Na prvním čínském jaderném reaktoru Hualong One probíhají studené testy

DomůJaderné elektrárnyNa prvním čínském jaderném reaktoru Hualong One probíhají studené testy

Na pátém bloku jaderné elektrárny Fu-čching 5 v čínské provincii Fu-ťien byly zahájeny studené hydrostatické testy. Jedná se o první ze dvou demonstračních reaktorů Hualong One (HPR-1000) nově budovaných v areálu elektrárny. Testy poprvé ukázaly, jak systémy primárního okruhu spolupracují s podpůrnými systémy.

Studené funkční testy jsou prováděny s cílem prověřit, zda jsou důležité bezpečnostní systémy správně nainstalovány a připraveny k provozu. Hlavním účelem těchto testů je ověřit těsnost primárního okruhu a jeho komponent, jako například tlakové nádoby, potrubí, armatury jaderné i nejaderné části a také čistotu hlavního cirkulačního potrubí.

Návrh čínského jaderného reaktoru Hualong One. Zdroj: CGN

Uspíšení výstavby

Testy na bloku Fu-čching 5 začaly 27. dubna. China National Nuclear Corporation (CNNC) sdělila, že jde o 50denní uspíšení oproti původnímu harmonogramu a přechod bloku z fáze výstavby do fáze spouštění.

Dokončení kopule bloku Hualong One (HPR1000) Fu-čching 6; Zdroj CNI23

Během testů kontroly reaktorových systémů dojde k tlakovým zkouškám ve vodovodním režimu při tlakových úrovních 2,7 MPa, 7,0 MPa, 10,0 MPa, 15,4 MPa, 16,5 MPa, 17,13 MPa a 22,3 MPa. Testy při 2,7 MPa byly dokončeny v neděli 28. dubna ve 2:36.

Ve výstavbě od roku 2015

V listopadu 2014 CNNC oznámilo, že pátý a šestý blok elektrárny Fu-čching bude postaven podle čínského designu tlakovodního reaktoru Hualong One, prvního svého druhu. Společnost původně předpokládala pro tyto bloky využití designu ACP-1000, ale došlo k revizi plánu v souvislosti s reorganizací čínského jaderného průmyslu. Čínské národní shromáždění udělilo finální povolení výstavby bloků Fu-čching 5 a 6 v dubnu 2015.

Reaktor Hualong One se buduje také v pákistánské elektrárně Karáčí (zdroj CNNC)

První betonáž jaderného bloku Fu-čching 5 začala v květnu 2015 a znamenala oficiální zahájení výstavby bloku. Stavba šestého bloku začala tentýž rok v prosinci. Budovu reaktoru s kontejnmentem pátého bloku stavaři dokončili květnu 2017 a reaktorovou nádobu umístili v lednu minulého roku. Montáž posledního ze tří cirkulačních čerpadel primárního okruhu na pátém bloku byla dokončena 5. ledna tohoto roku.

Vývoz čínských reaktorů do zahraničí

Reaktorové bloky Hualong One staví Čína i v zahraničí. Od roku 2015 buduje CNNC dva bloky elektrárny Karáčí v Pákistánu s plánovaným uvedením do komerčního provozu v letech 2021 a 2022. Design HPR-1000 se také uchází o dostavbu britské elektrárny Bradwell. Zde ale zatím běží schvalovací proces technologického návrhu.

Zdroj úvodního obrázku (Hualong One): EDF Energy