Domů
Jaderné elektrárny
Odstávky francouzských JE se protahují, jejich výroba je letos nižší zatím o 5,6 TWh
Zdroj: jean-louis Zimmermann / Creative Commons / CC BY 2.0

Odstávky francouzských JE se protahují, jejich výroba je letos nižší zatím o 5,6 TWh

Vynucené odstávky francouzských jaderných elektráren se protahují a jejich provozovateli, společnosti EDF, se tak vzdalují dříve stanovené cíle výroby elektřiny z jádra v roce 2017. Zatímco ještě v září před ohlášením neplánovaných odstávek EDF počítala s výrobou elektřiny z jádra v rozmezí 390 až 400 TWh, nyní začíná vypadat nereálně i dosažení spodní hranice aktuálního cíle, tedy 383 TWh.

EDF v tomto týdnu znovu uvedla do provozu 915MW jaderný blok Bugey 3 a 905MW blok Chinon 3. Celkově tedy prozatím obnovila výrobu v sedmi blocích, jejichž odstávka byla způsobena požadovanou prověrkou komponentů vyrobených v závodě Le Creusot, kterou si v září vyžádal jaderný regulátor ASN.

Kumulativní počet dní, o které se prodloužilo plánované obnovení výroby elektřiny v prvních šesti reaktorech, dosáhl podle zahraničního serveru Platts hodnoty 87. Dalších šest jaderných bloků bylo ve čtvrtek na hodnotě 155 dní.

Jediným blokem, který se vrátil do provozu před plánovaným termínem, je Nogent 1. Jeho provoz byl obnoven minulou neděli.

EDF tento týden uvedla, že žádný z nálezů prozatím nezpůsobil pochybnosti nad bezpečným provozem prověřovaných rektorů.

Výroba z jádra je letos nižší prozatím o 5,6 TWh

Prodlužování neplánovaných odstávek jaderných reaktorů má negativní dopad na plnění cíle pro výrobu elektřiny z francouzských jaderných elektráren v roce 2017. Zatímco původní cíl byl v rozmezí 390 až 400 TWh, nyní se jako nereálná jeví i spodní hranice nového intervalu, tedy hodnota 383 TWh.

Jak je patrné z grafů níže, výroba elektřiny z francouzských JE v prvních 11 měsících letošního roku dosáhla podle dat z energostatu 340,6 TWh elektřiny, což je o 5,6 TWh méně než za stejné období v loňském roce. Loni přitom francouzské JE vyrobily za celý rok 382,7 TWh.

Zdroj: Flickr jean-louis zimmermann

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německo zvažuje obnovení provozu odstavených jaderných elektráren
24. květen 2022, 10:03
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se