
Obce z Pošumaví žalují MŽP kvůli povolení průzkumu území pro jaderné úložiště
Všech deset obcí z oblasti Březový potok u Horažďovic na Klatovsku, na jejichž území by mohlo vzniknout úložiště radioaktivních odpadů, podalo dnes na Městský soud v Praze žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP). Nesouhlasí s tím, že povolilo geologický průzkum a výzkum oblasti, který má brzy začít geologickým mapováním území. Průzkum by měl trvat až dva roky. Žaloba zahrnuje návrh na odkladný účinek zahájení průzkumných vrtů a byla podána dnes ve 12:18, řekl ČTK starosta Horažďovic a zástupce Platformy proti úložišti Michael Forman (Občané HD).
"Předjímat důsledky žaloby, o níž nemáme bližší informace, a případné rozhodnutí soudu není v tuto chvíli z naší strany možné," řekla ČTK mluvčí Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) Martina Bílá.
Mluvčí MŽP Veronika Krejčí dnes uvedla, že dokud resort nebude znát konkrétní znění žaloby, nemůže ji blíže komentovat.
Žaloba je podle starostů výborně připravená, podala ji pražská právní kancelář Doucha Šikola advokáti, s níž obce dlouhodobě spolupracují.
MŽP loni ve čtyřech vytipovaných lokalitách povolilo průzkum. Obce proti tomu podaly rozklad, který v případě Březového potoka a lokality Janoch u Temelína ministerstvo zamítlo. V úložišti mají být v budoucnu půl kilometru pod zemí trvale uložené tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Obce se úložišti řadu let brání. Stát by měl nejvhodnější místo pro úložiště vybrat nejdéle do roku 2030. Úložiště za více než 100 miliard korun má podle nařízení EU stát do roku 2050.
Firma GeoTec, s níž SÚRAO loni podepsala smlouvu na hydrogeologický monitoring, podle Formana už před několika měsíci požádala obce i soukromníky o povolení vstupů na pozemky. "Usnesením zastupitelstva jsme to zamítli," uvedl starosta Chanovic Petr Čotek (Sdružení pro budoucnost). Podle něj tak rozhodly koordinovaně všechny obce lokality Březový potok. "A občanům jsme na posledním protestním mítinku ve Velkém Boru na konci dubna doporučili, aby také nesouhlasili," řekl Čotek. Pokud vlastníci pozemků odmítnou firmu na pozemky pustit, obrátí se společnost podle starostů na krajský odbor životního prostředí. Podle Formana je otázkou, jestli průzkumné firmy půjdou do rizika, když bude žaloba a soud. Geologové zatím podle starostů v oblasti nejsou.
Průzkumné území na Březový potok bylo podle Bílé stanoveno letos v březnu. "První práce, která bude v režimu průzkumu zahájena, bude geologické mapování. O hydrogeologickém monitoringu byly obce informovány a loni jim byl představen. Na pozemky, kde je podle zákona vyžadován přístup, samozřejmě pracovníci mají přístupy vyřízeny," řekla mluvčí. Na hluboké vrty se teď koná soutěž na dodavatele.
Obce na všech čtyřech zkoumaných lokalitách v ČR mají po celou dobu příprav a výstavby dostávat každoroční kompenzace. "Obce je zatím neobdržely," řekl Čotek. Pro lokalitu Březový potok půjde podle SÚRAO o 31,2 milionu Kč ročně, což Čotek označil za směšnou sumu. "Obcím hrozí rozsáhlá stavební činnost, která je ovlivní na desetiletí. A hážou nám drobné," dodal.
Vláda má zřídit pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi, která by měla usnadnit jejich zapojení do přípravy a provozování úložiště. Obce ovšem nemají právo veta při konečném rozhodnutí o výběru lokality.
Mohlo by vás zajímat:
Díky, konečně se někdo chytil. Ano ironie, protože podpora využití jádra končí přesně ve chvíli kdy se jednotlivců či skupin dotknou i negativa např. 1-2 generace využívá a 30+ generací ukládá, hlídá, monitoruje. Navíc ten výraz vyhořelé palivo vše vysvětluje, je to manipulace nebo snad popel z kamen není také vyhořelé palivo?
Žádných 30+ generací nic ukládat, hlídat ani monitorovat nebude. Doporučoval bych nastudovat si princip hlubinného úložiště.
"Vyhořelé palivo" na rozdíl od popela stále obsahuje obrovské množství potenciálně využitelné energie a množství toho paliva vzhledem k množství vyrobené energie je až směšně malé.
Ale pane Emile, tak proč se to potencionálně využitelné palivo zahrabe a jak říkáte nemusí monitorovat, takže zahodíme mapy? Naopak si nastudujte vy jak dlouho a co se bude monitorovat a příští generace nám rozhodně vděčné nebudou.
"Zahrabe" se právě proto, aby 30+ generací nemuselo nic ukládat, hlídat ani monitorovat. Hlídat ani nebude co, když bude úložiště po uzavření zcela nepřístupné a hluboko pod povrchem, povrchové monitorování se plánuje maximálně několik set let, tedy ani zdaleka ne 30+ generací. Nastudujte si to vy, když o tom nic nevíte.
Máte snad nějaké lepší řešení, co s tím vyhořelým palivem udělat jiného, aby byly příští generace vděčnější? Mohl byste ho pro pobavení sdělit?
Dalo by se ředit na tak nízké koncentrace, že by nebylo nebezpečné a vypouštět např. do oceánu, asi jako to děláme s CO2 a atmosférou.
Již vytvořený odpad zpracovat na další palivo, zakázat výrobu nového a nakonec kontrolní otázka : "kdy dojdou prachy z jaderného účtu a stát bude muset nést břímě nákladů další stovky let"?
Ptal jsem se na lepší nápad. Zpracuje odpad na další palivo kdo konkrétně, kde konkrétně, kdo zaplatí výstavbu závodu na přepracování použitého paliva, navíc s "perspektivou" nějakých nesmyslných zákazů? Co si od toho konkrétně slibujete a k čemu by vůbec takový zákaz byl dobrý? Uvědomujete si že i po přepracování pořád nějaký odpad zbyde? Co s ním?
Kontrolní odpověď: na stavbu hlubinného úložšitě už peníze na jaderném účtu jsou, není důvod proč by měl stát nést nějaké břímě, náklady plně hradí původce odpadu. Už vůbec není důvod, proč by je měl stát nést stovky let. Hlavní náklady jsou na výstavbu a provoz, na provoz se budou původci odpadu skládat tak dlouho jak dlouho budou ten odpad tvořit, až ho nebudou tvořit, nebude potřeba ani úložiště provozovat. Po jeho uzavření už náklady prakticky žádné nejsou.
Zřejmě se dá očekávat i žaloba Spojeného svazu krtků a hryzců vodních za narušení klidu jejich teritoria.
Je to od SÚRAO vyložená provokace když v zemi kde je téměř 100% podpora využívání jádra zásadně vybírá lokality kde jsou proti.
To je jinak. Tedy naopak.
Lidé začnou být proti tam, kde SÚRAO vybere lokalitu pro průzkum.
Všude jinde jsou naopak velice pro.
Josefe, zkuste si svoje malé referendum o jaderném úložišti. Zeptejte se všech svých známých. Jestli by se jim líbilo, že budou mít nedaleko bydliště jaderné úložiště. Myslím, že rychle pochopíte, že 100% podpora je jen blud.
Od Josefa to byla (kvalitní) ironie.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se