Podpora výstavby nové jaderné elektrárny u polské veřejnosti roste

DomůJaderné elektrárnyPodpora výstavby nové jaderné elektrárny u polské veřejnosti roste

Podpora veřejnosti ohledně výstavby nového jaderného bloku u našeho severního souseda meziročně opět vzrostla. Analýza ukázala, že 69 % obyvatel z blízkého okolí potenciálních míst, kde by mohla nová polská jaderná elektrárna stát, výstavbu podporuje. Důvodem jsou kromě zmírnění dopadů polské energetiky na klimatické změny také potenciál vytvoření nových pracovních míst a energetická soběstačnost státu. Celkem 78 % dotázaných si totiž myslí, že bez nového jaderného zdroje nebude Polsko schopné pokrýt svoji spotřebu.

Hlavním závěrem veřejného průzkumu na téma výstavby nové jaderné elektrárny v Polsku, který si nechala zpracovat společnost PGE EJ1 (dceřiná společnost PGE – Polska Grupa Energetyczna), je růst podílu obyvatel z potenciálních oblastí výstavby, kteří nový jaderný zdroj podporují.

Průzkum, který probíhal na konci minulého roku mezi více než dvanácti sty obyvateli z oblastí Choczewo, Gniewino a Krokowa, ukázal meziroční nárůst podpory výstavby nové elektrárny v Polsku o 2 % na 69 %. Dvě třetiny respondentů podporují výstavbu jaderného zdroje ve svém blízkém okolí, což je na jednu stranu stejný podíl jako v průzkumu předešlém, došlo ovšem k úbytku oponentů, kteří jsou silně proti ze 17 % na 9 %.

Důvodem podpory nového jaderného zdroje u polských občanů je vidina nových pracovních příležitostí a rozvoje oblasti (51 % respondentů), ale i nižší ceny elektřiny (42 % respondentů). Celkem 78 % respondentů si také myslí, že Polsko nový jaderný zdroj potřebuje, protože současné elektrárny nebudou schopny v budoucnosti pokrýt polskou spotřebu.

Polská JE by mohla být v provozu v roce 2033

Podle posledního plánu, který polské ministerstvo energetiky zveřejnilo ke konzultaci, by měla první polská jaderná elektrárna být v provozu do roku 2033 s tím, že během příštího roku by měl proběhnout výběr lokality pro výstavbu a o rok později výběr technologie a dodavatele. Do roku 2043 by pak mělo Polsko disponovat až 6 bloky s instalovaným výkonem 6-9 GW.

Polský ministr energetiky se nechal minulý rok v září slyšet, že bez jaderné elektrárny nebude země schopna splnit své závazky v oblasti snižování emisí.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...