

Recyklace použitého jaderného paliva pro využití v moderních reaktorech by zlepšila využití energetických zdrojů a snížila objem jaderného odpadu, který je třeba trvale ukládat, uvedla agentura. Tyto technologie by rovněž mohly podstatně snížit tepelnou zátěž a radiační toxicitu odpadu, který vyžaduje trvalé uložení, a zároveň poskytnout cennou a udržitelnou palivovou surovinu pro pokročilé rychlé reaktory. Jednotlivé granty budou uděleny ve výši od 250 000 USD do 10 milionů USD (5,57 až 222,7 mil. Kč).

Kromě programu CURIE podporují vývoj pokročilých reaktorů také programy MEITNER, GEMINA a ONWARDS agentury ARPA-E.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Rejpal
19. březen 2022, 17:56

No pokud vím , pak USA nemají technologii pro pokročilé reaktory tedy JE IV generace Rusko je provozuje už více než 40 let Čína je staví USA nemá zatím nic a přepracování paliva pro stávající JE III nebo III+ generace je paběrkování, protože tyto JE nejsou schopny využít přírodní uran , ale jen jeho izotop. zhruba 98% energie zůstává proto ve vyhoželém palivu. Přepracování na tom memůže z principu příliš změnit je to jako když volite Fialu nebo Babiše ve skutečnosti jsou to totiž principiálně stejné strany.

Matěj
21. březen 2022, 16:21

Prectete si neco treba o MOX fuel, aneb nejen uranem 235 ziven je reaktor...

Emil
21. březen 2022, 18:22

V běžném tlakovodním reaktoru s vyhořením 50 GWd/t se využije (rozštěpí) zhruba 5 % paliva, zdaleka ne všechno štěpení ale probíhá na izotopu U-235. Štěpí se i Pu-239, které tam vzniká záchytem neutronu na U-238 a beta rozpadem. Přibližně třetina získané energie pochází právě ze štěpení Pu-239. V použitém palivu zůstávají asi 2 % štěpných izotopů (U-235+Pu-239) oproti přírodnímu uranu, kde je jich jen 0,7 %, takže přepracování rozhodně význam má, a to i z dalších důvodů.

Rejpal
22. březen 2022, 00:00

Jenže přírodní uran se do většiny dnešních JE kromě CANDU nepoužívá takže srovnáváte vozy a kozy. Pokud jde o klasické reaktory pak přepracováním všeho vyhořelého paliva ušetříte asi 1/5 paliva. Drtivá většina energie zůstává nevyužita, přitom přepracování je nákladné.

Emil
22. březen 2022, 07:15

Používá se obohacený uran, který se vyrábí z přírodního uranu. Logicky čím větší obsah štěpných izotopů, tím méně je potřeba obohacovat. V použitém palivu je cca 3× větší obsah štěpných izotopů než v přírodním uranu. Při přepracování lze z použitého paliva oddělit uran, který je pořád trochu víc obohacený než přírodní uran. Ten lze znovu obohatit, oddělit plutonium, které není potřeba obohacovat, a zbyde jen zhruba 5 % odpadu, který je potřeba uložit do úložiště, a jehož aktivita klesá daleko rychleji než použitého paliva bez přepracování. Význam to tedy má, proto to také řada států dělá.

Pavel
27. březen 2022, 03:09

Jinými slovy, nevíš nic.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se