Domů
Jaderné elektrárny
Reaktorový blok Leningrad II-2 vstupuje do komerčního provozu
Zdroj: Rosatom

Reaktorový blok Leningrad II-2 vstupuje do komerčního provozu

Druhý reaktor VVER-1200 v Leningradské jaderné elektrárně na západě Ruska zahájil v pondělí komerční provoz. Leningrad II-2 je v pořadí čtvrtým blokem VVER-1200 provozovaným na území Ruska. Díky jeho spuštění je nyní v Rusku provozováno celkem 38 energetických reaktorů. Blok VVER-1200 má o 200 MWe vyšší instalovaný výkon a dvakrát delší projektovanou životnost, než předchozí generace reaktorů VVER.

Generální ředitel společnosti Rosatom, Alexej Lichačov v pondělí uvedl, že tato událost je významná nejen pro Rusko, ale i pro celosvětovou jadernou komunitu a poznamenal, že další projekty výstavby VVER-1200 jsou na cestě. Například v Bělorusku, Finsku, Maďarsku a Egyptě.

„Pro naše mezinárodní partnery je velmi důležité, aby mohli vidět všechny fáze výstavby, od plánování projektu až po průmyslový provoz,“ řekl Lichačov.

Běloruská jaderná elektrárna Ostrovets 1 (VVER-1200); Zdroj: BelAES

Posledních 9 provozovaných reaktorů RBMK-1000

Leningrad II-2, označovaný také někdy jako Leningrad 6, nahrazuje Leningrad 2, reaktor designu RBMK-1000, jehož provoz byl minulý rok po 45 letech provozu ukončen.

Reaktorový sál JE Smolensk (RBMK-1000)

Leningradská jaderná elektrárna pokrývá více než 55% elektrické spotřeby Petrohradského a Leningradského regionu, což je 30 % spotřeby Severozápadního Ruska. I po vyřazení druhého bloku JE Leningrad je elektrárna stále největší jadernou elektrárnou v Rusku a největší elektrárnou v Severozápadním Rusku, uvedl Rosatom.

Energie pro rozvoj průmyslu a infrastruktury

Vladimir Pereguda, ředitel Jaderné elektrárny Leningrad, řekl: „Jsme přesvědčení, že nový blok má před sebou bezpečnou a jistou budoucnost. Během fáze experimentálního a průmyslového provozu jsme provedli stovky testů, které jasně prokázaly připravenost bloku k provozu v naprostém souladu s projektem a může tak dodávat elektřinu do dynamicky se rozvíjejícího regionu Severozápadního Ruska.“

Bloková dozorna jaderné elektrárny Leningrad II-2; Zdroj: Rosatom

Ve středu 10. března po dokončení předspouštěcích testů potvrdil národní regulátor Rostechnadzor připravenost bloku ke spuštění.

První blok JE Leningrad byl trvale vyřazen z provozu 21. prosince 2018. Nahradil jej nový jaderný reaktor Leningrad II-1, který byl připojen k energetické síti 9. března 2018 a stal se druhým spuštěným reaktorem VVER-1200 po novovoroněžském reaktoru č. 6. Reaktor Leningrad I-2 (RBMK-1000) byl trvale odstaven 10. listopadu 2020.

Zdroj úvodní fotografie (Jaderná elektrárna Leningrad II): Rosatom

Komentáře

(1)

St

26. březen 2021, 17:53

Tak ať dlouho a bez problémů slouží. Tady jde vidět, že když se chce, tak opravdu jde stavět JE bez zbytečných zdržení a prodražení.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.