Domů
Jaderné elektrárny
Slovenský jaderný blok Mochovce 3 poprvé dosáhl kritického stavu
Jaderná elektrárna Mochovce. Zdroj: Slovenské elektrárne
Zdroj: Slovenské elektrárne

Slovenský jaderný blok Mochovce 3 poprvé dosáhl kritického stavu

Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce dosáhl dalšího významného miliníku při uvádění do provozu. Operátoři v jaderném reaktoru poprvé dosáhli kritického stavu, tedy minimálního kontrolovaného výkonu. Výkon elektrárny se nyní blíží nule, ale bude se postupně zvyšovat a plného výkonu by měl blok dosáhnout počátkem příštího roku. Společnost Slovenské elektrárne oznámila, že její nový blok Mochovce 3 poprvé dosáhl řízené jaderné reakce, takzvaného kritického stavu. Do bloku typu VVER440 bylo zavezeno jaderné palivo během září, načež následovala první série testů a zkoušek.
„Toto je velmi důležitý milník při spouštění jaderného reaktoru. Je to okamžik, kdy nám jaderné palivo v reaktoru ožilo a reaktor uvádíme k životu. Plného výkonu by měl dosáhnout začátkem příštího roku," uvedl Branislav Strýček, generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne.
V další fázi dojde k přepnutí bloku z fyzického na energetické spouštění, při kterém již bude využito vznikající teplo k výrobě páry a roztočení turbíny. Při dosažení 20 % výkonu bude blok přifázován do elektrizační soustavy Slovenska. Před uvedením do komerčního provozu na začátku příštího roku pak musí proběhnout 144hodinový zkušební provoz na plném výkonu.

Stavba začala v osmdesátých letech

Výstavba prvních dvou bloků typu VVER s instalovaným výkonem 471 MWe  ve čtyřblokové elektrárně Mochovce byla zahájena v roce 1982. Práce na blocích 3 a 4 byly zahájeny v roce 1986, ale v roce 1992 byly přerušeny. První dva reaktory byly dokončeny a uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999, zatímco projekt na dokončení zbývajících bloků byl znovu spuštěn v roce 2008.
„Dnes začíname testy fyzikálního spouštení a uvádíme reaktor do provozu. Při prvním spouštění reaktoru jde o komplexní zkoušky, v rámci kterých se reálně ověřují všechny charakteristiky aktivní zóny reaktoru," uvedl Martin Mráz, ředitel elektrárne Mochovce.
Harmonogram dokončení 4. bloku je zhruba jeden až dva roky za třetím blokem. Každý z nich má být schopen zajistit 13 % slovenské spotřeby elektřiny při provozu na plný výkon po dobu nejméně 60 let.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pavel si jádro voličů z 1. kola udržel. Od Babiše se na 400 tisíc podporovatelů ve finále odvrátilo
28. leden 2023, 18:30
Tajemné srdce planety. Zemské jádro se podle vědců začalo točit na druhou stranu
27. leden 2023, 16:38
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr Turek
1. listopad 2022, 09:22

Skvělá zpráva, škoda že to není o Temelínu 3 blok....

Baton David
1. listopad 2022, 10:36

super zpráva, jen doufám že se titulku nechytne nějaký aktivistický nemozek a ve spojení slov reaktor a kritický nezačne šířit paniku

Anton Meško
31. říjen 2022, 09:36

Uvádzanie 3. bloku JE Mochovce pokračuje plynule podľa plánu, nevyskytli sa problémy. Hrošie je, že Slovenské elektrárne, ktoré predali budúcu produkciu elektriny, predali ju aj za 3.blok.

Dúfam, že montážnici sa už presunuli na dokončenie výstavby 4. bloku a plne využijú skúsenosti z dostavby 3. bloku, čo by malo prispieť k skráteniu dostavby. Vysporiadanie sa s prípadnými námietkami proti budúcemu povoleniu ÚJD na uvedenie 4.bloku do prevádzky a vydanie druhostupňového povolenia by tiež nemalo trvať tak dlho ako pri 3. bloku.

Matěj
31. říjen 2022, 12:40

Držíme palce

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516