Domů
Jaderné elektrárny
Pozitivní signály z Mezinárodního energetického fóra ve sněmovně
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

Pozitivní signály z Mezinárodního energetického fóra ve sněmovně

Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

Mezinárodní energetické fórum, které proběhlo v Poslanecké sněmovně, bylo zaměřeno na jadernou energetiku. Vystoupili na něm premiér Andrej Babiš, ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a několik klíčových osob, které budou určovat uskutečnění výstavby nových jaderných zdrojů. Jednání obsahovalo podle mě řadu pozitivních aspektů.

Mezinárodní energetické fórum proběhlo 21. února 2019 v Poslanecké sněmovně a zaměřeno bylo hlavně na výstavbu nových jaderných zdrojů. Obsazeno bylo opravdu reprezentativně. Na úvod vystoupili kromě představitelů organizující sněmovny premiér Andrej Babiš a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Velmi vypovídající byla vystoupení Jaroslava Míla, Dany Drábové a Daniela Beneše. Připomeňme, že Jaroslav Míl je poměrně čerstvý pověřenec pro výstavbu nových jaderných zdrojů, Dana Drábová předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a Daniel Beneš ředitelem firmy ČEZ.

Doporučuji opravdu každému, kdo se o energetiku zajímá, si celou konferenci poslechnout (možno třeba zde). Poprvé od zrušení temelínského tendru byla přednesena jasnější a ucelenější vize postupu při výstavbě nových jaderných zdrojů v České republice. Osobně považuji za velmi důležitý a pro mě povzbudivý velice seriózní přístup všech řečníků. Co konkrétně se vyjasnilo a co považuji za klíčové pozitivní prvky?

Jak je jasné z vystoupení Andreje Babiše, prioritou se stala výstavba v Dukovanech. Důvod je poměrně jasný. Zrušení tendru, které nejen premiér považuje za chybu, posunulo případné dokončení stavby nebezpečně blízko konci životnosti současných dukovanských bloků. Příprava v Temelíně bude pokračovat. Jde nejen o záložní řešení, ale naše státní energetická koncepce předpokládá postavení většího počtu jaderných reaktorů. Je třeba nahradit nejen dosluhující jaderný výkon, ale také odstavované elektrárny uhelné.
Velice důležité je, že političtí představitelé zdůrazňovali nutnost postavit rozhodnutí o způsobu výstavby na co nejširší podpoře a shodě vládních i opozičních stran, různých sdružení a odborníků. To je přesně nutnost, kterou jsem zde mnohokrát zdůrazňoval. Je totiž důležité stavbu zahájit, ale mnohem důležitější je ji úspěšně dokončit. K tomu je dlouhodobá a široká podpora a shoda všech zainteresovaných subjektů klíčová.

Jaderná elektrárna Dukovany s vyrovnávací nádrží Mohelno (zdroj ČEZ).
Jaderná elektrárna Dukovany s vyrovnávací nádrží Mohelno (zdroj ČEZ).

Investorem výstavby bude společnost ČEZ prostřednictvím dceřiné společnosti Dukovany 2. ČEZ uzavře se státem smlouvu o rozdělení rizik. Na základě této smlouvy ponese ČEZ rizika způsobená špatným řízením projektu, chybami v přípravě či organizaci. Stát na sebe vezme rizika související s výkonem státní správy, regulací a politickými rozhodnutími. V průběhu projektu bude možnost jej za definovaných podmínek převést z firmy ČEZ na stát. Tato smlouva by měla zajistit nízkou míru rizika a levnou cenu peněz pro tuto investici. Půjde tak o strategickou stavbu zajišťující bezpečnou a levnou elektřinu pro české obyvatelstvo a průmysl. Z tohoto hlediska pak cena elektřiny z ní bude blíže plánované u projektu maďarské elektrárny Pakš II než u Hinkley Point C.

Důležitý je rozvážný přístup a deklarace, že se bude postupovat tak, aby byl projekt ve všech fázích co nejpečlivěji připraven, bez riskantního předbíhání kroků a s realisticky podloženými termíny. Základní etapy byly popsány ve velmi seriózním vystoupení Jaroslava Míla. Smlouvu mezi státem a firmou ČEZ by rád dohodl do května tohoto roku. Projekt pak bude postupovat po etapách. Během první by mělo být vydáno územní rozhodnutí a povolení o umístění jaderného zdroje od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Už v letech 2020 až 2021 by mělo být vypsáno výběrové řízení na dodavatele. Do roku 2024 by se měly vyhodnotit nabídky a doporučit vítěz tendru. V další etapě do roku 2029 by měla být podepsána smlouva s dodavatelem a vydáno stavební povolení. Po dokončení příprav na stavbu by měl nastat její rozjezd v roce 2030.

Nutnou podmínkou je i vyrovnaná dohoda s Evropskou unií a také minoritními akcionáři a schválení postupu financování těmito subjekty. Je sice jasné, že klíčové by mělo být naplnění potřeb české společnosti, občanů a průmyslu, přesto by však měly být respektovány oprávněné zájmy minoritních akcionářů. Problémem může být, že někteří z nich jsou spekulativního charakteru a nesledují příliš zájem dlouhodobé perspektivy a rozvoje energetické firmy. Stejně tak je třeba naplnit pravidla Evropské unie.

Velmi přínosné bylo zdůraznění role jaderného dozoru excelentním vystoupením Dany Drábové. Nezávislost a úroveň jaderné bezpečnosti v Česku má i ve světě velmi dobrou pověst. Je potřeba, aby si své kvality udržela i v budoucnu. S růstem úkolů bude třeba posílit i zázemí tohoto úřadu a je dobře, že si to stát jasně uvědomuje.

Samotná konference byla sice o jádru, ale většina řečníků zdůrazňovala, že klíčová je celková koncepce energetiky a harmonický mix. V tomto směru je tak nutné vyřešit i podporu a zapojení obnovitelných zdrojů, které v něm mají nezastupitelnou úlohu. Je dobře, že si klíčoví hráči uvědomují, že nás určitě nespasí jeden zdroj, ale je potřeba zajistit harmonický mix energetických zdrojů odpovídající našim geografickým i dalším podmínkám.

Zároveň řečníci zdůrazňovali, že první bloky budou náhradou dosluhujících Dukovan, ale je třeba počítat i s dalšími, které postupně vystřídají část odstavovaných uhelných elektráren. První stavěné bloky budou s největší pravděpodobností velké bloky III+, ovšem další by mohly být i malé modulární reaktory, které by se daly využít nejen pro výrobu elektřiny, ale i v teplárenství. Na začátku třicátých let už by měly být k dispozici.

Je pravdou, že zatím jde o slovní deklarace a teprve následující měsíce ukáží, jak se bude deklarované realizovat. Zatím nebylo pochopitelně možné říci, jak bude přesně vypadat smlouva mezi státem a firmou ČEZ, podoba výběrového řízení, model reaktoru i cena elektřiny z něj, ke které se dospěje. Pan Daniel Beneš i Jaroslav Mill explicitně mluví o tom, že model bude zaměřen na naplnění strategických potřeb státu. Způsobem financování se cena z Hinkley Point C, která je okolo 100 EUR/MWh, sníží o 50 EUR/MWh na cenu Pakš, která je 50 EUR/MWh. Podrobněji jsem vliv vybraného modelu na cenu elektřiny ze zdroje popsal v tomto článku.

Odpoledne se na fóru představily jednotliví potenciální dodavatelé, kteří představily své nabídky. Byly to ruský Rosatom (Rusko), CGN (Čína), EDF a Framatom (Francie), Atmea (Francie a Japonsko), Westinghouse (USA a Kanada) a KEPCO (Jižní Korea). Podrobněji jsou jednotlivé reaktory popsány třeba v tomto článku (zdezde).

Teprve budoucnost ukáže, jak konkrétně politická reprezentace i manažeři vyslovené plány realizují, zda se výstavba rozběhne a jak bude provedena. Alespoň podle mého názoru by Mezinárodní energetické fórum, které proběhlo v Poslanecké sněmovně, mohlo být zařazeno nejméně mezi pozitivní signály ve správném směru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
energetik
25. únor 2019, 07:31

Já jsem tam bohužel nic pozitivního neviděl ani neslyšel. Jen nekonkrétní politické kydy bez žádné osobní zodpovědnosti, nebylo tam nic co by nebylo známé už před tímto představením. Tedy že to bude další tunel bez veřejného výběrového řízení, protože už si vybrali tu nejdražší firmu která to bude provozovat.

Stále chybí stanovit to základní co bylo příčinou i všech předchozích státem podporovaných tunelů a to je:

Stanovení hraniční hodnoty vnitřního výnosového procenta investic u výrobců z jaderných zdrojů elektřiny kterou stát hodlá garantovat. A jak často se bude provádět veřejná kontrola a sektorové šetření přiměřenosti garancí a kontrola přiměřenosti podpory u těchto jaderných zdrojů.

A paní Drábová je jen loutka která to má posvětit. Za ten podvod se sváry měl provozovatel přijít o licenci a mělo být nové výběrové na lepšího provozovatele jaderné elektrárny. Jiní výrobci energie přišli o licence za drobné chyby třeba v revizi které ani neměli na bezpečnost žádný vliv. A tady jeden státem vydržovaný provozovatel jaderné elektrárny vystaví zbytečně zvýšenému riziku celý svět a Drábová se nezmůže ani na pokutu.

Vladimír Šťastný
25. únor 2019, 13:41

....mělo být nové výběrové na lepšího provozovatele jaderné elektrárny.....)))))??? Kohopak byste navrhoval? Mám dojem, že jako provozovatel energetických bloků má u nás licenci pouze ČEZ a pro jiného je poměrně nemožné ji získat.

energetik
25. únor 2019, 18:52

Nesmysl. Licenci na výrobu elektřiny není problém získat vyřizoval jsem jich několik, získat licenci na distribuci bylo daleko náročnější. Navíc tu máme také E.ON, RWE a v zahraničí spoustu dalších firem kteří také provozují jaderné reaktory. Prospělo by to i ČEZu kdyby Dukovany pro stát provozoval někdo jiný, alespoň by byla konkurence a ČEZ by se více snažil.

Byla jedinečná příležitost, dát ČEZu za ty podvody pokutu a z toho vyplatit jeho cca 30% podíl v Dukovanech a elektrárnu předat do správy někomu kdo nabídne lepší podmínky.

AP
26. únor 2019, 09:38

Získat licenci na provoz jaderné elektrárny je jiné kafe, než jsou vaše zkušenosti s OZE a distribuce. Neříkám, že nemůže licenci získat někdo jiný, ale už to, aby licenci na provoz získala dceřiná společnost ČEZ je běh na dlouhou trať a za vysokou cenu. Natož nějaký nováček na českém jaderném trhu (E.ON, RWE).

energetik
26. únor 2019, 18:15

Jednoduší by bylo prosadit v Bruselu aby byly licence v rámci EU uznávané (v ČR by se musela dost zjednodušit administrativa aby to bylo v souladu s okolím) , jistě by to bylo správné a protržní. Ale bohužel ne pro státem vydržované firmy které tak stát absurdní byrokracií chrání před konkurencí.

Pokud by šlo skutečně o energetickou bezpečnost ( diverzifikace rizika mezi více firem a nespoléhat na jednu) a o peníze spotřebitelů a firem tak by to šlo. Ale o to tady v případě jaderného tunelu evidentně vůbec nejde.

Loudil
25. únor 2019, 07:39

Smlouva s dodavatelem má být podepsána za 10 let, roku 2029. To se mi zdá být poněkud zdlouhavé. Mnoho okolností se do té doby změní = ceny dodávek proudu z různých zdrojů, svět si projde novou a celkem "hustou" světovou ekonomickou krizí, změní se i ceny dodávaných zařízení, Maďaři už možná budou spouštět svůj Paks s ruskými reaktory a také, i když si to asi nikdo nepřeje, tu můžeme mít zkušenost s nějakou tou "Fukušimou č.2" , která opět uživatele atomu zásadně vyděsí. Co bude za 10 let dnes neví nikdo.

Josef Novák
25. únor 2019, 19:31

Mám z toho celého velmi silný pocit, že přesně o to celé šlo. Celou věc znovu co nejdéle zdržet a naprosto zatemnit odpovědnosti.

Milan Vaněček
25. únor 2019, 09:18

Co bude v české energetice za 10 let neví nikdo. Co bude ve světové energetice za 10 let ví každý technicky informovaný člověk: mnohem více OZE a akumulace.

Josef Novák
25. únor 2019, 18:54
Josef Novák
25. únor 2019, 19:33

Pane Vaněčku, vše má své meze. Zatím jsme Vás mohli brát jako milé zpestření místní manéže, ale už jste otravný. Zkuste porozumět psaném slovu: http://www.osel.cz/10387-obnovitelne-zdroje-a-jejich-spolehlivost.html

Milan Vaněček
25. únor 2019, 20:32

Pane Nováku, porozumět psanému textu pana Kašinského na "oslu" je velmi snadné. Je to slepota člověka, který říká neustále: to nééjde. Nevidí kam směřuje vývoj ve světě. Odhaduji, že to říkal když v Německu generovaly fotovoltaika a vítr jen 1% elektřiny, potom když to bylo 10% to říkal též (stejnými grafy a "objevy", že v noci slunce nesvítí a že stále nefouká). Tedˇuž OZE v Německu dávají cca 40% (OZE není jen fotovoltaika a vítr, to by si měl uvědomit) a brzy budou dávat přes 50%, všechny JE odstaveny, brzy (za cca 20-30 let) i v dalších zemích okolo.

A pak Kašinský a Novák budou dál tvrdit: to nééjde, dokud bude slunce v noci zapadat a někdy v zimě bude bezvětří. A to je mohu uklidnit že to bude vždy, počasí ani podnebí neporučíme.

Zkrátka ty Vaše bábovičky na Vašem jaderném pískovišti se už rozpadly,

myslíte že Vám zase postaví nové po tom velmi poučném jaderném fóru na půdě parlamentu???

Uvidíme okolo roku 2025 kam se vývoj energetiky ve střední Evropě posune. To je taky hlavní závěr z jaderného fóra.

Tož tak.

Pavel
25. únor 2019, 22:20

A už sis vaněčku sundal kalhoty přes hlavu? A nechci slyšet, že to nééjde.

Jinak chápu, že bys rád rozkopával cizí bábovičky, když ty tvoje, přes biliony, které na ně byly zbytečně vyplýtvány, se nedostaly ani přes stádium fantasmagorie. Ovšem obávám se, že by sis leda ukopl palec.

Josef Novák
27. únor 2019, 10:04

Pane Vaněčku, pan Kašinský uvádí data a fakta. Jistě jste schopen je konkrétně, kriticky a věrohodně vyvrátit.

Přemysl Jirout
25. únor 2019, 12:36

Vytvořit skutečně životaschopný energetický mix, který by byl šetrný k životnímu prostředí a zároveň by naplňoval potřeby státu a nezdržoval cenu energie a nebo ji alespoň udržel v přijatelné míře,je skutečně úkol nadlidský pro následující generace. Komentáře výše uvedené ukazují na "prostotu"lidského myšlení. Co však je poměrně jasné,že Česká republika z větru a slunce moc nezíská. Otázka tedy zní: Pokud nechceme být závislý na dovozu co nám tedy zbývá ??? Jinak jaderná fůze je zatím jako ideální zdroj elektrické energie v nedohlednu.

petrik
25. únor 2019, 17:51

Zavisli na dovozu hoveziho, za kazdou vesnici stavaly kraviny ,kde je nase hovez i a to ma spojitost s bioplynkamy v miste spotreby ,bez zbytecnych ztrat ve vedeni,kolik u nas stoji bioplynek ???kolik se udelalo pro usporu energie ve mestech ,obcich , obchodnich domech,tovarnach,strasne malo LEDek.CEZ bude velice rad prodavat atomovou elektrinu ostatnim sousedum,kteri se proti ni bouri.....Azasekat mesta elektroauty ,kde neni uz ted kde zaparkovat......

energetik
25. únor 2019, 19:07

Jo ty elektroauta. Dnes byl na Radižurnálu rozhovor kde spočítali a předpovídali že prázdná autonomní auta když nebudou mít ve městě kde zaparkovat tak budou neustále jezdit v ulicím města než si řidič zase přivolá. Že takto projezděná elektrická energie + amortizace atd... vyjde aktuálně levněji než platit za placené parkoviště.

Je v pořádku že místo toho aby všichni zastavili, tak budou jezdit jak troubové stále dokola? Kde je chyba? Moc levná energie nebo drahá parkoviště?

Jan Veselý
26. únor 2019, 07:33

Špatný analytik. Žádný provozovatel nebude jezdit jen tak dokola, platit za palivo a opotřebení.

Jako mnohem reálnější vidím, že si pronajme (v případě masivního úspěchu AV) prázdné podzemní garáže po nákupních centrech, kde budou moct dělat servis, údržbu, úklid, nabíjení a parkování. A navíc je třeba si uvědomit, že v systému transport-as-a-service je potřeba cca 10x méně vozidel pro stejnou dopravní obslužnost. A ta vozidla nebudou potřebovat 2-3 parkovací místa každé.

Martin Hajek
26. únor 2019, 12:06

To, co píšete, vůbec nedává smysl. Garáže jsou na okraji města, servis bude v centru, takže jeden přejezd je obrovská ztráta a nikdo to nebude dělat. Ano, Prahou budou zbytečně kroužit auta, není to nic divného. V leteckém průmyslu dávno běžná záležitost, absolutně nejdražší je stání letadla na letišti, let vyjde významně levněji. "Palivo" pro elektromobil je velmi levné ve srovnání s klasickými pohonnými hmotami, zvláště pokud si ho budou nabíjet přes noc.

Jan Veselý
26. únor 2019, 12:16

I v centru Prahy je pěkných pár podzemních garáží.

A s těmi letadly jste asi něco pochopil špatně. To mám věřit, že je levnější lítat Jumbo Jetem okolo letiště, platit posádku a 10 tun kerosinu za hodinu než stát někde na ranveji?

Milan Vaněček
25. únor 2019, 13:24

Pan Jirout zřejmě ignoruje (jako mnoho dalších) fyzikální poznatky kolik energie lze na území České republiky získat ze slunce větru vody a biomasy. To znamená skutečně z lokálních zdrojů.

Druhá věc je že to musí být finančně výhodné (myslím pro občany ČR, ne pro pár všehoschopných). To bude (to znamená bez dotací) až někdy v dekádě 2021-30 a to nejdříve u velkých solárních instalací.

Uhlí už nikdo asi trvale nechce a bude odstaveno během 20-30 let, EU nás přinutí.

No a pak si můžeme koupit z ciziny jaderné elektrárny a jaderné palivo (zatím stále dražší) nebo plyn který zatím máme převáźně na topeni (ve spoustě nedostatečně zateplených budov)ale v budoucnu by měl být převážně jen na kogeneraci (elektřina plus teplo).

Jak to skončí uvidíme uprostřed příští dekády, okolo 2025. To už bude, v souladu s proběhlým energetickým fórem ve sněmovně jasné, zda stavět tradiční JE 3+ generace, nebo zda počkat na generaci novou, čtvrtou, nebo zda jadernou cestu, jako nejnákladnější a nejvíce riskantní cestu, opustit.

Uvidíme, netřeba žádné hysterie, připravné práce pro jádro poběží, času na rozhodnutí máme (vzhledem k obrovským nadbytečným výrobním kapacitám a velkému vývozu elektřiny) dost do roku 2024 či 2025.

Honza
25. únor 2019, 13:53

Dovolil bych si zde do diskuze připsat to, co jsem již zmiňoval u předchozích článků (a překvapuje mne, že pan Wagner považuje směr představený na konferenci za pozitivní). Nové JE musí stavět stát/100% státní firma – ČEZ je obchodní společnost, má minoritní akcionáře a jejich oprávněným zájem (chráněný zákonem č. 90/2012 Sb.: Zákon o obchodních společnostech a družstvech) je to, aby daná obchodní společnost tvořila zisk a ten pak vyplácela formou dividendy. Pokud by majoritní akcionář provedl kroky, které by vedly k uvrhnutí spol. do dlouhodobé ztráty (což by vedlo k poklesu ceny akcií spol.), poškodil by minoritní akcionáře – a ti by se tomu samozřejmě bránily soudně.

Takže z mého pohledu, důležitější než hodnocení konference p. Wagnerem je hodnocení konference p. Šnobrem. Úryvek z článku na idnes.cz:

Menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr však o plánu říká, že jde o neživotaschopný scénář. „Ukazuje se, že stále není nic jasného na stole. Žádná smlouva, žádné jednání s Evropskou komisí. Ta smlouva nic neřeší, je to jen trik, který odkládá na neurčito jediné možné řešení. A to, že případné nové bloky postaví podnik ze sta procent vlastněný státem,“ říká Šnobr.

Petr
25. únor 2019, 14:37

Nesmysl. V akciovkách je úplně běžné, že většina akcionářů přehlasuje menšinu, kvanta akciovek má z nějakých rozhodnutí i víceleté ztráty a fakt jsem si nevšiml, že by potom soudy přikazovali většinovým akcionářům odškodňovat menšinové.

Vladimir Wagner
25. únor 2019, 14:50

Dovolil bych si připomenout dvě fakta:

1) Firma ČEZ vlastní v Česku jaderné elektrárny, kde by se nové bloky měly stavět, i značnou část jaderného know-how. Také už investovala značné prostředky do výstavby. Je opravdu těžko představitelné, že by se výstavba nových bloků uskutečnila bez spolupráce a dohody s touto firmou.

2) Michal Šnobr je spekulativní investor a zastupuje skupinu bohatých zahraničních spekulantů, kterých cílem je co nejrychleji a co nejvíce na akciích ČEZ vydělat. Pokud stát nenaleje na výstavbu jaderných bloků do ČEZu takové peníze a záruky, že pošlou akcie ČEZ nahoru a umožní těmito investory plánované zisky na akciové spekulaci, kterou očekávají, půjde vždy podle Michala Šnobra o neživotaschopný scénář.

Stát musí najít takové řešení, které nebude příliš zvyšovat cenu projektu s cílem uspokojení zisků spekulativních investorů a získání podpory Michala Šnobra. Na druhé straně však, jak v příspěvku píši, musí uspokojit oprávněné zájmy minoritních akcionářů a zisku firmy ČEZ, i při zajištění dostatečně nízké ceny projektu nových bloků.

Milan Vaněček
25. únor 2019, 17:27

Poznámka k "ziskovosti jaderného know how a jaderného průmyslu" ve světě: cituji z dnešních Hospodářských novin:

Americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) prodá za 21,4 miliardy dolarů (přes 483 miliard korun) své aktivity v biofarmaceutickém průmyslu...... Dohodnutý prodej biofarmaceutické divize firmě zajistí finanční prostředky nutné ke splácení dluhů.... V loňském roce GE odepsala především kvůli ztrátám v jaderné divizi téměř 23 miliard dolarů.

Pavel
25. únor 2019, 22:37

…. aneb jak na oze tunel doplácí evropská i americká energetika. Na to, když Siemens a Bosch prodávaly své přes masivní státní dotace ztrátové výroby solárních oze parodií na elektrárny si už pro jistotu nevzpomínáš, že.

Jan Veselý
26. únor 2019, 08:32

Třeba zmíněný GE má velmi dobře fungující produkci větrných elektráren.

energetik
25. únor 2019, 19:15

Firma ČEZ vlastní v Česku jaderné elektrárny pouze z 30% zbytek 70% vlastní stát a tedy mi všichni ať už dobrovolně nebo nedobrovolně.

Vláďa
26. únor 2019, 07:35

Na jedné straně jsou OZE a na druhé straně jsou doplňující zdroje. Doplňující zdroje mohou být na našem území nebi mimo. Trvalý výkon naší energetické soustavy po odečtení vývozů je cca 2,5 tisíc MW. Když chci soustavu provozovat musí být vždy v rovnováze výkon a spotřeba. Přes den je to celkem v pohodě protože FV dává opravdu masívní výkon. Problém nastává se západem slunce kdy je nutno nastartovat záložní zdroje s dostatečnou kapacitou. Běžná noc trvá cca 10 hod. Tak že akumulovat 25 tisíc MWh bude asi problém takové úložiště nikde není. Tak že musí nastoupit jiné zdroje. Rychlý start má spalovací turbína kde je spojen generátor se spalovačkou. Bohužel toto soustrojí nemá nijak zázračnou účinnost a životnost při tomto přerušovaném provozu taky nic moc. Když se připojí za spalovačku spalinový kotel tak je zase rychlost náběhu stejná jako u plynového kotle tak že nic moc. Kapacity akumulace do vody jsou už na hraně. Můžete doplnit ještě nějaký rychlý zdroj který jsem opomenul?

Jan Veselý
26. únor 2019, 08:28

25 GWh je jedna šestina cílové roční produkce Tesla Gigafactory v Nevadě. A to samozřejmě není zdaleka jediná továrna na baterky na světě. A tuhle případnou akumulaci můžete postupně budovat, podle reálné potřeby, ne podle jakýchsi "zbřuchnutých" čísel.

Jan Veselý
26. únor 2019, 08:31

Třeba kousek za českou hranicí ve Wroclawi se buduje opravdu veliká továrna na baterky.

Milan Vaněček@fzu.cz
26. únor 2019, 09:24

Vypadá to že V4 bude nejen největší výrobce německých aut se spalovacím motorem ale i elektromobilů ve světovém měřítku.

Vláďa
26. únor 2019, 09:48

Odpověď je poněkud mimo. Vy píšete o výrobě baterek a já o použití. Akumulace to nejsou pouze akumulátory ale celá nástavba se sítí spolupracujících zařízení (střídače, regulátory výkonu, regulátory frekvence)

Jan Veselý
26. únor 2019, 13:52

A? To je nějaký problém? Tahle zařízení se už dávno normálně vyrábějí v jakém výkonu chcete.

Petrik
26. únor 2019, 17:56

Normalni lidi v noci spi a na zachod muzete jit klidne s celovkou.To je vsecno naddimenzovane,aby atomky mely odbyt,ktery je nasmlouvany a kdyz neodeberete,tak platite tucne penale......

Jaroslav Padouk
26. únor 2019, 09:28

Nikde jsem nezaznamenal vliv technického pokroku (zejména účinnost) vztažený k době, kdy současné JE odstavíme (2035) a to u zdrojů, spotřebičú i akumulaci. Dále vliv spotřebitelského chování - opravdu budeme potřebovat 75 TWh ročně? Neplýtváme? Nestačilo by 50TWh? I to lze ovlivnit vhodnými ekonomickými nastroji (zejména cenou). Z tohoto pohledu si myslím, že OZE opravdu jsou budoucností. A plyn jako vykrývání špiček. A energetická bezpečnost? Možná, že by šly současné uhelky nějak zakonzervovat pro případ krize. A v případě opravdu vážné krize (třeba i války....) bude množství CO2 každému jedno. Uhlí je to jediné, co tady opravdu máme (i uran dovážíme).

Jan Veselý
26. únor 2019, 13:59

Oni obecně mají čeští energetici problém s tím, že se jim do oboru cpou nové technologie, které s sebou přinášejí zvyky třeba z IT nebo z elektroniky nebo z (fuj) ekonomiky. Je to pro ně tak trochu kulturní šok, v ČR jsou zatím ve fázi popírání a upínání se na "staré zlaté časy".

Příkladem jsou třeba - zkušenostní křivka masové produkce, modulární systémy, virtualizace, zabezpečená komunikace, 2-3 roky dlouhý inovační cyklus, úrok, inflace, ...

Jaroslav Paďouk
26. únor 2019, 13:07

....rizika spojená s řízením projektu ponese ČEZ...., 70% ČEZu vlastní stát, t.j. navrhuje a schvaluje řídící a kontrolní orgány...s trochou nadsázky - uzavřu smlouvu sám se sebou a říkám, teď za to já nemůžu, ale může za to to druhé moje já ... nějak mi to hlava nebere

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se