Domů
Jaderné elektrárny
Reaktorový blok Leningrad II-2 vstupuje do komerčního provozu
Jaderná elektrárna Leningrad II (VVER-1200); Zdroj: Rosatom
Zdroj: Rosatom

Reaktorový blok Leningrad II-2 vstupuje do komerčního provozu

Druhý reaktor VVER-1200 v Leningradské jaderné elektrárně na západě Ruska zahájil v pondělí komerční provoz. Leningrad II-2 je v pořadí čtvrtým blokem VVER-1200 provozovaným na území Ruska. Díky jeho spuštění je nyní v Rusku provozováno celkem 38 energetických reaktorů. Blok VVER-1200 má o 200 MWe vyšší instalovaný výkon a dvakrát delší projektovanou životnost, než předchozí generace reaktorů VVER.

Generální ředitel společnosti Rosatom, Alexej Lichačov v pondělí uvedl, že tato událost je významná nejen pro Rusko, ale i pro celosvětovou jadernou komunitu a poznamenal, že další projekty výstavby VVER-1200 jsou na cestě. Například v Bělorusku, Finsku, Maďarsku a Egyptě.

„Pro naše mezinárodní partnery je velmi důležité, aby mohli vidět všechny fáze výstavby, od plánování projektu až po průmyslový provoz,“ řekl Lichačov.

Běloruská jaderná elektrárna Ostrovets 1 (VVER-1200); Zdroj: BelAES

Posledních 9 provozovaných reaktorů RBMK-1000

Leningrad II-2, označovaný také někdy jako Leningrad 6, nahrazuje Leningrad 2, reaktor designu RBMK-1000, jehož provoz byl minulý rok po 45 letech provozu ukončen.

Reaktorový sál JE Smolensk (RBMK-1000)

Leningradská jaderná elektrárna pokrývá více než 55% elektrické spotřeby Petrohradského a Leningradského regionu, což je 30 % spotřeby Severozápadního Ruska. I po vyřazení druhého bloku JE Leningrad je elektrárna stále největší jadernou elektrárnou v Rusku a největší elektrárnou v Severozápadním Rusku, uvedl Rosatom.

Energie pro rozvoj průmyslu a infrastruktury

Vladimir Pereguda, ředitel Jaderné elektrárny Leningrad, řekl: „Jsme přesvědčení, že nový blok má před sebou bezpečnou a jistou budoucnost. Během fáze experimentálního a průmyslového provozu jsme provedli stovky testů, které jasně prokázaly připravenost bloku k provozu v naprostém souladu s projektem a může tak dodávat elektřinu do dynamicky se rozvíjejícího regionu Severozápadního Ruska.“

Bloková dozorna jaderné elektrárny Leningrad II-2; Zdroj: Rosatom

Ve středu 10. března po dokončení předspouštěcích testů potvrdil národní regulátor Rostechnadzor připravenost bloku ke spuštění.

První blok JE Leningrad byl trvale vyřazen z provozu 21. prosince 2018. Nahradil jej nový jaderný reaktor Leningrad II-1, který byl připojen k energetické síti 9. března 2018 a stal se druhým spuštěným reaktorem VVER-1200 po novovoroněžském reaktoru č. 6. Reaktor Leningrad I-2 (RBMK-1000) byl trvale odstaven 10. listopadu 2020.

Zdroj úvodní fotografie (Jaderná elektrárna Leningrad II): Rosatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
St
26. březen 2021, 17:53

Tak ať dlouho a bez problémů slouží. Tady jde vidět, že když se chce, tak opravdu jde stavět JE bez zbytečných zdržení a prodražení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se