Domů
Jaderné elektrárny
Podpora výstavby nové jaderné elektrárny u polské veřejnosti roste
Polská vlajka. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Podpora výstavby nové jaderné elektrárny u polské veřejnosti roste

Podpora veřejnosti ohledně výstavby nového jaderného bloku u našeho severního souseda meziročně opět vzrostla. Analýza ukázala, že 69 % obyvatel z blízkého okolí potenciálních míst, kde by mohla nová polská jaderná elektrárna stát, výstavbu podporuje. Důvodem jsou kromě zmírnění dopadů polské energetiky na klimatické změny také potenciál vytvoření nových pracovních míst a energetická soběstačnost státu. Celkem 78 % dotázaných si totiž myslí, že bez nového jaderného zdroje nebude Polsko schopné pokrýt svoji spotřebu.

Hlavním závěrem veřejného průzkumu na téma výstavby nové jaderné elektrárny v Polsku, který si nechala zpracovat společnost PGE EJ1 (dceřiná společnost PGE – Polska Grupa Energetyczna), je růst podílu obyvatel z potenciálních oblastí výstavby, kteří nový jaderný zdroj podporují.

Průzkum, který probíhal na konci minulého roku mezi více než dvanácti sty obyvateli z oblastí Choczewo, Gniewino a Krokowa, ukázal meziroční nárůst podpory výstavby nové elektrárny v Polsku o 2 % na 69 %. Dvě třetiny respondentů podporují výstavbu jaderného zdroje ve svém blízkém okolí, což je na jednu stranu stejný podíl jako v průzkumu předešlém, došlo ovšem k úbytku oponentů, kteří jsou silně proti ze 17 % na 9 %.

Důvodem podpory nového jaderného zdroje u polských občanů je vidina nových pracovních příležitostí a rozvoje oblasti (51 % respondentů), ale i nižší ceny elektřiny (42 % respondentů). Celkem 78 % respondentů si také myslí, že Polsko nový jaderný zdroj potřebuje, protože současné elektrárny nebudou schopny v budoucnosti pokrýt polskou spotřebu.

Polská JE by mohla být v provozu v roce 2033

Podle posledního plánu, který polské ministerstvo energetiky zveřejnilo ke konzultaci, by měla první polská jaderná elektrárna být v provozu do roku 2033 s tím, že během příštího roku by měl proběhnout výběr lokality pro výstavbu a o rok později výběr technologie a dodavatele. Do roku 2043 by pak mělo Polsko disponovat až 6 bloky s instalovaným výkonem 6-9 GW.

Polský ministr energetiky se nechal minulý rok v září slyšet, že bez jaderné elektrárny nebude země schopna splnit své závazky v oblasti snižování emisí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
energetik
18. březen 2019, 18:07

No to by bylo super kdyby Poláci do toho šli. To bude ostuda až bude mít ČEZ levnější jadernou konkurenci a ještě k tomu začátečníka. Jaderní aktivisté z ČR a Polska by měli udělat nějakou dohodu ať si nelezou do kšeftu, daňový poplatníci a akcionáři ČEZu dobrovolní i ti nedobrovolní se jistě budou ptát proč máme jaderný tunel o tolik dražší než je ten Polský a budou chtít odpověď a hledat úspory a zodpovědné lidi. A kdyby to náhodou bylo naopak (mizivá šance) tak se budou zase ptát ti v Polsku. Prekérní situace.

Doporučoval bych Polákům s jaderným tunelem počkat až jak dopadne ten ČEZký.

Petr
18. březen 2019, 18:47

Když to nebudou stavět ti, co to doma dostavět neumí nebo příšerně předražují, ale vybere se návrh od někoho, kdo už prokázal dobrou cenu, tak nebude žádný tunel, a i v tom nejhorším případě ani nemůže být v té obří velikosti víc jak 500 miliard, které u nás dál neustále tunelují OZE.

energetik
18. březen 2019, 19:28

Už jen to že je to strašně moc ruční práce která nejde robotizovat a její hodnota stále roste, tak jako roste i hodnota peněz. Tak se úspěch jaderného snu každým dnem vzdaluje velmi rychlým a stále zrychlujícím tempem. Tady vám za hrst rýže jako v Číně pracovat nikdo nebude a levné migranty tu nechcete.

Zařízení co stálo před pár lety drobné např. 500 miliard bude za pár let stát několikanásobek pokud se podíl ruční práce nebude se zvyšujícím energetickým ziskem snižovat. Navíc hodnota peněz 500 miliard před pár lety byla jiná než za pár let.

Stačí se podívat jak kolikanásobně vzroste cena při stavbě takového projektu při nějakém zdržení a dodatečných ručních pracech. Z toho je vidět jak cena ruční práce stále roste, protože ji vytlačují roboti.

Nadšení pro jadernou energii vypršelo a politické vězně také už nemáme jako v minulosti kdy to díky tomu mohlo mít nějakou obhajitelnou návratnost.

Mirek
18. březen 2019, 21:04

Blábolíš jako vždy. Tvoje předpovědi jsou ještě víc než blábol. Příště zkus použít víc čísel, aby ti aspoň nějaký poloblb uvěřil, protože takhle ti teď věří jen blb.

Loudil
18. březen 2019, 20:38

No pokud v soutěži na těch 6 nových bloků vyhraje ruský ROSATOM, tak budou mít Poláci asi - "osýpky". Počítám ale, že tam bude z politických důvodů Rosatom vyřazen hned na začátku. I kdyby byl nejvhodnějším kandidátem cenou i technickým řešením. Krátkozraké řešení. Polákům kdysi ublížil SSSR, nám zase Třetí říše. Oba tyto režimy již dlouho neexistují. To jsme měli odmítnout předání Auto Škody do německých rukou díky minulosti ? , díky tomu že 15.března 1939 okupovali Prahu ? Tolik k polským reaktorům. Poláci mají dobré podmínky pro využití větru a můžou využít i slunce , ať se tedy sami rozhodnou. Finové, Bulhaři, My, Anglie, Maďaři to s jádrem zkoušíme , zda je to schůdná cesta a dobrá cesta dnes ovšem netuší nikdo. Pokud třeba někde přijde nová Fukušima ,náhled se rychle změní o 180 stupňů a jádru zazvoní umíráček. V Německu už zazvonil.

energetik
18. březen 2019, 21:48

Já se Polákům nedivím. Německo je už někde jinde, ale v Rusku se toho sice také změnilo dost, ale to ještě nestačí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se