Počet lokalit pro úložiště by správa měla snížit v příštím roce

DomůJaderné elektrárnyPočet lokalit pro úložiště by správa měla snížit v příštím roce

Ke snížení počtu lokalit zvažovaných pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu v Česku chce Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dospět příští rok. Novinářům to při dnešní návštěvě lokality Hrádek na Jihlavsku řekl ředitel SÚRAO Jan Prachař. Hrádek je mezi devíti místy v ČR vytipovanými pro úložiště. Starostové z Hrádku minulý měsíc požádali o vyloučení ze seznamu s odkazem na to, že odtud voda teče k vodárenským nádržím. Prachaře v Dolní Cerekvi čekala skupina protestujících s čerty.

„Já bych a priori nechtěl vylučovat nějaké lokality v současné chvíli,“ řekl dnes Prachař, který SÚRAO vede od února.

Uvedl, že v lokalitách probíhají povrchové měřicí práce, ale nedělají se žádné vrty. Měření má být dokončeno do poloviny roku.

„Poté bychom to chtěli zodpovědně zhodnotit a technicky vybrat nejvhodnější řešení,“ řekl.

Vyjádřit se pak podle něj budou moci i dotčené obce. V tiskové zprávě SÚRAO uvedla, že se připravuje zákon o zapojení obcí, v legislativním plánu je pro rok 2019.

Rozhodnutí o snížení počtu možných lokalit pro úložiště z devíti na čtyři rada správy úložišť letos v lednu odložila s odůvodněním, že chce mimo jiné počkat na geofyzikální data. V únoru tehdejší ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) odvolala ředitele SÚRAO Jiřího Slováka.

Protestující v maskách čertů dnes čekali před úřadem v Dolní Cerekvi na Prachaře s plakátem, na němž stálo: Národní zdroje pitné vody bez radioaktivních odpadů.

Poukazovali na argument místních lidí, že Hrádek leží u evropského rozvodí. Voda odtud odtéká jak do vodárenské nádrže Hubenov zásobující Jihlavu, tak směrem do povodí Želivky s vodárenskou přehradou Švihov.

Tisková zpráva SÚRAO obsahuje vyjádření České geologické služby, podle níž případné technické práce spojené s průzkumem pro úložiště na lokalitě Hrádek nenaruší hydrogeologický režim.

Prachař řekl, že obavy lokalit ohledně vody chápe.

„Kdyby jednou v budoucnu projekt hlubinného úložiště měl ovlivnit podzemní vody, tak to je vylučující kritérium a v takové lokalitě by projekt hlubinného úložiště nemohl být,“ uvedl.

Starostové z Hrádku se na postupu proti úložišti dohodli 25. dubna, angažovali i společného právního zástupce. Zároveň požádali SÚRAO a ministerstvo průmyslu o vyloučení ze seznamu míst pro úložiště do 30 dnů. Lhůta vyprší v neděli.

V pondělí starostové z této lokality vydají společné prohlášení, v němž budou informovat o dalším postupu. Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák ČTK řekl, že obce pak mimo jiné chtějí aktivizovat obyvatele v širším okolí a také v Praze, kde lidé pijí vodu ze Švihova. Lidé v regionu by měli vyvěšovat protestní plakáty.

Věra Stejskalová dr