Domů
Jaderné elektrárny
Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan

Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan

Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Chtěla mimo jiné, aby rizika spojená s tímto zákonem nejprve posoudila Bezpečnostní rada státu, jejíž pondělní jednání k tomuto tématu bylo zrušeno. Dolní komora tak dnes dokončila druhé kolo projednávání zákona a k jeho schvalování by se mohla vrátit v první prosincové dekádě. Rozhodly o tom hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM.

Opozice by chtěla od vlády parametry výběrového řízení na dostavbu dukovanské elektrárny, a to z hlediska bezpečnosti i financování. Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová uvedla, že polostátní firma ČEZ, která je investorem stavby, nezohlednila do zadávací dokumentace k tendru bezpečnostní zájmy státu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) zkraje týdne uvedl, že tendr ještě není připraven. Situaci chce probrat na zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku, jehož členy jsou i zástupci opozice. ČEZ plánoval vypsat tendr do konce letošního roku. Vláda chce požádat Evropskou komisi o souhlas se státní půjčkou firmě ČEZ na dostavbu elektrárny.

Poslanec ČSSD Petr Dolínek doporučil odložit účinnost zákona z 1. ledna na 1. března příštího roku vzhledem k tomu, že přijmout normu se letos zřejmě nepodaří i s ohledem na nutnost jejího posouzení také v Senátu.

Opozice prosazuje, aby takzvaný nízkouhlíkový zákon o výkupu elektřiny z dukovanské elektrárny stanovil její maximální cenu. Smlouva o výkupu by měla respektovat bezpečnostní zájmy ČR. Stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny. Sněmovní hospodářský výbor doporučil návrh schválit beze změn ve vládní podobě.

Petr Pávek (STAN) navrhl, aby zákon garantoval výkupní cenu maximálně na 40 let bez možnosti to dále prodlužovat se souhlasem vlády, což vládní návrh umožňuje.

Návrh zákona počítá s tím, že v případě, že bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Silová elektřina je neregulovaná část z konečné ceny elektřiny pro odběratele.

Analytici upozorňují, že dlouhodobý výhled cen elektřiny na trzích je nejistý.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Mirous
26. listopad 2020, 13:40

Mně jsou anarchisti/piráti sympatiční, jen když hážou dlažební kostky do výloh bank a Mekáčů, ale v tomhle jsou dost hloupí a trapní. Papažtější než papež. Amíci a západoevropani s Čínou/Ruskem v pohodě uzavírají obchodní dohody (např. čínský reaktor v Británii), ale my nemůžeme, protože fujky fujky Východ. Jsou směšní.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nase-masokombinaty-padly-Z-Ruska-jsme-pryc-vystridali-nas-Americane-O-stavu-ceskeho-veproveho-635373

Ondřej Matějka
26. listopad 2020, 19:15

A teď Čína Británii vyhrožuje. Díky za tenhle příklad, přesně ukazuje, proč se jim vyhnout ????

https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/cina-by-se-nemusela-ucastnit-dostavby-britskych-jadernych-bloku-pokud-bude-huawei-vyrazen-ze-stavby-siti-5g

Ojean
2. prosinec 2020, 22:50

Vždyť tam je jsou samé domněnky. Buď mají smlouvu a nebo ne. Ostatní jsou jen řeči...

Mirous
26. listopad 2020, 14:03

Piráti papežtější než papež. Chtějí aby to dopadlo podobně jako ve článku „Naše masokombináty padly. Z Ruska jsme pryč, vystřídali nás Američané. O stavu českého vepřového".

Británie má čínský reaktor, amíci a západní Evropa si s Ruskem vesele obchodují, ale my dle nich máme Číny a Rusko odstřihnout a dát to ideálně zombie Westinghouse. Že se divím, když ten pirátek je členem aspen institutu...

Bizon
26. listopad 2020, 17:25

Tavené sýry jsou podobný příběh. Dělal jsem něco pro firmu co měla solidní odbyt na východ, začali kvůli tomu stavět i další halu. Po nástupu sankcí (a protisankcí) si Rusové postavili vlastní fabriku na tavevé sýry, údajně super moderní, nová hala u nás stojí pořád rozestavěná, z dobrého odbytiště se stala tvrdá konkurence.

Ti Rusáci by nám vlastně měli děkovat. Kdybychom se je nesnažili izolovat tak by nebyli ani zdaleka tak soběstační jako jsou teď, jen škoda že my jsme na tom neprofitovali taky =(

pr
27. listopad 2020, 00:01

Tak 30 let brejnfošinkování je Vám málo? Klaus jasně řekl, že zde nastane kapitalismus nejhrubšího zrna a Vám vadí tvrdá konkurence? To jste za těch 30 let daleko nepostoupil. Změnit komunistické myšlení "paneBože dej lehko" to není jako převléci kabát na Václaváku, že soudruhu kapitalisto? Místo abyste byl rád za tvrdou konkurenci, tak vzýváte zlaté devadesátkové nemakačenkovské časy ...... Takto ten kapitalismus nevybudujeme nikdy!

Richard Vacek
26. listopad 2020, 14:40

Hlavně aby jaderku stavěl někdo kdo v tom má zkušenosti a dovede to rychle. Dle zkušeností s těmi co provozujeme nyní, vidíme, že se jedná o spolehlivé zdoje, díky kterým mohla zůstal spousta uhlí v zemi.

Ruský dodavatel se přímo nabízí jako optimální varianta.

A až budeme potřebovat například lektory o počtu pohlaví nebo o rovnosti lidí a zvířat, tak tam bude zase nejlepší sáhnout po specialistech ze Západu.

Jaroslav Studnička
26. listopad 2020, 14:52

Obávám se, že tito lektoři ovšem holdují i jaderné energetice.

Mirous
26. listopad 2020, 15:16

Většina těch pošuků ze západu co mimojiné prosadili normy na počet LGBT osob ve filmech při udělování oscarů je proti jádru. Ono i té blbé Grétě došlo, že to bez jádra bude hodně těžké, ale tihle retardi mají tak obrovskou setrvačnost, že většina stále šíří hoaxy o jádru.

Jaroslav Studnička
26. listopad 2020, 15:53

Možná upřesním :-)

holdují mělo být v uvozovkách...

Carlos
26. listopad 2020, 20:07

Kdo kde prosadil, ukažte mi ten zákon. Jinak je to jen rozhodnutí těch společností s tímto přijít. Mimochodem ty společnosti často na to z vysoka reálně kašlou a dělají to jenom na oko, protože RoI je pak asi lepší u filmů. Že je psaní křečovité mnohdy je pak věc druhá. Ale ono napsat postavu je sakra těžké, zvlášť když to máte nacpat do dvou hodin, reálně mnohdy na to nestačí šest stovek stran.

Ondra
26. listopad 2020, 20:15

Nejde o postavy ve filmu ale o lidi který se podílej na jeho výrobě/distribuci/atd. A není to zákon ale nový pravidla Akademie filmového umění a věd - irozhlas. cz/kultura/film/oscary-americka-filmova-akademie-nova-pravidla-zeny-mensiny-lgbtq_2009091430_kro

Milan Vaněček
26. listopad 2020, 16:33

No já bych si počkal na firmu, která by dokázala (dokázala, ne pouze slíbila) postavit jaderný reaktor v EU (aby splňoval její přísné bezpečnostní normy) levně.

Velmi draze nám to dokáže postavit každý.

Ivan Novák
26. listopad 2020, 18:25

Říkám to nerad, ale ti politicky přijatelní, dnes, v českém prostředí, a pokud se nebudou muset bát skutečné konkurence, pravděpodobně ani velmi draze.

Carlos
26. listopad 2020, 19:55

Jaký je problém s Korejci?

Ivan Novák
26. listopad 2020, 21:50

Francouzi s Korejci prohráli v Emirátech, do EU je uraženě nepustí a Korejci nemají sílu to zvrátit. I bez toho by dalo dost práce prokázat, že korejská reference je dostatečná (o Hualongu moc nevím, ale ti 3 ostatní jsou bezpečnostně teoreticky trochu pokročilejší).

pr
27. listopad 2020, 00:09

Vzhledem ke známé situaci s termíny nedokončení při stavbách JE bych dal na zvážení ještě jednu variantu Vašeho závěru:

Velmi draze nám to dokáže NEpostavit každý.

Josef
27. listopad 2020, 00:37

výběrové řízení na novou JE mělo začít nejpozději v roce 2005 tak aby se okolo roku 2010 začalo stavět a dnes by JE byla spuštěná, právě kvůli takovým jako Vy co neustále prosazují nefunkční OZE se místo nových JE investovalo do uhlí. A vy byste samozřejmě čekal klidně dalších 100 let.

energetik
26. listopad 2020, 19:56

"Návrh zákona počítá s tím, že v případě, že bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný."

Tarifů za jistič? Takže cena za jistič bude plovoucí? Někdy kladná a jindy záporná? To bude ERÚ stanovovat cenu tarifů každou hodinu jinak, podle ceny silovky na burze? To je ale prakticky nekontrolovatelné v tom budou ještě větší podvody než vybírání poplatků jakože na "podporu OZE".

PetrV
26. listopad 2020, 20:55

Pletes páté přes deváté jako obvykle...

pr
27. listopad 2020, 00:13

Tak nám plantalům vysvětlete mechanismus. Rádi se přiučíme nějakému Vašemu ekonomistickému triku.

energetik II
26. listopad 2020, 22:06

Navrhuji variantu výstavby = jaderný ostrov Rosatom, další důležité systémy = Francie a USA + pořádně zakázek i pro domácí firmy. I na Paks II bude něco podobného. Jinak s tou evropskou byrokracií souhlasím ! Žádost o stavební povolení pro Paks II má 283 000 stránek. Takže v knihovně by to zabralo regál dlouhý asi 25 metrů !

pr
27. listopad 2020, 00:19

Inu vidíte. Dokumentace k FVE má sotva deset centimetrů. Já mám jasno co stavět. To na co mám rozum a lidi. Resuscitovat důchodce a zesnulé aby se stavbou nové JE pomohli není etické.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se