Domů
Jaderné elektrárny
Polské firmy předložily žádosti o malé jaderné reaktory regulátorovi
Malé modulární reaktory NuScale
Zdroj: Oregon State University

Polské firmy předložily žádosti o malé jaderné reaktory regulátorovi

Polské Národní agentuře pro atomovou energii (Państwowa Agencja Atomistyki, PAA) byly předloženy dvě žádosti o posouzení technologie malých modulárních reaktorů (SMR). Žádost výrobce mědi a stříbra KGHM Polska Miedź SA vychází z návrhu elektrárny VOYGR SMR od společnosti NuScale, zatímco žádost společnosti Orlen Synthos Green Energy počítá s reaktorem BWRX-300 od společnosti GE Hitachi Nuclear Energy.

Žádosti se týkají "obecného stanoviska" k plánovaným organizačním a technickým řešením u zamýšlených bloků SMR. Agentura PAA uvedla, že obecné stanovisko se jako předlicenční nástroj může vztahovat na jakákoli řešení plánovaná investorem, včetně konstrukčních, technologických a organizačních řešení, která budou mít přímý dopad na jadernou bezpečnost a radiační ochranu. Cílem stanoviska by mělo být zjištění, zda plánovaná organizační a technická řešení splňují požadavky jaderné bezpečnosti a radiační ochrany vyplývající z ustanovení atomového zákona, nebo zda by měl investor provést úpravy.

Předseda PAA má v této věci na vydání stanoviska šest měsíců. Regulátor však poznamenal, že ve zvláště složitých případech může být tato lhůta prodloužena na devět měsíců.

Obě společnosti počítají se spuštěním nového SMR do roku 2029

V únoru letošního roku podepsala společnost KGHM, která svou žádost podala 8. července, se společností NuScale finální dohodu o zahájení prací na uvedení první polské elektrárny NuScale VOYGR SMR do provozu v roce 2029. Prvním úkolem v rámci této dohody bude identifikovat a posoudit potenciální lokality výstavby a vypracovat hlavní milníky projektu a odhad nákladů.

Jaderná elektrárna s několika NuScale moduly. Zdroj: NuScale Power

"Je to historický den nejen pro KGHM, ale také pro Polsko," řekl prezident KGHM Marcin Chludziński. "Činíme další významný krok směrem k atomu. Dnes jsme jako první v zemi požádali Národní agenturu pro atomovou energii o posouzení technologie SMR, kterou chceme realizovat."

Chludziński dodal, že dalším krokem bude zpracování lokalizační studie.

Vizualizace elektrárny s malým modulárním reaktorem BWRX-300. Zdroj: GE Hitachi

Orlen Synthos Green Energy, společný podnik chemických výrobců Synthos Green Energy (SGE) a PKN Orlen, rovněž podal svou žádost 8. července. V prosinci 2021 podepsaly společnosti GE Hitachi, BWXT Canada a SGE dohodu o záměru spolupracovat při nasazení SMR BWRX-300 v Polsku. SGE spolu se svými partnery usiluje o dokončení výstavby prvního reaktoru BWRX-300 do roku 2029, přičemž nejméně 10 těchto reaktorů chce spustit na počátku 30. let tohoto století.

Kanadské zkušenosti mají urychlit zavedení SMR v Polsku

Technická dokumentace předložená spolu s žádostí vychází z materiálů, kterou dodavatel technologie připravil pro kanadský jaderný dozor v rámci procesu Vendor Design Review, poznamenala společnost Orlen Synthos Green Energy.

Společnost Ontario Power Generation loni vybrala návrh jaderného ostrova BWRX-300 pro nasazení v areálu JE Darlington, kde by podle ní mohl být první kanadský komerční SMR dokončen již v roce 2028.

Design reaktoru BWRX-300 od GE Hitachi. Zdroj: GE Hitachi Nuclear Energy

"Díky tomuto projektu bude možné využít kanadské zkušenosti v oblasti vývoje, přípravy investičního procesu, licencování, výstavby a provozu jaderné elektrárny stejného typu v Polsku," uvedl Orlen.

"Zajištění stabilních dodávek do polské energetické soustavy vyžaduje rychlé zavedení jaderných technologií," uvedl prezident PKN Orlen Daniel Obajtek. "Abychom toho dosáhli, musíme se spolehnout na osvědčené technologie, a tou je právě BWRX, na kterou máme exkluzivitu. Tato technologie se vyznačuje nejvyšší tepelnou účinností. Zásadní je také to, že jsme získali partnera, který má rozsáhlé zkušenosti s realizací jaderných technologií a může být světovým lídrem ve vývoji technologie SMR.

SMR v pokročilé fázi vývoje - infografika

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Peter Zachara
16. červenec 2022, 13:18

a může být světovým lídrem ve vývoji technologie SMR.

Niekto zaspal za rusakmi a cinanmi dobu. Este ze mozeme tento uspech zvalit na oblubeneho diabla z vychodu

cudla
16. červenec 2022, 17:54

Tak v ČR to nemusíme řešit zahřejeme se signály ;)

Karel Navratil
16. červenec 2022, 20:26

Nic nového pod sluncem, za komoušů byly plánovány malé rteaktory v každém kraji, jenže sametová revoluce všemu udělala konec,,,,podobně to dopadlo s výstavbou bytů a domů, jenže na potřebu nových bytů upozorní zas nějaký vědátor.....

Petr prochaska
17. červenec 2022, 08:23

NuScase plánuje uvést do provozu svůj první SMR v roce 2026. Pak předpokládám, že bude několik let testování a vyhodnocování. 2029 jako uvedení do provozu v Polsku je nereálný termín.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se