Domů
Jaderné elektrárny
Pákistánský jaderný blok typu Hualong One Karáčí 3 dosáhl komerčního provozu
Jaderná elektrárna Karáčí s bloky typu Hualong one
Zdroj: CGTN

Pákistánský jaderný blok typu Hualong One Karáčí 3 dosáhl komerčního provozu

Třetí blok pákistánské jaderné elektrárny Karáčí zahájil komerční provoz. Stavba bloku typu Hualong One s instalovaným výkonem 1100 MW začala v roce 2016. Společně se sesterským blokem Karáčí 2 mají ročně vyprodukovat 20 TWh elektřiny a ušetřit spálení přes 6 milionů tun uhlí.

Čínská energetická společnost CNNC oznámila, že třetí blok jaderné elekrárny Karáčí dne 18. dubna úspěšně absolvoval akceptační zkoušky. Pákistánská elektrárna tak nyní oficiálně disponuje dvěma bloky typu Hualong One (na mezinárodním trhu označované též HPR1000)  v komerčním provozu.

"Výstavba projektů HPR1000 v Pákistánu ztělesňuje prohlubující se komplexní strategické partnerství  a spolupráci mezi Čínou a Pákistánem. Dále pak náš vzájemný závazek k zelenému a nízkouhlíkovému rozvoji, boji proti změnám klimatu a dosažení uhlíkové neutrality," uvedla CNNC v tiskové zprávě.

Výstavba Karáčí 3 začala v květnu 2016. Horké funkční testování, které simuluje teploty a tlaky, kterým budou reaktorové systémy vystaveny za běžného provozu a provádějí se před zavážením jaderného paliva, byly dokončeny v listopadu loňského roku.

Prvního kritického stavu dosáhl blok 21. února a k síti byl připojen 4. března. Na plný výkon se pak blok dostal poprvé 31. března.

V rámci akceptačních testů byl vyzkoušen provoz při výkonových stupních od 25 % do 87 %. V samém závěru pak elekrárna absolvovala 100 hodinovou zkoušku při plném výkonu.

Čtvrtý Hualong One v provozu

Karáčí 3 se stal teprve čtvrtým blokem svého typu, který byl uveden do komerčního provozu. Jako první této mety dosáhl blok Fu-čching 5 v lednu loňského roku v domovské Číně. Druhým komerčně provozovaným Hualong One se stalo Karáčí 2 v květnu 2021 následované blokem Fu-čching 6 letos v březnu.

V různých fázích projektu se pak nachází dalších 11 jaderných reaktorů tohoto typu. Nejnovějším je pak projekt jihoamerické elektrárny Atucha 3, na kterou podepsala CNNC smlouvu s Nucleoeléctrica Argentina letos v únoru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Michal K.
25. duben 2022, 12:13

evidentne netusia co my v EU vieme davno.

A to zemny plyn je zelena investicia a udrzatelny zdroj :)

energetik
25. duben 2022, 18:37

Koukám že atomterotisté brzy postoupí o další level jak se spojí s místními islamistickými teroristy. To je opravdu ideální zemně na JE.

"Země se potýká se sílící mocí islámských radikálů. Velice časté jsou srážky vojska s radikály a protivládní demonstrace. Po těchto událostech vláda velice často vyvolává výjimečný stav, který někdy trvá až nepřirozeně dlouho. Centrální vláda nemá žádnou kontrolu nad územím při hranici s Afghánistánem, kde kvete obchod se zbraněmi a drogami. Toto území je pod kontrolou místních kmenových vůdců, kteří většinou podporují svržený Taliban a teroristickou organizaci Al-Kaidu. Ukrýval se zde i terorista Usáma bin Ládin, kterého 1. května 2011 zabila americká armáda v jeho sídle. Pákistánská armáda začala naplno bojovat s radikály na severozápadě země na začátku roku 2008. Své útoky provádí hlavně v oblasti severního a jižního Vazíristánu, není však dobře vyzbrojena a radikálové se mohou opřít o podporu místních obyvatel, kteří s nimi většinou sympatizují.

V roce 2012 tajná zpráva NATO obvinila pákistánskou zpravodajskou službu ISI, že ve válce v Afghánistánu tajně podporuje militantní islamistické hnutí Talibán. Spojené státy obvinily pákistánskou ISI z napojení na teroristické skupiny i v roce 2017."

JVr
26. duben 2022, 10:26

Citace z Wiki - "Pákistán je jednou z devíti zemí světa, o nichž je oficiálně známo, že disponují jadernými zbraněmi."

Tzn. to, že se postaví v Pákistánu JE je mnohem menší problém, než to, že se ti radikální islamisté mohou zmocnit jaderných hlavic.

Na druhou stranu Pákistán je problém Indie i kvůli Indii má ty jaderné zbraně, a předpokládám, že jejich dolet bude omezený na Indii. Nebudou to tedy mezi kontinentální střely, které by ohrozily Evropu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se