Před deseti lety byl zrušen tendr na dostavbu dvou bloků Temelína
O výstavbě dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín (JETE) se diskutuje už řadu let. Společnost ČEZ, které Temelín patří, zahájila v srpnu 2009 výběrové řízení na dostavbu těchto bloků. Ale před deseti lety, 10. dubna 2014, ČEZ tento tendr zrušil. Krátce předtím totiž vláda oznámila, že nehodlá garantovat výkupní cenu elektřiny z rozšířené elektrárny. Aktuálně se v ČR aktivně řeší dostavba jiné jaderné elekrárny, Dukovan.
Do vyhlášené soutěže na dostavbu Temelína se v roce 2009 zapojili tři zájemci: americký Westinghouse, česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, jejíž nabídka ale byla z tendru vyloučena pro nesplnění podmínek. V únoru 2011 schválila vláda kroky nutné k dostavbě JETE, patřila mezi ně investice do přenosové soustavy nebo posílení činnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). ČEZ v té době posunul termín dokončení JETE na rok 2025. V lednu 2013 vydalo ministerstvo životního prostředí souhlasné stanovisko ke stavbě dvou nových bloků JETE. Ale v dubnu 2014 bylo výběrové řízení zrušeno kvůli neochotě vlády poskytnout požadované záruky návratnosti investice.
Historie Temelína se začala psát v 70. letech minulého století, investiční záměr na výstavbu jaderného zdroje o čtyřech blocích byl vydán v únoru 1979. Nedlouho poté padlo rozhodnutí, že elektrárna podle sovětského technického projektu vyroste u Temelína nedaleko jihočeského Týna nad Vltavou. Hlavní stavební práce byly zahájeny v roce 1987. Rostoucí náklady spolu se změnou hospodářských podmínek vedly po pádu komunismu k rozhodnutí snížit počet bloků ze čtyř na dva. ČEZ uvedl elektrárnu do provozu v prosinci 2000.
V ČR se nyní řeší dostavba jiné jaderné elektrárny, Dukovan. V roce 2021 získala společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. ČR ve vyhlášeném tendru oslovila čtyři uchazeče – francouzskou EDF, jihokorejskou KNHP, severoamerický Westinghouse a ruský Rosatom. Opozice kritizovala ruskou účast, vláda tedy Rosatom následně vyřadila. Na konci loňského října podali finální nabídku tři přihlášení zájemci, tedy Westinghouse, KHNP a EDF. Na konci letošního ledna vláda rozhodla, že k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů – kromě Dukovan i v Temelíně – vyzve EDF a KHNP. V soutěži nepokračuje Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky. Před několik dny se termín pro podání závazných nabídek na stavbu jaderných bloků prodloužil o dva týdny, uchazeči tak budou mít čas do 30. dubna, harmonogram projektu se ale nemění.
Diskutovaná dostavba Temelína se v čase energetické krize jeví stále reálněji. A to i s ohledem na mimořádně vysokou veřejnou podporu, kterou ukázal průzkumu poradenské společnosti IBRS, citovaný nedávno deníkem Právo: Při odpovědích na otázku, zda by se podíl jaderné energetiky měl zvyšovat, či snižovat, v roce 2021 upřednostňovalo první možnost jen 32 procent obyvatel, pro opak byl každý pátý Čech. O rok později už ale po posílení role atomových elektráren volalo 56 procent dotázaných, a nyní podpora jádra v Česku dosahuje rekordních 72 procent dotázaných.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. V roce 2023 překonal podruhé za sebou hranici výroby 16 TWh.Mohlo by vás zajímat:
Že se u nás postaví nějaký nový jaderný blok, tomu dávám už jen 50%ní šanci. Vím o čem mluvím, protože do toho "vidím". Ještě pár let zpět jsem byl optimističtější, ale ta převaha zelených bezmozků a různých jedinců, kterým je nějaká dlouhodobější strategie naprosto u zadele, je děsivá. S takovou "pomocí" něco investičně připravovat, to je asi tak něco podobnýho, jako kdybyste museli před ´každým zatlučením hřebíku pokaždé oběhnout 3x stadion a vyplnit 4 formuláře.
Už vypadáme jako kašpaři. Před 25 lety by dostavba ješté měla jakýsí smysl, nemohlo se tušit jakým směrem se energetika bude ubírat. V čem máme jistotu je to, že v tomto resortu za 25 let nezůstane kámen na kameni, že v tom nebudou hrát hlavní roli jaderné mamuty, tak o tom si už štěbetají na rozdil našich současných rozhodovatelů i vrabci na střeše.
To máte těžké, hodně zemí se s jadernou výstavbou šeredně spálilo. V Československu byla výstavba VVER-440 obrovský úspěch, díky sériovosti. Z projektu dvou VVER-1000 v Temelíně se stal projekt národní pýchy a po dokončení následovala neskutečná "haluz", kdy na několik let vylítla nahoru cena elektřiny a JE se rychle splatila.
Lidi mají jadernou energetiku spojenou s úspěchy minulosti a energetickému prostoru dominují "jaderní strejci" a jedna teta, kteří svou kariéru řádně nakopli právě výstavbou JE Temelín a pro které je jaderná energetika to nejlepší od vynálezu splachovacího záchodu.
To, že se tu rozhoduje podle fakticky 25, resp. 50, let staré zkušenosti a svět je dneska jinde, to u nich nehraje roli.
Ani ČEZ se do nějaké jaderné výstavby nežene, nějak se to hýbe jen proto, že to je fakticky státní úkol, který přes energetice nerozumějící ministry tlačili a tlačí poradci z řad právě těch jaderných strejců (Míl, Hezoučký, ...).
"Ani ČEZ se do nějaké jaderné výstavby nežene, nějak se to hýbe jen proto, že to je fakticky státní úkol".
Tady s Vámi úplně nesouhlasím. ČEZ se do toho nežene, protože dnešní svět (akcionáři) chtějí především rychlé peníze a projekt na 20+let už nikdo nechce ("kde budu za 20 let?").
Jen je vidět, že na to už naše společnost tvrdě naráží, protože energetika,školství,doprava,atd. fakt nejde provozovat na "ráno akcie koupím a odpoledne se ziskem prodám". Jenže jak z toho ven? Kapitalista chce jen rychlý zisk a Socialista zruinuje vše a za těch 200 let jsme nic lepšího nevymysleli.
@Zdeněk 9. duben 2024, 13:02
Česká republika zastoupená Ministerstvem financí má v ČEZu podíl v celkové výši cca 67% základního kapitálu.
Kdepak, dnes jde sehnat investory na projekty na 20+ let. Tihle investoři kupují velké OZE projekty a nemají problém s dlouhodobou návratností. Klidně by koupili i HOTOVOU A K PROVOZU ZPŮSOBILOU jadernou elektrárnu. Háček je jinde. Háček je v tom, že tu elektrárnu musí nejdříve někdo postavit a je tam obrovská nejistota ohledně ceny a doby výstavby. Do toho nikdo rozumný nejde, nechce dopadnou jako Areva nebo Westinghouse, které výstavba JE obě přivedla na hranu bankrotu. Obě firmy museli sanovat jejich majitelé obrovskou hromadou peněz.
Všichni vycházejí z nějaké minulé zkušenosti.
Ostatně vodní a větrné elektrárny vycházejí ze zkušeností mnoha století, FVE z objevů fotovoltaického jevu 1839 a 1876 (P-N přechod), 1940 P-N přechod na křemíku. První FV panely 1954.
Nejmladší je jaderná energie. První štěpení 1938, první JE 1954.
Rozdíl je, jak se k tomu rozhodování různí lidé staví:
Staří praktici si udělají soupis toho, jaká technologie je k dispozici komerčně, nebo alespoň v poloprovozu a podle různých kritérií jako jsou dostupnost, cena, vliv na životní prostředí se snaží najít nějaký mix.
"Pokrokoví" zelení si předem stanoví cíl (například bezemisní energetika) a pak se na to snaží napasovat technologie. Potud ještě v pořádku.
Jenže oni, když narazí na realitu, začínají se spoléhat na to "že to nějak dopadne". Nehledí na náklady a často ani na přidružené enviromentální důsledky, spoléhají na "zázračné" nové technologie, nebo alespoň na často nereálné, nebo málo pravděpodobné radikální zlepšení těch stávajících. Přitom nemají "plán B". Však ono to nějak dopadne, když tak elektřinu dovezeme, konec konců v zásuvce je jí dost.
No a potom je skupina nejnebezpečnější, která ze zásady odmítá jadernou a případně i termojadernou energii. I když jejich přednosti vysoce převyšují jejich nedostatky. Ani OZE nejsou ideální.
Slamění panáci, nic jiného.
Spíš mi přijde, že po negativní zkušenosti s masivní investicí do FVE a VtE, která k dekarbonizaci nevedla a zjevně nepovede, se mnoho zemí obrací zpět k technologii, která má šanci k tomu velmi přispět. Hodně by pomohlo, pokud se podařilo vyvinout SMR s pasivním chlazením, který by se opravdu dal po tisícovkách vyrábět v továrně a vyvážet do celého světa a hlavně takovou továrnu i postavit. To by byla nejlepší cesta k dekarbonizaci - Evropa to svými emisemi nezachrání. Potřebujeme reaktor, který se vejde na kamion se může snadno někam dovézt kamkoli na zemi a jednodušeji nahradí existující zdroje mimo Evropu.
Hned první vaše věta je tak srandovní blábol, až z toho bolí.
Ale ona je to pravda , jen zelení khmerové to nechápou . Ale peníze jsou až na prvním místě . Podtrženo , sečteno a máme zde drahotu , stagnaci kdy chybí levné energie .
@Stehlík: A svět okolo na to reaguje rekordními investicemi do technologií, které jsou levné a dají se stavět rychle, tj. ne jadernou výstavbou, kde neplatí ani jedno.
ad Petr 9. duben 2024, 14:28
Hned první vaše věta je tak srandovní blábol, až z toho bolí...
zial vsetky vase prispevky tu na fore su z kategorie srandovní blábol, až z toho bolí bez akejkolvek faktickej argumentacnej podpory ... a casto aj bez toho srandovní
Jaká negativní zkušenost? FVE i VtE měřitelně fungují. Tedy, jen v případně, že váš rozhled není omezen nedostatečným humanitním vzděláním, konkrétně znalostí cizích řečí. Česká kotlina a její průsery jsou pro globální trendy irelevantní.
Milan Vaněček 9. duben 2024, 21:30
A nebezpečí jaderného tunelu je v tom, že jádro (4 nové reaktory) vyrobí HODNĚ elektřiny, ale hodně drahé. A tu cenu budete dorovnávat HODNĚ dlouho (30-40 let, to je šílené).
pan Vanecek, prestante tu uz prosim takto zavadzat a vlastne opakovane klamat .. ano vo vasom podani je to klamstvo ( pri niekom inom by sme to mohli dat ako nevedomost, ale vy ste tu na fore uz roky a viete aka je skutocnost)
FVE aj VTE pri zapocitani externalit na zabezpecenie stabilnej dodavky aspon v ramci dna bude este desatrocia drahsia ako EE z JE a ak by sme to mali vztiahnut na viac dni tak to budu nasobne ceny .. a prave vyrazne dlhsia zivotnost JE tu cenu este viac znizi a co je velmi dolezite, zabezpeci vacsiu stabilitu cien na trhu co je podstatne pre planovanie investicii v odvetviach narocnych na energie (co vidime aktualne v Nemecku ako postupne stracaju coraz viac priemyslu a kompetencii)
O českém bilionu do FVE, který dělá jednotky procent EE tedy mluvit nebudu. Německo od 2000-2023 cca. 200mld eur do FVE a má z toho výrobny, které vyrobí 60TWh s tím, že nejstarší výrobny postupně budou odstavovány a každý rok tedy bude výroba se snižovat (pokud se nebudou stavět nové) a do dvaceti let z toho bude nula. To je stejné množství EE vyrobí 8 bloků JE velikosti jaké jsou v Temelíně, které by měly ale živostnost 60 let. Kromě toho, že výroba se nekryje se spotřebou a jiné problémy jako větší spotřeba lidí na MWh apod. je zjevně i vyrobená GWh ve FVE několikanásobně dražší než z jaderného bloku při přepočtu na životnost.
Pane Zelený, jen poopravím váš nepřesný údaj. Solární elektrárny vyrobí v Německu za rok o dost více, přesněji 85 TWh. Máte pravdu, že panely nainstalované před 20 lety jsou na konci své životnosti. Tyto panely budou nahrazeny moderními, u kterých se zvedla za těch 20 let účinnost z 15% na 23% a životnost z 20 let na 40 let. Tyto výměny budou naopak znamenat skokové zvýšení výroby z FVE na stejné ploše.
Ty "průsery" byly ale i jinde. Konec konců i ta naše podpora byla podle vzoru Německa. Jen v Německu a v okolí tu nadměrnou podporu FVE zastavili dříve. Ale i tak mají okolní země své kostlivce ve skříni. Třeba Poláci nezvládnutou nadměrnou podporu VtE též z té doby.
Konec konců se přes dlouhodobé sliby, že už budou konkurence schopné, OZE pořád dotacemi i jinak podporují a to ne jen u nás.
Je to podobné, jako s termonukleárním reaktorem, taky se už nejméně 15 let tvrdí, že už za rok nebude potřeba OZE podporovat.
Přesněji řečeno u FVE to bylo takto:
Na počátku roku 2010 výkupní ceny z FVE
Německo 0,43 €/kWh = 11 kč/kWh
ČR 12,15 kč/kWh
Žádný velký rozdíl
V Německu došlo ke k postupnému snižování výkupních cen v průběhu 2010 na
0,39 €/kWh a koncem roku ještě o dalších 25%. tedy na 7,5 Kč/kWh
V ČR k razantnímu snížení od počátku 2011 na 5,5 kč/kWh.
Německo mělo v instalacích v roce 2010 předstih, takže tam to byl vlastně ještě větší průšvih, než u nás. Taky proto, že v roce 2011 měli zase podstatně vyšší výkupní cenu, než ČR.
Takže nešiřte pane Veselý a Vaněčku tu zelenou propagandu, jak to byl u nás největší a jedinečný fotovoltaický tunel. Byl velký, ale v tom Německu v součtu ještě větší.
Údaje jsem bral z www.ise.fraunhofer.de/en/press-media/press-releases/2024/public-electricity-generation-2023-renewable-energies-cover-the-majority-of-german-electricity-consumption-for-the-first-time.html a tam je 59,9 TWh. Domovní FVE často nikam reportují a výroba se odhaduje - ale je to jedno jestli je to 85 nebo 60. Myšlenka byla jasná - stálo to 200 mld EUR - kdyby si Němci za ty peníze postavili jaderné elektrárny klidně v ceně Olkiluoto 3 za jednu a nevypnuli ostatní JE, tak jsou dekarbonizovaní. A mluvíme jen o FVE, ne o větrníkách, bioplynkách .. a výdrž investice by byla delší. To je ta negativní zkušenost s FVE. Jinak FVE jsou super na vykrytí denní špičky- v ČR řádově nižší jednotky GW, větší instalace nemá smysl, protože jen kanibalizuje ostatní zdroje - nemá smysl investovat do zdroje, abych vypínal jiný už zainvestovaný, protože jen snižuju koeficient využití a tím elektřinu toho zdroje prodražím. Pokud ho nemůžu úplně vyřadit, tak další instalace FVE je zdraží elektřinu.
Bobe, sám vidíte, že Německo mělo nižší výkupní cenu a ještě ji stačilo snížit a přitom nenainstalovalo v 2010 asi 7,8x více fotovoltaiky (to přepočítávám na počet obyvatel, kdyby ny HDP tak ještě hůře pro ČR).
To byla specifická realita našeho tunelu 2010: chudá země a č.1 ve světě na plýtvání penězi (obrovská ztráta pro české občany a zisk pro bohaté (především zahraniční) investory)
Bobe, ale jedno je jisté, připravovaný jaderný tunel to kvůli mnohem větší výrobě z jádra a po delší dobu mnohonásobně převýší. Anebo se to nepovede?
Pane Vaněčku
V roce 2010 je sice u nás nainstalováno oproti 2009 násobně více FVE, než v Německu, ale z nízkého základu!
Reálně ke konci 2010, v době solárního boomu bylo v Německu i v ČR vyrobeno za rok cca stejný poměr elektřiny z FVE k celkové výrobě elektřiny. FVE vyrobily cca 2% z celku.
Přitom cena FVE začala razantně klesat už v 2008 (první snížení u nás, ale jen o zákonem povolených 5%).
Takže v 2008 a 2009 byl větší solární tunel v Německu (sice o něco nižší výkupní ceny, ale mnohem více instalovaných FVE), protože v Německu už v 2009 bylo 1% z FVE, kdežto u nás skoro nic. Několik měsíců roku 2010 byl větší tunel u nás.
Od roku 2011 a dále opět větší tunel v Německu, protože tam v 2011 už 3% z FVE, 2012 4% z FVE, zatímco u nás se to dlouho drželo na těch 2%.
A samozřejmě tyto výkupní ceny jsou garantovány na 20 let, takže je platíme těm FVE u nás i v Německu doposud.
Celkově v Německu za období cca 2008-2015 je ten solární tunel podstatně vyšší ne jen v absolutní částce, ale i v přepočtu na vyrobenou elektřinu.
Takže opakuji: přestaňte už s tou lživou solární propagandou.
To Milan Vaněček 9. duben 2024, 19:59
Samozřejmě jádro bude stát hodně, ale ono také vyrobí hodně elektřiny. A to i v době, kdy jí bude nedostatek a bude drahá. Vždy je potřeba náklady rozpočítat na vyrobenou elektřinu a zohlednit i za kolik se prodá.
Minimálně zatím je elektřina z OZE, hlavně z FVE s příslušnou denní akumulací o dost dražší, než i pesimistické předpovědi ceny z nových reaktorů. A to nemluvím o tom, že z jaderné divize ČEZ to bude vážený průměr starých a nových reaktorů.
Rozhodně se nedočkáme zaručené ceny z jádra na úrovni 13 Kč/kWh, jako z FVE.
Mimochodem při porovnávání cen z FVE byste taky měl brát správně v úvahu vážený průměr cen FVE instalovaných v době zaručených cen a nynějších. U FVE u nás to bude trvat ještě 10 let, v Německu byly zaručené ceny ještě podstatně déle. Tam ten solární tunel (už menší) bude trvat podstatně déle.
Bobe, opravdu když si to přepočítáte na obyvatele (země jsou různě velké) tak skutečně jsme byli v roce 2010 číslo 1 ve světě v počtu fotovoltaických instalací i ve výši zaručené výkupní ceny.
To byla a stále je realita.
A nebezpečí jaderného tunelu je v tom, že jádro (4 nové reaktory) vyrobí HODNĚ elektřiny, ale hodně drahé. A tu cenu budete dorovnávat HODNĚ dlouho (30-40 let, to je šílené).
Pane Vaněčku, vždyť Vám to píšu pořád: těch pár měsíců roku 2010 jsme byli horší, než Němci (větší solární tunel), ty roky před a po 2010 byli horší Němci. Celkově větší solární tunel v Německu! Němci měli a mají dražší solární elektřinu při započítání všech podpor.
Počítal jsem sice na vyrobenou elektřinu, ale i na obyvatele by to mělo vyjít obdobně.
Pro porovnání s JE byste také musel započítat náklady za celou akumulaci jak krátkodobou, tak dlouhodobou přes vodík. Protože jádro je CO2 free (bez potřeby záloh zemním plynem) už nyní a ne možná někdy drahým vodíkem, jako v případě FVE.
Zatím je dražší FVE i jen se započítáním krátkodobé akumulace. Se započítáním dlouhodobé bude FVE dražší násobně a to i v případě v budoucnu levnějších elektrolyzérů.
Jako zákazníka mne ani tak nezajímá celková výše podpory, ale jaká je cena té elektřiny, kterou budu nakupovat a pokud s ní mám i topit, tak nejvíce v té sice kratší době, ale zato se zásadní spotřebou - v topné sezóně.
JE jsou po zaplacení úvěru "slepice co snášejí zlatá vejce". Navíc nízkoemisní. Jen to trvá trochu déle, ale zase o to déle vydrží.
Ještě jednou, čeká na schválení "zakázaného slova", které nelze vyslovit (napsat):
Pane Vaněčku, vždyť Vám to píšu pořád: těch pár měsíců roku 2010 jsme byli horší, než Němci (větší solární tunel), ty roky před a po 2010 byli horší Němci. Celkově větší solární tunel v Německu! Němci měli a mají dražší solární elektřinu při započítání všech podpor.
Počítal jsem sice na vyrobenou elektřinu, ale i na obyvatele by to mělo vyjít obdobně. Pro porovnání s JE byste také musel započítat náklady za celou akumulaci jak krátkodobou, tak dlouhodobou přes vodík. Protože jádro je CO2 free (bez potřeby záloh zemním plynem) už nyní a ne možná někdy drahým vodíkem, jako v případě FVE.
Zatím je dražší FVE i jen se započítáním krátkodobé akumulace. Se započítáním dlouhodobé bude FVE dražší násobně a to i v případě v budoucnu levnějších elektro
lyzérů.
Jako zákazníka mne ani tak nezajímá celková výše podpory, ale jaká je cena té elektřiny, kterou budu nakupovat a pokud s ní mám i topit, tak nejvíce v té sice kratší době, ale zato se zásadní spotřebou - v topné sezóně.
JE jsou po zaplacení úvěru "slepice co snášejí zlatá vejce". Navíc nízkoemisní. Jen to trvá trochu déle, ale zase o to déle vydrží.
To by "jako kašpaři" vypadali i Francouzi, Poláci, Britové, Švédové, Bulhaři, Rumuni, Slovinci, Maďaři, Holanďani, Ukrajinci a mnozí další, ti všichni chtějí taky stavět "jaderné mamuty", ti všichni totiž potřebují disponibilní nízkoemisní zdroje, takže otázku kdo vypadá jako kašpar bych nechal otevřenou, každý si jistě odpoví sám.
Zájem nastartovala válka a omezené dodávky plynu z východu- nebezpečná davová psychóza. Jestli se bude válká vyostřovat na dlouhá léta, tak by bylo lepší výstabu raději z bezpečnostního hlediska těch mamutů omezit, v opačnym případě bude plynu na rozdávání.
"Nebezpečná davová psychóza" byla naopak předchozí spoléhání se neomezené dodávky plynu z východu. Spousta zemí si konečně uvědomila důležitost spolehlivých a bezpečných domácích zdrojů, právě proto z bezpečnostního hlediska výstavbu "mamutů" nejen že neomezuje ale naopak rozšiřuje. Jestli chcete rozdávat plyn, nikdo vám nebrání, můžete jít příkladem.
Ano, "Spousta zemí si konečně uvědomila důležitost spolehlivých a bezpečných domácích zdrojů". To jsou v ČR pouze slunce, vítr, voda, biomasa a uhlí. To jádro není, Francie i USA odebírají stále hodně zpracovaného uranu z Ruska a zemí, které Rusko ovládá.
Ano, "Spousta zemí si konečně uvědomila důležitost spolehlivých a bezpečných domácích zdrojů". To jsou v ČR pouze slunce, vítr, voda, biomasa a uhlí. To jádro není, Francie i USA odebírají stále hodně zpracovaného uranu z Ruska a zemí, které Rusko ovládá.
Ano, "Spousta zemí si konečně uvědomila důležitost spolehlivých a bezpečných domácích zdrojů". To jsou v České republice pouze slunce, vítr, voda, biomasa a uhlí.
Ne, nejsou, Vaněčku.
Měl by jste to vyprávět těm 100 000 postiženým z ozáření, dalším spousty před časně zemřelým už to bohužel zvěstovat nemůžete a že jich je.
to říká Emil, realita, jak každý vidí je to co jsem napsal. Jaderné palivo jsme vždy nakupovali ze zahraničí.
To neříká Emil ale obecně uznávaná definice domácích zdrojů. Zde se můžete dovzdělat:
europarl. europa. eu/doceo/document/E-8-2015-008888-ASW_EN. html#:~:text=non%2Drenewable%20waste-,and%20nuclear%20heat
@Emil 9. duben 2024, 15:32
Tyto přehledy, jako reakce na p. Černého, jsou krajně zavádějící a nijak jeho tvrzení nevyvracejí.
Kalkulují totiž "pouze" s odhadovaným úmrtím na uvedené zdroje v přepočtu na množství vyrobené EE.
Nijak neberou v potaz množství dalších negativních věcí spojených s možnou havárií v JE.
Např.:
Nucené přesídlení cca 350.000 lidí z okolí Černobylu.
Množství více či méně závažných zdravotních problémů kvůli ozáření u dospělích a dětí.
Obrovské vynaložené prostředky, na likvidaci se podílelo 600.000 lidí.
Dlouhodobá kontaminace velkých oblastí.
Sociálně-ekonomické dopady a mnoho dalšího
A to vše způsobil JEDEN blok JE.
Doporučuji pročíst:
https://sujb.gov.cz/fileadmin/sujb/docs/cernobyl/Cernobyl_CZ.pdf
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Je funkční, stačí odstranit všechny tři mezery.
The Internet address (url) you wanted to consult does not exist
You will be automatically redirected to our home page.
to mi říká europarl......
Tak neumíte z odkazu odstranit tři mezery, no...
ten vzkaz, to přišlo samozřejmě po odstranění mezer, ale upřímně řečeno, Vaše mezery mě nezajímají....
Že musíme palivo pro jaderné elektrárny dovážet ze zahraničí, to ví každý
Mě zase nezajímá vaše neschopnost ty mezery z odkazu odstranit. Že musíme jaderné palivo dovážet vůbec nic nemění na faktu, že i tak je jaderná energie považována za domácí zdroj, to by nemohly být považovány za domácí zdroj téměř žádné zdroje. Např. střídače taky musíme dovážet...
Byla to první porevoluční Calfova vláda co zrušila dostavbu 3 a 4 bloku, základové desky již byly vybudovány a probíhala výroba komponent. Za posledních 30 let normální ekonomika neexistuje, jen lítání od zdi ke zdi. A tak pomalu jsme ztratili veškeré kompetence, úroveň vzdělání prudce klesá, bude jen montovná, pokud tu nějaká zbude a neodstehuje se to USA. Budeme čekat co nám tu necháji výrobci aut. Prostě nezajímavá kolonie poskoků, kterou nikdo nebude brát vážně.
Úroveň vzdělání pozoruju u svých dětí, a zase takový rozdíl to v porovnání s minulostí není. A když tak k lepšímu, učitelé se snaží zapojovat nové způsoby jak dětem efektivněji dostat věci do hlavy, více je vést k samostatné práci i ke spolupráci ve skupinách. A chovají se k nim mnohem líp. A to nemluvím o tom nebetyčném rozdílu v kvalitě výuky cizích jazyků, za komančů to byla fakt tragédie.
Jenže chytrá děcka obvykle chtějí dělat zajímavé věci, ne byrokratické peklo zvané jaderná výstavba.
Oni teď musí (chtějí?) prožívat byrokratické peklo všech těch zelených směrnic EU než vůbec začnou něco plánovat a pak další byrokratické peklo, aby tu svoji myšlenku (plán na něco) napasovali na nějaký dotační program. Protože bez dotace (speciálně v energetice) se neudělá nic. No a nakonec to byrokratické peklo vyplňování všech těch formulářů a dokumentů k dotaci. Až k čekání, zda Vám ji schválí, nebo ne.
To byrokratické peklo si zažijete dokonce, i když nic velkého neplánujete. Namátkou PENBy, energetické a jiné audity, bezzubé závazky typu Pakt starostů, vyžadované jako PR vedením, hlášení statistickému úřadu, psát vyjádření ke každé hlouposti, výběrová řízení na vše od nákupů maličkostí, povinných revizí a kontrol až po milionové investice a nákupy energií. A téměř vše si musíte napřed nechat schválit na radě, případně i zastupitelstvu. Zvláště pikantní je to v případě, kdy máte od obchodníka nabídku na nákup, nebo prodej elektřiny s platností 48 hodin a Vy musíte odevzdat materiály pro schválení do rady, včetně vypracované důvodové zprávy s cenou s týdenním předstihem.
Tím neříkám, že všechno o čem jsem výše psal je úplně zbytečné, ale velká část, včetně toho, jak se to dělá je zbytečná zelená byrokracie.
Takže to "chytré děcko" vržené do tohoto reálného byrokratického pekla bude rádo, když mu bude energie stačit na prostudování té vysoké hory zákonů, vyhlášek, nařízení, směrnic atp., aby nepropásl nějakou povinnou kontrolu, revizi, apod. s vysokou sankcí. Nebo, aby nedej bože se odvolal nějaký odmítnutý účastník výběrového řízení.
Nějaká tvůrčí činnost a ideály půjdou brzo "do kopru". Stejně tak systematická práce třeba na snižování energetické náročnosti. Budete "lítat ode zdi ke zdi" podle aktuálně vyhlášených dotačních programů a to ještě budete muset vysvětlovat vedení, že zrovna tahle dotace není pro nás průchodná, protože nemáme technicky nárok splnit nějakou podmínku.
Sám to dobře znám z vlastní zkušenosti.
ad Petr 9. duben 2024, 14:29
Bláblá. Kecy od prvního do posledního písmenka.
ano .. trefne ste ohodnotil vsetky vase prispevky tu na fore ..
Nečas tehdy nepochopil, že má vyřadit rusy z tendru. Tehdy měla většina lidí v ODS ještě kapitalistické smýšlení a neviděli důvod proč rusy vyřazovat. Nečas tak musel být odstaven pomocí vykonstruované kabelkové aféry a vypsání tendru bylo zrušeno.
Ale to už je minulost. Nyní bude nový tendr, rusové jsou sice už politicky vyřazeni, ale ani Westinghouse do tendru nejde, protože raději postaví JE v Polsku, kde zatím žádnou JE nemají. Jde totiž o základní zatížení, které v ČR zvládnou stávající JE+OZE+akumulace. Nové JE tak u nás nenajdou uplatnění. V Polsku je riziko neuplatnění vyrobené EE nižší.
"Nové JE tak u nás nenajdou uplatnění." To je ale dodavateli JE úplně jedno, když si jdete koupit auto, také se vás neptají jestli pro něj najdete uplatnění..
Nečas tak musel být odstaven pomocí vykonstruované kabelkové aféry a vypsání tendru bylo zrušeno.
Ano ano, proto ten, kdo to tehdy na příkaz Soroše provedl si založil vlastní stranu a na paměť své přísahy Bilderbergu ji pojmenoval Přísaha.
Od té doby ale pokračovalo spiknutí elit a socialismus pokročil, a tak začal Westinghouse řešit, jestli bude pro elektřinu odbyt, místo aby mu stačilo, že mu zákazník za elektrárnu zaplatí, a proto radši ani pořádnou nabídku nepodal.
Soroše bych v tom nehledal, ten jede v neziskovkách, tzn. jiná agenda než JE. Vzhledem ke zrušené rozestavěné V.C. Summer v USA, tzn. ze své zkušenosti musí Westinghouse řešit, jestli se výstavba JE vyplatí. Podobná situace se totiž může opakovat i u nás.
Už se ta informace dostala i do našeho tisku, cituji iDnes:
Jaderné elektrárny v Evropě mají potíže. Práci jim berou obnovitelné zdroje
„Při současných cenách elektřiny budou mít tradiční elektrárny problém i se základním zatížením, pokud nebudou dlouhodobě panovat nepříznivé slunečné nebo větrné podmínky,“ říká pro agenturu Bloomberg k momentální situaci na jihu Evropy Sigurd Pedersen Lie, analytik společnosti StormGeo v Oslu."
"Francouzská společnost EDF, která v zemi provozuje několik desítek jaderných zdrojů, již v minulých dnech dokonce snížila výrobu a některé reaktory dočasně vyřadila z provozu. Podobná situace panuje i ve Španělsku, kde se o uplynulém víkendu ceny elektřiny propadly na nejnižší úroveň od roku 2013"
tak už to netvrdí "jenom Vaněček", viď Emile
Netykáme si a nikdy nebudeme, Vaněčku, a netvrdí to "jenom Vaněček" ale i jakýsi Sigurd Pedersen Lie z Norska, o kterém nikdo z nás pravděpodobně dosud nikdy neslyšel a nejspíš už ani neuslyší.
Při spotových cenách jako ve Španělsku za poslední měsíc se samozřejmě na tržním principu nevyplatí provozovat vůbec žádné zdroje, ty solární už vůbec ne - kdykoliv vyleze slunce, elektřina tam ztratí jakoukoliv hodnotu. Obvyklá chyba v uvažování ale spočívá v tom, že za tyto ceny prodávají i jaderné elektrárny, většinou to totiž není pravda. Hodnota ročních kontraktů je stále úplně někde jinde.
Tady je originál článku k prostudování
European Nuclear Plants Put Out of Work by Green Power Surge
viďte Emile Nováku, omlouvám se
jsou tam i zajímavé grafy, přečtěte si ho
jsou tam i zajímavé grafy, přečtěte si ho
@Šnobr: Jasně, vydělávat prachy. A JE jsou, nejen podle něj, špatný kšeft.
Jan Veselý 10. duben 2024, 09:18
@Šnobr: Jasně, vydělávat prachy. A JE jsou, nejen podle něj, špatný kšeft.
ano špatný kšeft, ale len preto, ze jeho nezaujima dlhodoba koncepcia/perspektiva ci blaho beznych ludi (co by naopak malo zaujimat stat), ale rychly zisk .. a to je lepsie cez dotacie ..
Nepřečtu, je za paywallem.
Nemystifikujte, pane Nováku, není to za paywalem, jen jim musíte poslat svůj email a profesní zařazení a pošlou Vám heslo
Nemystifikujte vy, Vaněčku, je to za paywallem, zdarma byl jen jeden článek.
jsou i další co tvrdí podobné věci
Michal Šnobr:
Jaderné elektrárny v Evropě mají potíže. Práci jim berou obnovitelné zdroje
KAŽDÝ, myslím tím opravdu KAŽDÝ, kdo ví, že slovo energetika začíná na "e", také ví, že když jaderná elektrárna nevyrábí 365 dní 24 hodin denně mínus co nejkratší odstávky na výměnu palivu, ztrácí velmi rychle a razantně rentabilitu extrémního CAPEX na začátku.
Vždy jsem říkal (a ano trochu jsem přeháněl). Chceme stavět jaderné bloky s velkým podílem na celkovém mixu? Pak bychom měli zvážit kobercovou bombu na dotace na OZE (jenže to se nestane). Než se jaderný projekt jen papírově připraví, bude všude tolik OZE + baterií (budou přibývat/porostou jak houby po dešti, díky štědrým dotacím), že se potřebná rentabilní cena vyrobené elektřiny z jaderné elektrárny navýší tak, že se z toho českému průmyslu, byznysu a spotřebitelům hlava zatočí...
jsou i další co tvrdí podobné věci
Michal Šnobr:
Jaderné elektrárny v Evropě mají potíže. Práci jim berou obnovitelné zdroje
KAŽDÝ, myslím tím opravdu KAŽDÝ, kdo ví, že slovo energetika začíná na "e", také ví, že když jaderná elektrárna nevyrábí 365 dní 24 hodin denně mínus co nejkratší odstávky na výměnu palivu, ztrácí velmi rychle a razantně rentabilitu extrémního CAPEX na začátku.
Vždy jsem říkal (a ano trochu jsem přeháněl). Chceme stavět jaderné bloky s velkým podílem na celkovém mixu? Pak bychom měli zvážit kobercovou bombu na dotace na OZE (jenže to se nestane). Než se jaderný projekt jen papírově připraví, bude všude tolik OZE + baterií (budou přibývat/porostou jak houby po dešti, díky štědrým dotacím), že se potřebná rentabilní cena vyrobené elektřiny z jaderné elektrárny navýší tak, že se z toho českému průmyslu, byznysu a spotřebitelům hlava zatočí...
"KAŽDÝ, myslím tím opravdu KAŽDÝ, kdo ví, že slovo energetika začíná na "e"", ví jaké jsou zájmy Michala Šnobra...
Celá výše uvedená diskuse je opravdu velice úsměvná. Kdyby atomový dědek dostal příkaz od Becherovky dostavět 3 a 4. blok Temelína, tak by to asi tenkráte přišlo asi na 250 mld. Kč.
Dnes by jsme s klidem odstavili odpovídající množství uhelek a bylo by mnoho vyřešeno.
Vzhledem k tomu, že se EU zbláznila do občasných zdrojů nesmyslně provařila stovky miliard euro, pak dnes má smysl nestavět 4 * 1000 MW JE jak plánuje vláda, ale jen polovinu a dále využít skoro každý kopec pro zbudování PVE a to klidně do celkového výkonu 4 - 6 000 MW. V době kdy naši zelení mužíci v SRN a jinde nebudou vědět co s elektřinou, tak ji za drobný obolus, který nám ovšem zaplatí, odebereme a pak až přestane svítit jim to za nějakých 100 - 150 euro zase vrátíme...
Takhle se prosím podniká a ne stavět další OZE a přemrštěné výkony JE...
Tak to by se mohlo začít tím, že se pořádně propojí česká a německá (a polská) přenosová soustava. Proč se nenechat hýčkat levnou a čistou elektřinou, když u Severního moře a/nebo Baltu foukne? Němci to zaplatili a nám za odběr ještě budou vděční.
ano, ak chce cesko velky podiel OZE elektriny tak staci sa dobre prepojit s Nemeckom .. akurat tu je problem, ze najprv by mali Nemci posinlnit svoju prenosovku, co sa im nedari uz desatrocia ..
ale ak by malo pretrvavat to zelene sialenstvo okolo zeleneho vodiku, tak budu vyhodne aj nove JE, ktore by ten vodik mohli bezemisne vyrabat za vyrazne lepsiu cenu (pretoze stabilita dodavky/vyroby EE a dostatok sekundarneho tepla - co vyrazne zlepsuje efektivitu vyroby) nez prebytky z OZE .. a zaroven tie JE by mohli castou vyroby zabezpecovat stabilny baseload
a ano mnozstvo PVE by bolo mozno super, ale obavam sa ze v takom rozsahu nie je kde ich postavit (a tiez to nebude hned a za lacno - aj ked s ohladom na zivotnost je to este stale lacne)
ad přenosová soustava - mají problém s propojením sever-jih, ale třeba uvnitř severního Německa není problém, jde jen o to natáhnout dráty přes Krušné nebo Lužické hory, pár desítek kilometrů. Pár další propojek do Horní Falce nebo Bavorska a Němci nás budou milovat a platit nám za to, že jim pomáháme řešit jejich problém.
ad vodík + JE - to by nové JE musely být za dobrou cenu a rychle k postavaní. Nikdo nebude čekat 5 a možná taky i 15 let než se něco postaví.
ad PVE - PVE už jsou dnes zastaralá technologie. Bateriová akumulace je už dnes levnější, rychlejší na výstavbu, bez geografických omezení, rychleji reaguje na podmínky v síti, je účinnější, umí poskytnout více služeb, ...
Máte v jednom pravdu, že postavit PVE není tak jednoduché a to nemyslím ještě obstrukce zelených žabáků. PVE mají ovšem jednu zásadní výhodu, jejich kapacita není na 60 % po 10 letech jak je to u baterek a vydrží klidně 100 let (se servisem) kdežto baterky už budou několikráte po smrti...
"Němci nás budou milovat a platit nám za to, že jim pomáháme řešit jejich problém."
A kdo bude řešit náš problém s ranní a večerní špičkou a hlavně zimu, když bude foukat akorát tak dost pro Němce, nebo méně?
Když bude dokonale propojená síť neznamená to jen, že mohou přebytky OZE proudit k nám, ale také, že špičková elektřina v kritických situacích může proudit od nás ven.
A výrobci rádi prodají na spotu špičkovou elektřinu (třeba na další den, nebo hodinu) tomu, kdo nabídne více. Hádejte kdo může nabídnout více? Český obchodník pro své zákazníky, nebo Německý?
Ty krizové situace nastávají většinou ve stejnou dobu u nás i v Německu a okolí, stejně jako přebytky. Zvláště ty, které jsou způsobeny FVE (svítí málo, nebo moc).
Němci budou v pohodě, bezemisní na nás bude zajišťovat částečně i pro Němce tu špičkovou a špinavou draze vyrobenou elektřinu. Ostatně podobně to Němci plánují s vodíkem. Už nyní počítají s velkými dovozy ze zahraničí. Takový moderní kolonialismus.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se