Domů
Jaderné elektrárny
Paraguay a Rusko spolu budou spolupracovat na jaderném program

Paraguay a Rusko spolu budou spolupracovat na jaderném program

Rusko a Paraguay podepsaly minulý týden ve Vídni dohodu o spolupráci týkající se mírového využití nukleární energie. Dokument tvoří mimo jiné právní základ spolupráce při vytváření a zdokonalování paraguayské jaderné infrastruktury v souladu s mezinárodními standardy.

Podle vyjádření Rusů je dohoda výchozím bodem pro aktivní dialog mezi dvěma zeměmi ohledně jaderné energie a pomůže odstartovat některé specifické projekty. Dokument pak tvoří zejména právní základ spolupráce pro mírové využití jaderné energie v řadě oblastí. Jedná se například o pomoc při vytváření a zdokonalování paraguayské jaderné infrastruktury v souladu s mezinárodními standardy, jaderné a radiační kontroly a školení odborníků, dozor nad fyzickou ochranou jaderných materiálů a zdroj záření a nakládání s nebezpečným odpadem.

Dohoda, kterou podepsal šéf Rosatomu Alexey Likhachov a paraguayský ministr pro radiologii a jádro (ARRN) César Cardozo Román stanovuje vytvoření společných pracovních skupin pro konkrétní projekty a vědecký výzkum, výměnu odborníků, pomoc při školení, výměnu informací a dodávky vybavení a materiálu. Dokument navazuje na memorandum o porozumění mezi Rosatomem a ARRN, které bylo podepsáno 18. října loňského roku, a stalo se tak prvním oficiálním dokumentem ohledně mírového využití jaderné energie mezi oběma zeměmi.

Samotná Paraguay, ležící mezi Argentinou a Brazílií, přitom nikdy neměla velké jaderné ambice. Důvodem spolupráce jsou ovšem zásoby uranu, které by Paraguay ráda těžila. V květnu 2015 byla texaské uranové energetické společnosti udělena povolení na projekt v jižní části země, kde chce společnost realizovat celý proces od průzkumů až po samotnou těžbu. Tato ložiska se nacházejí v Paranské pánvi, která je známá pro své zásoby uranu. V této oblasti surovinu těží již například sousední Brazílie.

Úvodní fotografie: Rosatom

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.