Domů
Jaderné elektrárny
První polská jaderná elektrárna bude podle premiéra stát kolem 20 miliard dolarů
Výstavba jaderné elektrárny Vogtle; Zdroj Westinghouse nuclear

První polská jaderná elektrárna bude podle premiéra stát kolem 20 miliard dolarů

První polská jaderná elektrárna, kterou postaví americká společnost Westinghouse Electric, bude stát kolem 20 miliard dolarů (zhruba 500 miliard Kč). Uvedl to včera polský premiér Mateusz Morawiecki. Polsko vybralo Westinghouse pro realizaci projektu minulý týden. Země chce pomocí jaderné energetiky omezit svou závislost na uhlí a snížit emise, napsala agentura Reuters.

Polská vláda včera přijala rezoluci o výstavbě jaderných elektráren, která potvrzuje firmu Westinghouse jako dodavatele technologie pro první takovou elektrárnu. „Po čtyřech až pěti letech velmi intenzivní práce jsme se rozhodli vybrat (pro první jadernou elektrárnu) americkou technologii,“ uvedl Morawiecki. „Musíme se spoléhat na osvědčené technologie, ale také na osvědčené partnery,“ dodal.

Elektrárna by měla stát v lokalitě Lubiatowo-Kopalino na severu Polska, napsala agentura PAP. Podle ní premiér uvedl, že pro první fázi polského programu jaderné energetiky již bylo zajištěno financování. Dodal také, že Polsko má prostor pro další dvě jaderné elektrárny.

V pondělí podepsali vládní představitelé z Polska a Jižní Koreje a zástupci energetických podniků předběžnou dohodu o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny ve městě Patnów na jihozápadě Polska. Podpis závazné smlouvy se očekává v příštím roce. Do konce letošního roku hodlají polské firmy ZE PAK a PGE a jihokorejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) připravit předběžný plán pro elektrárnu

„Jsme připraveni na další projekt, který by vedli soukromí podnikatelé za účasti státu a ve spolupráci s korejským podnikem KHNP,“ uvedl včera Morawiecki.

„Zároveň chci signalizovat naši připravenost ke třetím projektu ve středním Polsku, jehož přesné umístění bude vybráno v příštích měsících,“ dodal.

pmh ank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Jimi
3. listopad 2022, 11:27

Nepíšou reaktory, ale jelikož chtějí mít celkem 3 elektrárny a 6-9GW tak počítám dva reaktory na elektrárnu. Takže 250 miliard korun na jeden reaktor. To je velmi podobné reálné ceně Paks2 (265 miliard na reaktor včetně financování). Z toho se dá usoudit i předpokládaná cena EDU2.

Nezapomínejme, že cena za stavbu jaderné elektrárny je cca 40% celkové ceny za životnost (60 let, případně ještě menší procento při 80 letech). Zbytek jsou operační náklady a údržba.

Emil
3. listopad 2022, 11:39

Jestli počítáte dva reaktory, tak počítáte špatně: "This program will start with three reactors at the Lubiatowo-Kopalino site in northern Poland."

businesswire. com/news/home/20221102006171/en/Poland-Selects-Westinghouse-AP1000%C2%AE-for-First-Nuclear-Power-Plant

hlpb
3. listopad 2022, 12:09

Za 20 miliardami dolarů se skrývá past v podobě kurzu národních měn:

Tento rok zažívají měny Polska, ČR, Maďarska velký propad, který prodražuje stavbu o desítky miliard. Od začátku roku oslabila česká koruna proti dolaru o cca 15%, polský zlotý o 20% a maďarský forint o 40%.

To znamená že v lednu 20 miliard dolarů = 440 miliard Kč a za deset měsíců už je to 500 miliard Kč

Maďarsko je na tom zdaleka nejhůř jen pro představu od podpisu rozšíření Paksu se jim díky oslabení forintu stavba prodraží z 4 bilionů forintů na 5,5 bilionů forintů.

Emil
3. listopad 2022, 12:51

... a nebo můžeme zvolit jiné srovnávací období než posledních deset měsíců a dojít klidně k závěru opačnému. Záleží co kdo zrovna potřebuje aby mu vyšlo.

Martin P
3. listopad 2022, 15:33

Pane Bláho, financování jaderného zdroje je na několik let jeho stavby. A za těch několik let se kurzy národních měn dvakrát třikrát zhoupnou nahoru dolů. Změny v kurzech měn nastávají a ne vždy to musí být "k tíži objednatele".

hellokitty
3. listopad 2022, 19:10

zrovna v tom madarsku to moc nevidim, tam chodil kolega na sluzobku na levne obedy do budapesti este v roku 2009, odvtedy je to este 2x horsie

Mirek
3. listopad 2022, 12:56

Podle nějaké zprávy z letoška týkající se Paks-2: ".....Russia providing a preferential loan of 80 per cent of the total construction cost of the two new units (dva reaktory), which amounts to 12.5 billion euros:" To by odpovídalo ceně cca 155 miliard Kč za jeden reaktor VVER-1200, což je obdobná cena, kterou navrhoval Rosatom za tento reaktor v Dukovanech.

Po zkušenostech s Westinghousem s reaktory AP1000 ve Vogtle a v Summeru (zcela zrušený projekt), by mě, pokud jde o náklady o časový plán, nepřekvapilo vůbec nic. Zajímavé také je, že o reaktory AP1000 od Westinghouse není zájem ani v USA samotných. Proč?

Martin P
3. listopad 2022, 15:45

Tipoval bych, že šlo o dva důvody:

- Amící řešili jen cenu energie a to v době, kdy byl zemní plyn super levný (dokonce se nevyplácela prospekce a nové vrty,

- když podnik mění majitele jako fusekle, nepřidá to k rozvoji a ochotě k čemukoliv.

Zdeves Pavel
3. listopad 2022, 11:32

Bude zajímavé sledovat postup. Zdá Korejci nebudou zdaleka první než WEC,který bude stavět o min. 30% dráz.

Emil
3. listopad 2022, 12:09

...nebo zda nebudou zdaleka první než Rosatom o kousek vedle v Královci. :-)

Milan Vaněček
3. listopad 2022, 12:46

Nejdůležitější je vůbec elektrárnu v rozumném čase postavit a spustit. Vidím, že sem ještě nedorazily další nové potíže v Olkoluoto 3.

Milan Vaněček
3. listopad 2022, 12:57

oprava překlepu: Olkiluoto 3

viz electricityinfo.org/news/olkiluoto-62/

Milan Bačík
3. listopad 2022, 13:27

EDF v Polsku nic stavět nebude. V článku se mluví o WEC a KHNP. A to že Francouzská státní firma nefunguje dobře múže překvapit jenom málokoho.

Milan Vaněček
3. listopad 2022, 13:25

To je spíš soutěž o nejhorší firmu, viz

powermag.com/vogtle-nuclear-expansion-price-tag-tops-30-billion/,

cituji: "The project is years behind its original schedule and billions of dollars above its original budget. The two Westinghouse AP1000 reactors were expected to enter service as early as 2016, at a cost of about $14 billion"

Milan Bačík
3. listopad 2022, 15:08

Po přerušení výstavby JE na západě došlo k obrovské ztrátě know how. Naučit se to znova je prostě drahé. Pokud nebude výstavba JE pokračovat jako tomu bylo v 70. a 80. letech tak to budou vyhozené peníze. A o tom že by někdy EU firma mohla dosáhnout efektivity Asijských firem si ve zbyrokratizované EU múžeme nechat zdát.

Milan Vaněček
3. listopad 2022, 15:52

Souhlasím. A myslím, že se 70tá a 80 tá léta minulého století už nevrátí.

Martin P
3. listopad 2022, 17:51

Milane Vaněčku, také doufám, že se už nevrátí 70. a 80. léta. Nicméně vzdělanost a praxe v oboru řízení jaderných provozů a lá elektrárna se, doufám, rozvine na 2x-3x tolik, protože ji budeme potřebovat. Přesvědčivější než je ten letošní vývoj snad ani nemůže být. V energetice.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se