Domů
Jaderné elektrárny
Rakousko: Prodloužení životnosti Temelína není možné bez posudku
Jaderná elektrárna Temelín. Zdroj: Archiv ETE

Rakousko: Prodloužení životnosti Temelína není možné bez posudku

Podmínkou k povolení dalšího provozu bloků jihočeské jaderné elektrárny Temelín musí být přeshraniční zkoumání dopadů na životní prostředí. Vyplývá to podle agentury APA z odborného posudku, který si u linecké Univerzity Johannese Keplera objednalo hornorakouské ministerstvo životního prostředí. Provozovatel elektrárny, společnost ČEZ, reagovala, že elektrárna dané povolení nepotřebuje.

„V rámci obnovy povolení pro stávající zařízení se nejedná o žádnou stavbu. Žádná unijní ani česká legislativa pro tento typ projektu povinnost projít EIA (posouzením vlivu záměru na životní prostředí) neukládá,“ řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

V Temelíně vyprší platnost povolení k provozu v říjnu příštího roku u prvního a v roce 2022 u druhého bloku. Plánuje se však prodloužení jejich provozu až do roku 2060, upozornil hornorakouský ministr životního prostředí Rudi Anschober (Zelení).

Ilustrační foto

Profesorka Erika Wagnerová z linecké univerzity se ve své expertize odvolává na letní verdikt Soudního dvora Evropské unie v případu belgických jaderných elektráren Doel 1 a Doel 2. Tribunál sice konstatoval, že reaktory mohou zatím zůstat v provozu, ale zdůraznil, že k tomu je nutné provést přeshraniční zkoumání dopadů na životní prostředí. Podle Wagnerové je tedy požadavek takového přezkumu „právně na velmi pevném podkladu“ i v případě Temelína.

Anschober chce nyní se závěry odborného posudku seznámit vládu ve Vídni a vyzvat ji, aby podnikla právní kroky proti chystanému povolení k dalšímu provozu reaktorů bez zkoumání dopadů na životní prostředí. Evropskou komisi pak chce Anschober vyzvat, aby zajistila dodržování směrnice o posudcích k vlivu na životní prostředí u všech 18 jaderných elektráren, jejichž životnost už byla prodloužena i bez zkoumání dopadů na životní prostředí.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v Česku, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
petr
23. září 2019, 21:11

Tyto rakouské výkřiky jsou úsměvné i z toho důvodu kolik elektřiny od nás dováží a to díky atomkám.

Dovede si někdo vůbec představit, že v případě jako v SRN uzavření uhelných a atomových elektráren v ČR by dovoz zemního plynu z Ruska musel stoupnout asi o 14 mld. m3 tedy na cca 22 mld celkem, když dnes dovážíme asi jen 8 mld...

Bezpečnostní hledisko ani nemyslet...

Martin Pácalt
25. září 2019, 08:37

Bylo by asi zajímavé postavit v Česku ekvivalent přečerpávacích vodních elektráren a do Rakouska nechat běžet jen "prázdné" dráty.

Mimochodem, Rakousko celkem prospívalo v době studené války na obchodech se SSSR v době, kdy to měly ostatní západní země zapovězeno. Jejich odpor (v politické reprezentaci) k jaderné energii se tedy dá vysvětlit i mimo jiné tímto zájmem - navýšit prodeje zemního plynu z východu.

Karel
23. září 2019, 22:46

Dneska k ránu Rakousko dováželo dle aplikace Elictricity map 55 % energie. 28 % z Německa a 27 % z ČR a budou stále plkat a plkat blbosti....

Jimi
24. září 2019, 09:41

A taky vyváželi většinu do Slovinska a Maďarska. Zbytek bylo nabíjení PVE, které později (za 5-10-20 let) bude probíhat při silném větru/sluníčku

PERTIK
24. září 2019, 07:15

Co se bude dit,az nebude odkud dovazet,pracujme na sobestacnosti,nejlepe odedneska,nejdriv usporami +++.Kdo ma na klimatizaci,musi mit i na FVE, na co musi byt mezi tim kourici kominy a dlouhe vedeni,takze v lete narusta spotreba zbytecne....

Vosta
24. září 2019, 11:30

Prosím ukažte jako ilustrační foto obrázky z Temelína a né z JE Dukovany jsou to odlišné elektrárny. Informujte objektivně a pravdivě většinou pokud se jedná o jadernou energetiku tak píšete většinou blbosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se