Nový čínský jaderný blok Zhangzhou 1 začal dodávat elektřinu do sítě
První blok nové jaderné elektrárny Zhangzhou v čínské provincii Fujian dosáhl důležitého milníku. Blok typu Hualong One technici připojili k elektrické síti, aby začal dodávat první elektřinu po pěti letech od oficiálního zahájení stavby. V elektrárně se nyní staví čtveřice bloků, druhý blok země zprovozní v příštím roce, další dva pak do roku 2030. Celkem je v lokalitě plánováno 6 jaderných bloků s instalovaným výkonem přes 7 GW.
Čínská energetická společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila, že její blok Zhangzhou 1 začal dne 28. listopadu dodávat elektřinu do sítě. Blok je prvním ze čtyř reaktorů Hualong One (HPR1000), které země v lokalitě v současnosti staví.
"Zahájení dodávek elektřiny do sítě je významným krokem v sériové výstavbě bloků Hualong One společnosti China National Nuclear Corporation. Zároveň přispívá k optimalizaci národního energetického mixu a splnění uhlíkových cílů," uvedla CNNC v tiskové zprávě.
Po připojení k síti prochází jaderný blok s instalovaným výkonem 1200 MW (brutto) řadou testů na různých výkonových úrovních. Po jejich úspěšném splnění vstoupí do komerčního provozu. CNNC oficiálně zahájila stavbu prvního bloku elektrárny Zhangzhou v říjnu 2019.
Čtyřbloková jaderná elektrárna v provozu za 10 let?
O výstavbě jaderné elektrárny Zhangzhou rozhodla vláda v roce 2014, a plánovala dva bloky amerického typu AP1000. Místo zahájení stavby v roce 2017 ovšem přišel odklad a CNNC zvolila domácí reaktorový design Hualong One inspirovaný právě AP1000. První dvojici bloků začala země stavět v letech 2019 a 2020, stavbu druhé dvojice zahájila letos.
"Celkový počet jaderných bloků Hualong One v provozu a ve výstavbě doma i v zahraničí dosáhl 33. To z něj činí jadernou energetickou technologii třetí generace s největším počtem bloků v provozu a ve výstavbě na světě," uvedla CNNC ve své tiskové zprávě.
CNNC u každého z bloků počítá s dobou výstavby lehce přes 5 let vzhledem k tomu, že hned u prvního bloku se jí tento plán daří dodržet. Je tak pravděpodobné, že novou elektrárnu Zhangzhou se čtyřmi bloky o výkonu téměř 5 GW CNNC postaví během 10 let. Čína navíc plánuje také třetí fázi Zhangzhou, ta přinese další dva bloky a výkon elektrárny zvýší na hodnotu přes 7 GW.
Mohlo by vás zajímat:
od toho co si usmyslí, že budou stavět jaderku, tak za 10 let ji připojují k sítí. Tady od prvního usmyšlení dojdeme za 10 let k závěru, že fakt ji potřebujeme postavit.
Jeden nejmenovaný dodavatel z nejmenované země staví staví jeden jaderný blok obvykle 8 let. Proto má desítky zakázek po celém světě od Egypta přes Turecko a Maďarsko po Indii a Čínu. Samozřejmě tam, kde jim do stavby neháže vidle EUbyrokracie a rakouská jádrofobie.
Myslíte ten, co si v jiné nejmenované zemi přivlastnil elektrárnu, co mu vůbec nepatří?
Ano, on mysli Kosovo vzniknute bez referenda.
Četl jste vůbec, na co reagujete?
Jo třeba v tom Maďdarsku se dohodli v roce 2014, těch osmiletek bude asi více....
V Maďarsku jsou právě ty EU vidle, kdyby nebyly, tak už JE vyrábí proud.
Jj,to jsou vyhody spolecneho trhu :)
Jak to, že si to Orbán nevyjednal, on přeci pro své lidi dělá vše navíc s RF je kámoš. Teď vážně problém je dodavatel a bude dlouho
Myslím ten, který (nejen) onu elektrárnu postavil, načež se ona řízením osudu ocitla v jiné zemi. Ten, jehož elektrárny fungují spolehlivě a dodávají cca 1/4 elektřiny spotřebované v Česku a 50% v Maďarsku. A který staví tak, že od prvního lití betonu v 1. bloku v Akkuyu do zavezení paliva do reaktoru uplynulo 5 let, do fyzikálního spouštění 6 let a komerční provoz má začít 7 let po prvním lití. A jehož zákazníci se nemusí starat o "vyhořelé" palivo, neb dodavatel elektrárny i paliva je více než ochoten si je zase odvézt.
1) Tak to byste jistě neprotestoval, kdyby vás vystěhoval na ulici ten kdo stavěl váš dům, s argumentací že se "řízením osudu" ocitl v jiném vlastnictví.
2) V Akkuyu k žádnému zavezení paliva do reaktoru dosud nedošlo, ta elektrárna je od srpna 2018 stále rozestavěná, teprve před měsícem byla dokončena betonáž kontejnmentu, ještě neproběhly žádné funkční testy, které jsou nutnou podmínkou k zavezení paliva do reaktoru.
world-nuclear-news.org/articles/concreting-completed-for-the-containment-dome-of-akkuyu-unit-1
@Emil 9. prosinec 2024, 10:20
Pan Novák adoruje zemi, kde zítra již znamená včera, tak mu na nějakém roku nesejde:-)
Pan Novák nikoho neadoruje - pan Novák vychází z publikovaných dat. Jež se ovšem nehodí naší státní propagandě a jejím konzumentům.
Která publikovaná data konkrétně říkají, že "od prvního lití betonu v 1. bloku v Akkuyu do zavezení paliva do reaktoru uplynulo 5 let"? Nic takového se totiž nestalo, tak jestli to spíš nebyla data nějaké cizí státní propagandy pro její konzumenty...
The licence for the construction of the first unit was issued in 2018, with construction work beginning that year. Nuclear fuel was delivered to the site in April 2023. Turkey's Nuclear Regulatory Agency issued permission for the first unit to be commissioned in December, and in February it was announced that the reactor compartment had been prepared for controlled assembly of the reactor - and the generator stator had also been installed in its pre-design position.
The aim is for unit 1 to begin supplying Turkey's energy system in 2025. When the 4800 MWe plant is completed, it is expected to meet about 10% of Turkey's electricity needs, with the aim that all four units will be operational by the end of 2028.
Z toho textu vyplývá, že se začalo pracovat na sestavování komponent reaktoru a turbíny spolu s generátorem. Můžete mi osvětlit jak se zavaží palivo do reaktoru, který ještě není fyzicky postavený? Uvedení bloku do provozu se očekává v roce 2025.
Dále z textu vyplývá, že palivo bylo dovezeno do areálu elektrárny.
Než budou moct zavést reaktor palivem, bude nutné nejdříve provést studené a horké testy, aby se ověřila těsnost systému a funkčnost SŘK.
K tomu všemu mají ještě poměrně daleko.
Ano, "to the site" není "do reaktoru" ale do skladu čerstvého jaderného paliva. Dost podstatný rozdíl.
To nebylo řízením osudu, a protože je ona firma státní se prakticky rovná i armáda toho státu/osudu.
Musím přiznat, že ne dost chápu, jak souvisí vlastnictví oné nejmenované firmy s rozdělením SSSR (to projde?(.
He?
Aha, to vaše řízení osudu není obsazení cizího státu armádou stoprocentního vlastníka oné firmy, ale rozpad CCCP.
Tak hurá, jdeme ČEZ, obsadíme nějaké slovenské elektrárny, podle Vítěslava Nováka je to cajk. To je gól.
Škoda, že naše část světa reaktory (téměř) nedovede. Politici pak vybírají politicky správná řešení z těch ekonomicky nesprávných. A my to zaplatíme.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se