Domů
Jaderné elektrárny
Čtvrtý jaderný reaktor typu Hualong One dosáhl v Pákistánu první kritikality
Zdroj: CGTN

Čtvrtý jaderný reaktor typu Hualong One dosáhl v Pákistánu první kritikality

Třetí blok jaderné elektrárny Karáčí v Pákistánu dosáhl první kritikality. Stal se čtvrtým reaktorem Hualong One na světě a teprve druhým mimo Čínu, který dosáhl tohoto milníku. V domovské Číně krátce předtím dosáhl blok Fuqing stejné konstrukce plného výkonu a přiblížil se tak komerčnímu provozu.

Čínská energetická společnost CNNC oznámila, že jaderný blok typu Hualong One v pákistánském Karáčí dosáhl 21. února první kritikality. Jedná se o světově čtvrtý Hualong One, který tohoto milníku dosáhl, mimo domovskou Čínu se pak jedná teprve o druhý reaktor.

"Kritikalita jaderného reaktoru v jaderné elektrárně je podobná procesu zapalování konvenčního kotle tepelné elektrárny nebo také kardiostimulátoru. Po dosažení kritikality „srdce“ reaktoru nebo aktivní zóny „bije“, zatímco reaktor pracuje v jaderné rovnováze," představila proces CNNC v tiskové zprávě.

Výstavba bloku Karáčí 3 s instalovaným výkonem 1100 MWe začala v květnu 2016. Po úspěšném uvedení do komerčního provozu by měla dodávat ročně zhruba 9 TWh elektrické energie. Sesterský blok Karáčí 2 vstoupil do komerčního provozu v květnu loňského roku.

Hualong One ve Fuqing 6 na plném výkonu

Mezi první čínské reaktory typu Hualong One (označované také HPR1000) od CNNC se řadí Fuqing 5 a 6 v provincii Fujian. Blok Fuqing 5 vstoupil do komerčního provozu jako vůbec první Hualong One v lednu 2021 po 6 letech výstavby. Šestý blok elektrárny Fuqing byl spuštěn v prosinci loňského roku a k ​​elektrické síti byl připojen 1. ledna. V druhé polovině února letošního roku pak Fuqing 6 dosáhl plného výkonu a výrazně se tak přiblížil komerčnímu provozu.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jaderná energetika zažívá obrození. Roky, kdy stála stranou pozornosti, si ale vybírají svoji daň
27. červen 2022, 05:00
Jaderná energetika jako německé dilema. Zelení ji i přes krizi odmítají
25. červen 2022, 08:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se