Domů
Jaderné elektrárny
O dostavbu slovinské jaderné elektrárny mají zájem USA i Rusko
Slovinská jaderná elektrárna Krško během povodní v roce 2010. Zdroj: Wikimedia

O dostavbu slovinské jaderné elektrárny mají zájem USA i Rusko

Slovinský premiér Marjan Šarec v rozhovoru pro slovinskou televizi obhajoval plán na dostavbu jaderné elektrárny Krško, který veřejnosti představil koncem srpna. Zájem o účast na projektu už podle něj projevily Spojené státy i Rusko. Stejně jako v případě dostavby české jaderné elektrárny Dukovany ale slovinský záměr vyvolává kontroverze se sousedním Rakouskem.

Slovinsko z Krška získává 40 procent energie, spotřeba elektrického proudu v budoucnu poroste a pro budoucí rozvoj je potřeba soběstačnost v zásobování elektřinou, řekl Šarec ve veřejnoprávní televizi Slovenija. Podle něj se jedná o jediný způsob, jak Slovinsko po vyřazení ekologicky nevyhovujících uhelných elektráren může dosáhnout stanovených cílů omezování emisí skleníkových plynů.

O stavbu nového bloku v jaderné elektrárně „se zajímají Američané, Rusové a další“, řekl Šarec s tím, že téma při jeho nedávné cestě do Moskvy otevřel jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv.

Premiér připustil, že konečné rozhodnutí o stavbě by mohlo padnout až za přibližně deset let. Poté by Slovinsko vypsalo mezinárodní tendr.

Ilustrační foto

V Kršku funguje od roku 1983 jeden reaktor o výkonu 700 megawattů, který má povolení k provozu do roku 2023 s možností prodloužení o celkově dvacet let. Od rozpadu Jugoslávie začátkem 90. let provozuje elektrárnu Slovinsko společně s Chorvatskem a vyrobená elektřina putuje do obou zemí.

Odborníci podle agentury Hina upozorňují, že pro Slovinsko nebude snadné najít dalších 400 až 500 specializovaných inženýrů nutných pro práci v novém bloku. Vláda navíc stále nemá vyřešený problém s ukládáním vyhořelého paliva.

Plány Česka a Slovinska na rozšíření kapacit jejich jaderných elektráren kritizuje Rakousko, které se k jaderným energetickým programům svých sousedů dlouhodobě staví odmítavě. Začátkem září rakouští lidovci vyzvali všechny politické strany ke společnému postupu proti plánům na rozšíření Krška i Dukovan. Podle agentury APA by do konce měsíce měl rakouský parlament v této věci přijmout usnesení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se