První parogenerátor pro čínský demonstrační reaktor HTR-PM prošel tlakovými testy

DomůJaderné elektrárnyPrvní parogenerátor pro čínský demonstrační reaktor HTR-PM prošel tlakovými testy

První parogenerátor pro čínský demonstrační vysokoteplotní plynem chlazený reaktor (HTR-PM) dokončil vzduchové tlakové testy, které potvrdily jeho integritu, oznámila China National Nuclear Corporation (CNNC).

Test byl proveden 29. září, měsíc před plánovaným termínem, uvedla CNNC. Úspěšné dokončení testu podle společnosti „dokazuje, že Čína plně ovládla návrh a výrobu“ parogenerátorů pro vysokoteplotní plynem chlazené reaktory.

Práce na demonstračním HTR-PM bloku, který zahrnuje dva malé reaktory a turbínu v areálu čínské společnosti Huaneng Shidaowan, začaly v prosinci 2012. Huaneng Shidaowan je vedoucí organizací v konsorciu pro výstavbu demonstračních jednotek spolu s dodavateli společnosti CNNC, China Nuclear Engineering Corporation (CNEC), jaderného institutu při univerzitě Čching-chua a New Energy Technology, která vede výzkumné a vývojové práce. Chinergy, dceřiná společnost Čching-chua a CNEC, je hlavním dodavatelem jaderného ostrova.

HTR-PM parogenerátor; Zdroj: CNNC

Demonstrační elektrárna dvou HTR-PM reaktorů bude pohánět jednu turbínu s výstupním elektrickým výkonem 210 MW. Jako primární chladivo reaktoru slouží hélium. V parogenerátoru, kde dochází k předání tepelné energie, cirkuluje v primárním okruhu hélium a v sekundární části voda/pára. Projektovaná teplota primární smyčky HTR-PM má dosahovat až 750 °C. „Celková struktura zařízení je velmi komplexní a požadavky na samotné materiály a výrobní procesy jsou extrémně vysoké“, tvrdí CNNC.

Tlaková nádoba prvního reaktoru byla umístěna do budovy kontejnmentu v březnu 2016. Nádoba měří na výšku 25 metrů, váží okolo 700 tun a byla vyrobena společností Shanghai Electric Nuclear Power Equipment. Druhá tlaková nádoba reaktoru byla instalována později téhož roku.

Vyvíjené reaktory typu SMR (Small modular reactor) před dokončením; Zdroj: IAEA

První z grafitových koulí, které zde slouží jako moderátor, byla zavezena do aktivní zóny prvního reaktoru v dubnu minulého roku. Letos v červenci byly ověřeny teplotně hydraulické vlastnosti parogenerátoru. Připojení k elektrizační soustavě a zahájení výroby elektrické energie v tomto demonstračním bloku HTR-PM je plánováno v tomto roce.

Společnost Shidaowan chystá výstavbu další 18 bloků tohoto typu. Kromě HTR-PM hodlá Čína zvětšenou verzi HTR-PM600, která má disponovat jedním turbogenerátorem s výkonem 650 MWe poháněným celkem 6 reaktory HTR-PM. Studie proveditelnosti na umístění HTR-PM600 jsou nyní zpracovávány pro oblasti Sanmen (provincie Če-ťiang), Ruijin (provincie Žuej-ťin), Xiapu (provincie Fu-ťien) a Bai’an (provincie Kuang-tung).

Zdroj úvodní fotografie: China Huaneng

Štítky: CNNCSMRHTR-PM