Domů
Jaderné elektrárny
Radioaktivní vodu z Fukušima by mohlo Japonsko začít vypouštět v srpnu
Fukushima
Zdroj: Shutterstock

Radioaktivní vodu z Fukušima by mohlo Japonsko začít vypouštět v srpnu

Radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima by mohlo Japonsko začít vypouštět do Tichého oceánu na konci srpna. Napsala to dnes agentura DPA s odvoláním na japonská média, podle nichž 20. srpna zasednou zástupci vlády asijské země, aby rozhodli o přesném termínu.

S plánem Tokia vypouštět radioaktivní vodu z elektrárny, kterou v roce 2011 vážně poškodilo zemětřesení a cunami, v červenci vyjádřila souhlas Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), podle níž je vypouštění kontaminované vody v souladu s celosvětovými standardy a bude mít jen „zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí“.

Voda se z elektrárny podle DPA bude odvádět kilometrovým tunelem. Ještě předtím se pročistí, takže v ní zůstane jen radioaktivní tritium, jehož koncentrace má být ale velmi nízká. Kontaminovanou vodu, pro jejíž uskladnění v areálu Fukušimy začíná docházet místo, bude Japonsko do oceánu vypouštět velmi postupně, a celý proces tak bude trvat 30 až 40 let.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Karásek
7. srpen 2023, 11:24

Opět se ukazuje (ne)ekologičnost jaderné energetiky.

Emil
7. srpen 2023, 12:33

V čem konkrétně? Ve vypouštění vody která splňuje hygienické limity pro pitnou vodu?

Milan Vaněček
7. srpen 2023, 13:17

Čína proti tomu vypouštění neustále protestuje, ale ničeho zatím nedosáhla. Proč přestala protestovat Korea, nevím.

Ostatní země jsou daleko, tam už se to naředí, jako se naředil všechen radioaktivní (vojenský) odpad v oceánech.

Emil
7. srpen 2023, 13:24

Čína toho tritia sama vypouští podstatně víc než chce Japonsko vypouštět ve Fukušimě. Korea taky, tak asi proto...

twitter. com/SStapczynski/status/1676186025813737472

Milan Vaněček
7. srpen 2023, 14:37

No tak to je s ekologií jaderných elektráren nějak špatné, když největší budovatel nových jaderných elektráren (Čína), cituji Vás, "toho tritia sama vypouští podstatně víc".

Milan Vaněček
7. srpen 2023, 14:42

A díky za odkaz na Twitter, klikněte si, to je teda hustý.

Emil
7. srpen 2023, 14:54

Není to "nějak špatné", i v Číně jde o neškodná množství hluboko pod hygienickými limity. Tritium se v přírodě tak jako tak běžně vyskytuje. Takovou optikou by to bylo "nějak špatné" i s vaší ekologií, protože taky vylučujete plno radionuklidů, nedejbože kdybyste potřeboval nějaká radiofarmaka...

Karásek
7. srpen 2023, 14:51

Voda se musí naředit a pak splňuje limity. To je ta (ne)ekologičnost. Radioaktivní voda se vypouští např. i z Dukovan do Mohelna. Mají k tomu povolení od SÚJB.

Emil
7. srpen 2023, 14:55

"Radioaktivní vodu" vypouštíte i vy sám, Karásku, aniž byste to tušil.

Vladimír Wagner
7. srpen 2023, 17:28

Jak už jsem několikrát ve svých článcích i zde psal, roční množství vypouštěného tritia bude mnohem menší, než bylo vypouštěno během normálního provozu jaderné elektrárny. Koncentrace budou pod limity pitné vody a už tři kilometry od vyústění vypouštěcího zařízení (které je 1 km od břehu) bude koncentrace tritia na úrovní přírodního pozadí (tritium se produkuje interakcí kosmického záření). Takže velké čínské a jihokorejské jaderné elektrárny vypouštějí při svém provozu více tritia, než bude vypouštěno ve Fukušimě I. Všechny tyto informace dává i zpráva MAAE, která bude na vypouštění dohlížet. Právě zpráva MAAE byla hlavním důvodem, proč Jižní Korea přestala proti vypouštění protestovat.

Vladimír Wagner
7. srpen 2023, 17:29
Petr Hariprasad Hajič
8. srpen 2023, 16:27

Problém je, co s tou vodou budou ještě ředit a vypouštět. V Jaslovských Bohunicích vypouštěli takové patoky, že ten potok (Manivier) září dodnes. Myslíte si, že Japonci, kteří mají na triku také dost jaderných havárií (Totaimura 1999) a vypouštěli v minulosti tajně kdeco, se budou držet přísně protokolu?

Emil
8. srpen 2023, 17:09

"Tajně" může vypouštět prakticky kdokoliv cokoliv kdekoliv, s potenciálně mnohem horšími následky. Pro příklady nemusíme chodit daleko. A asi nikdo u toho není pod takovým drobnohledem jako právě tahle elektrárna. Takže jste si vybral možná to nejméně pravděpodobné místo na Zeměkouli, kde by se někomu mohlo podařit něco tajně vypustit.

Petr Hariprasad Hajič
9. srpen 2023, 03:43

Ta elektrárna je po havárii. Stačí se podívat, co se dělo a vypouštělo v Černobylu, ve výše zmiňovaných Bohunicích. Nemusí jít přímo o úmysl. Nedbalost, neznalost, lidská chyba. Z Fukušimy už toho uniklo tolik, že proklamace toho typu, že teď už nic neunikne působí velmi nedůvěryhodně. Čistě empiricky, když si vezmete předchozí větší a velké havárie, je takové tvrzení ničím nepodložený nesmysl.

Co se týče informovanoati. Můžeme se to dovědět a nemusíme. Inspektoři nejsou přítomní 24/7/365. Dozimetry je potřeba vyměňovat, občas se porouchají, někde nemusí ani být instalované a zatajování je celkem běžné. Dělají to všichni. Je to celkem pochopitelné, i když neomluvitelné.

Váš nepodložený optimismus ve mně vzbuzuje hlubokou nedůvěru, že nejste objektivní.

Emil
9. srpen 2023, 07:14

Jaké tvrzení je "ničím nepodložený nesmysl"? Citujte to tvrzení! Článek je o řízeném vypouštění, vy jste psal o tajném vypouštění, já jsem reagoval na tajné vypouštění a vy teď do toho motáte nějaké úniky. Tak si nejdřív rozmyslete, o čem se chcete bavit a neskákejte z jednoho na druhé. Sám ty své spekulace ohledně tajného vypouštění ve Fukušimě ničím podložené nemáte, tak si zameťte před vlastním prahem, než budete někoho obviňovat z nepodložených tvrzení. A zajímalo by mě, co tedy navrhujete zlepšit nebo udělat jinak, zatím jen spekulujete o tom, co se sice nestalo ale mohlo by, návrhy na zlepšení chybí. Že zrovna vy píšete o objektivitě mě opravdu pobavilo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se