Domů
Jaderné elektrárny
Rakousko: Prodloužení životnosti Temelína není možné bez posudku

Rakousko: Prodloužení životnosti Temelína není možné bez posudku

Podmínkou k povolení dalšího provozu bloků jihočeské jaderné elektrárny Temelín musí být přeshraniční zkoumání dopadů na životní prostředí. Vyplývá to podle agentury APA z odborného posudku, který si u linecké Univerzity Johannese Keplera objednalo hornorakouské ministerstvo životního prostředí. Provozovatel elektrárny, společnost ČEZ, reagovala, že elektrárna dané povolení nepotřebuje.

„V rámci obnovy povolení pro stávající zařízení se nejedná o žádnou stavbu. Žádná unijní ani česká legislativa pro tento typ projektu povinnost projít EIA (posouzením vlivu záměru na životní prostředí) neukládá,“ řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

V Temelíně vyprší platnost povolení k provozu v říjnu příštího roku u prvního a v roce 2022 u druhého bloku. Plánuje se však prodloužení jejich provozu až do roku 2060, upozornil hornorakouský ministr životního prostředí Rudi Anschober (Zelení).

Ilustrační foto

Profesorka Erika Wagnerová z linecké univerzity se ve své expertize odvolává na letní verdikt Soudního dvora Evropské unie v případu belgických jaderných elektráren Doel 1 a Doel 2. Tribunál sice konstatoval, že reaktory mohou zatím zůstat v provozu, ale zdůraznil, že k tomu je nutné provést přeshraniční zkoumání dopadů na životní prostředí. Podle Wagnerové je tedy požadavek takového přezkumu „právně na velmi pevném podkladu“ i v případě Temelína.

Anschober chce nyní se závěry odborného posudku seznámit vládu ve Vídni a vyzvat ji, aby podnikla právní kroky proti chystanému povolení k dalšímu provozu reaktorů bez zkoumání dopadů na životní prostředí. Evropskou komisi pak chce Anschober vyzvat, aby zajistila dodržování směrnice o posudcích k vlivu na životní prostředí u všech 18 jaderných elektráren, jejichž životnost už byla prodloužena i bez zkoumání dopadů na životní prostředí.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v Česku, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny.

Komentáře

(6)

petr

23. září 2019, 21:11

Tyto rakouské výkřiky jsou úsměvné i z toho důvodu kolik elektřiny od nás dováží a to díky atomkám.

Dovede si někdo vůbec představit, že v případě jako v SRN uzavření uhelných a atomových elektráren v ČR by dovoz zemního plynu z Ruska musel stoupnout asi o 14 mld. m3 tedy na cca 22 mld celkem, když dnes dovážíme asi jen 8 mld...

Bezpečnostní hledisko ani nemyslet...

Martin Pácalt

25. září 2019, 08:37

Bylo by asi zajímavé postavit v Česku ekvivalent přečerpávacích vodních elektráren a do Rakouska nechat běžet jen "prázdné" dráty.

Mimochodem, Rakousko celkem prospívalo v době studené války na obchodech se SSSR v době, kdy to měly ostatní západní země zapovězeno. Jejich odpor (v politické reprezentaci) k jaderné energii se tedy dá vysvětlit i mimo jiné tímto zájmem - navýšit prodeje zemního plynu z východu.

Karel

23. září 2019, 22:46

Dneska k ránu Rakousko dováželo dle aplikace Elictricity map 55 % energie. 28 % z Německa a 27 % z ČR a budou stále plkat a plkat blbosti....

Jimi

24. září 2019, 09:41

A taky vyváželi většinu do Slovinska a Maďarska. Zbytek bylo nabíjení PVE, které později (za 5-10-20 let) bude probíhat při silném větru/sluníčku

PERTIK

24. září 2019, 07:15

Co se bude dit,az nebude odkud dovazet,pracujme na sobestacnosti,nejlepe odedneska,nejdriv usporami +++.Kdo ma na klimatizaci,musi mit i na FVE, na co musi byt mezi tim kourici kominy a dlouhe vedeni,takze v lete narusta spotreba zbytecne....

Vosta

24. září 2019, 11:30

Prosím ukažte jako ilustrační foto obrázky z Temelína a né z JE Dukovany jsou to odlišné elektrárny. Informujte objektivně a pravdivě většinou pokud se jedná o jadernou energetiku tak píšete většinou blbosti.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.