Polská skupina Synthos a GE Hitachi budou spolupracovat na vývoji malého jaderného reaktoru

DomůJaderné elektrárnyPolská skupina Synthos a GE Hitachi budou spolupracovat na vývoji malého jaderného reaktoru

Polská chemická skupina Synthos, kterou vlastní nejbohatší Polák Michal Solowow, bude spolupracovat s americko-japonskou firmou GE Hitachi Nuclear Energy na vývoji technologie pro malý jaderný reaktor. Polsko stále vyrábí většinu elektřiny z uhlí, čím dál více polských podniků však zkoumá alternativní zdroje energie, informovala dnes agentura Reuters.

Solowow upozornil, že využívání malých jaderných reaktorů by Polsku pomohlo při odchodu od uhlí a mělo by příznivý vliv na polský průmysl. Podle listu Puls Biznesu rovněž uvedl, že společný projekt firem Synthos a GE Hitachi na výstavbu malého jaderného reaktoru s výkonem 300 megawattů bude hotov do deseti let. Předpověděl, že investice bude činit méně než miliardu dolarů (zhruba 23 miliard Kč).

GE Hitachi Nuclear Energy je společným podnikem amerického konglomerátu General Electric a japonské firmy Hitachi. Společnost Synthos působí také v České republice, kde vlastní chemický podnik Synthos Kralupy.

Polsko hodlá postavit svou první tradiční jadernou elektrárnu během příštích 20 let, ještě ale nemá vyřešen systém financování projektu. Země nyní čelí zvýšenému tlaku ze strany Evropské unie na omezování uhlíkových emisí.

Varšava nicméně upozorňuje, že odchod od uhlí nelze uskutečnit přes noc. „Není snadné přejít k obnovitelným zdrojům energie, a jaderná energie je alternativa, kterou lze využít,“ uvedl dnes polský ministr financí Jerzy Kwieciński.

Česká energetická skupina ČEZ se minulý měsíc dohodla, že bude rozvíjet malé jaderné reaktory společně s americkou firmou NuScale. Právě jaderné zdroje menšího výkonu označil premiér Andrej Babiš letos na jaře za optimální řešení pro stavbu nových jaderných bloků v Česku.