Čína by se nemusela účastnit dostavby britských jaderných bloků, pokud bude Huawei vyřazen ze stavby 5G sítí

DomůRychlé zprávyČína by se nemusela účastnit dostavby britských jaderných bloků, pokud bude Huawei vyřazen ze stavby 5G sítí

Čínský velvyslanec ve Spojeném království v minulém týdnu pohrozil, že se Čína může stáhnout z investic do nových jaderných elektráren a vysokorychlostních železnic. Důvodem pro tuto výhrůžku bylo, že se britská vláda rozhodla zvážit vedle společnosti Huawei i alternativní dodavatele pro pátou generaci mobilních sítí a s Huawei na 5G nespolupracovat. 

Obdobně jako Česká republika i Velká Británie plánuje dostavbu nových jaderných bloků. Kromě aktuálně probíhající stavby jaderné elektrárny Hinkley Point C, kde je čínská státní společnost CGN třetinovým partnerem, mají ve Velké Británii vyrůst i další nové bloky v elektrárně Sizewell. Kromě toho má čínská CGN v plánu postavit i vlastní elektrárnu v lokalitě Bradwell, kde by již vystupovala samostatně, nikoliv v konsorciu s francouzskou EDF.

Podle informací britského deníku The Times ovšem nemusí vše dopadnout tak, jak se nyní plánuje. Čínský velvyslanec Liu Xiaoming na soukromém jednání se zástupci významných podnikatelů uvedl, že případné vyřazení společnosti Huawei z účasti v tendru na 5G sítě může ohrozit čínské plány stavby jaderných elektráren v této ostrovní zemi.

Výstavba Hinkley Point C Zdroj: EDF

Přestože se zástupci vlády snažili prohlášení nepřikládat velkou váhu a označili ho jen za řinčení zbraněmi, nelze tato slova brát zcela na lehkou váhu. Projekty jaderných elektráren jsou projekty na desítky let a především v době výstavby by se do projektu neměly promítat politické spory. I proto musí stabilita vztahů mezi zúčastněnými zeměmi hrát roli při rozhodování o volbě partnera pro dostavbu.

Již dříve přitom stejný velvyslanec případné vyřazení společnosti Huawei z možnosti rozvíjet sítě 5G označil za test, zda je Velká Británie skutečným a věrným partnerem Číny, což účastníci brífinku označili za výhrůžku.

Spory mezi jednotlivými státy se v poslední době nejvíce podepsaly na výstavbě jaderné elektrárně Akkuyu v Turecku. Poté, co turecká armáda sestřelila ruskou stíhačku byly na této elektrárně dokonce kompletně zastaveny práce. Nyní již stavba probíhá, nicméně nabrala i kvůli politickým sporům zpoždění.

V ČR by měl mít stát možnost vyřadit kandidáta z bezpečnostních důvodů

I v České republice se nyní blíží rozhodnutí o dodavatelích pro stavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ by měl již ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku zahájit výběrové řízení na dodavatele bloku. Předpokládá se, že se zúčastní pět kandidátů. Vyhodnocení nabídek by pak mělo být dokončeno o dva roky později.

Bloky nabízené zájemci o dostavbu jaderného bloku v elektrárně Dukovany

Mezi hlavní kandidáty se řadí francouzská EDF, jihokorejská KHNP, americko-kanadský Westinghouse, ruský Rosatom a čínská společnost CGN.

Před výběrem jedné z posledních dvou jmenovaných společností varují státní bezpečnostní složky. I z toho důvodu si český stát ve smlouvě s ČEZem vyjednal právo, aby některého z kandidátů mohl vyřadit z výběrového řízení z bezpečnostních či jiných důvodů.

Úvodní fotografie: Výstavba blokHinkley Point C. Zdroj: EDF Energy