Domů
Jaderné elektrárny
Americký jaderný blok Vogtle 3 dosáhl poprvé plného výkonu
Jaderná elektrárna Vogtle 4
Zdroj: Georgia Power

Americký jaderný blok Vogtle 3 dosáhl poprvé plného výkonu

Reaktorový blok Vogtle 3 se nyní nachází v závěrečné fázi spouštěcích testů před zahájením komerčního provozu. Podle harmonogramu by měl být uveden do komerčního provozu již tento měsíc.

Americký reaktor AP1000 dosáhl poprvé minimálního kontrolovaného výkonu v březnu. K národní elektrické síti byl přifázován v dubnu. Během zvyšování výkonu jsou na různých výkonových úrovních prováděny zkoušky, kterými se prověří chování bloku v rozmanitých provozních stavech.

Fotografie z výstavby JE Vogtle 3 a 4 (listopad 2021). Zdroj: Georgia Power

Na každé výkonové úrovni se prověřují charakteristiky reaktoru, včetně funkce řídicích a podpůrných systémů. Blok nyní dosáhl nominálního výkonu a předtím, než bude připraven pro spolehlivý provoz v dispečerském řízení dle kombinované provozní licence, je třeba provést další testy,“ uvedla společnost Southern Company.

Deset let výstavby, jeden bankrot

Od zahájení výstavby dvou bloků AP1000 společnosti Westinghouse v lokalitě nedaleko Waynesboro uplynulo již něco málo přes 10 let. Práce na třetím bloku byly zahájeny v březnu 2013 a na čtvrtém bloku v listopadu.

Začátkem května 2023 dokončil čtvrtý blok úspěšně horké funkční zkoušky, které potvrzují, že je reaktor připraven k zavezení jaderného paliva. První palivo bylo na čtvrtý bloky dodáno 3. května a zavezení paliva do aktivní zóny proběhne v následujících měsících. Očekává se, že čtvrtý blok Vogtle bude uveden do provozu koncem letošního roku nebo začátkem roku 2024.

Výstavba jaderné elektrárny Vogtle; Zdroj Westinghouse nuclear Výstavba jaderné elektrárny Vogtle (květen 2016). Zdroj Westinghouse nuclear

Společnosti Southern Nuclear a Georgia Power, obě dceřiné společnosti Southern Company, převzaly řízení projektu výstavby v roce 2017 po bankrotu společnosti Westinghouse. Oba bloky společně vlastní Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities. Provozovatelem reaktorů bude společnost Southern Nuclear.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Ajrocket
3. červen 2023, 12:24

Gratuluji! Doufám, že blok bude dobře sloužit minimálně 60 let!

Baton David
5. červen 2023, 07:02

když to dobře půjde tak i 80 let

Petr
5. červen 2023, 08:03

Už za 20 let bude díky rozvoji obnovitelných zdrojů nekonkurenceschopný. Buď jej provozovatel zastaví nebo bude dotovat jeho provoz.

Emil
5. červen 2023, 08:11

To samé se tvrdilo i o Temelínu. V roce 2000 spočítalo 12 "expertů", že Temelín nebudeme potřebovat už v roce 2010...

Milan Vaněček
5. červen 2023, 13:01

Elektřinu z Temelína již 20 let nepotřebujeme, jen jsme jeho výrobní kapacitu vyváželi především do Německa. To jsou fakta tohoto 21. století.

Relativně levně vyvezeme, draho v případě krizových let nakupujeme.

Emil
5. červen 2023, 13:20

Čistou elektřinu z jaderné elektrárny podle Vaněčka "nepotřebujeme", protože pořád ještě máme dost té z uhlí. Co na to slušného říct...

Milan Vaněček
5. červen 2023, 16:14

Čistou energii s "čistým" jaderným odpadem na tisíce let zakopat...? Děkujeme.

Raději si počkám na skutečně čistou.

Ale ten jaderný odpad bude stejně potřeba uložit pod zem, tak ať ta elektrárna dál slouží, až doslouží.

To je jednoduchá úvaha.

Milan Vaněček
5. červen 2023, 16:54

Opakuji: relativně levně elektřinu z JE vyvezeme, draho ji v krizových letech nakupujeme a za odměnu nám zůstane vybudovat úložiště jaderného odpadu a uložit ho na tisíce let pod zem. Děkujeme.

Emil
5. červen 2023, 17:10

1) A Science for Policy report by the Joint Research Centre (JRC), the European Commission’s science and knowledge service, dated 19 March, has concluded that nuclear is no more harmful to human health or to the environment than any other energy technology considered to be sustainable. Jinými slovy, máte smůlu, konsenzus v EU ale i v USA, Číně a dalších zemích je na tom, že jde o čistou elektřinu. Nic na tom nezměníte.

2) Čekejte si na co chcete, jen abyste se dočkal.

3) V opakování nesmyslů vám těžko může někdo zabránit.

Milan Vaněček
5. červen 2023, 17:41

Já píši o "špinavém" odpadu, který nám zůstane, jako "benefit".

Emil
5. červen 2023, 18:00

Ten odpad je do toho stanoviska EU zahrnutý samozřejmě také. I přes jeho existenci je jaderná energetika považována za čistou, protože je ho relativně velmi malé množství, jeho skladování je dobře zvládnuté, takže nikdy nikomu neublížil. Toxické odpady vznikají i v důsledku jiných způsobů výroby elektřiny, které jsou také považované za čisté, žádná technologie není bez odpadů.

Milan Vaněček
5. červen 2023, 18:37

Recyklovatelnost, to je to kouzelné slovo udržitelné budoucnosti.

A.O
7. červen 2023, 08:47

Recyklovatelnost, to je to kouzelné slovo udržitelné budoucnosti.

Recyklovat vyhořelé palivo umíme již nyní. Je to drahé, zatím se to nevyplácí a, samozřejmě, jako u recyklace čehokoliv, není 100% , ale umíme to.

Karásek
6. červen 2023, 11:51

Ekonomický propadák. Ještě větší propadák byla zrušená JE Summer.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se